Tak Rabka walczy ze smogiem. Wystarczająco?

Było Zakopane i Nowy Targ. Teraz przyszedł czas na Rabkę-Zdrój. Co uzdrowisko, mocno krytykowane ubiegłej zimy za duże zanieczyszczenie powietrza, zrobiło w ciągu tego roku dla poprawy jego jakości?
Przypomnijmy, iż ubiegłej zimy według raportu Polskiego Alarmu Smogowego, Rabka-Zdrój znalazła się na 14 miejscu wśród miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce.

W odpowiedzi przekazanej naszej redakcji, burmistrz Ewa Przybyło informuje, że w październiku miasto podpisało z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę na dofinansowanie wymiany pieców. Miało to nastąpić wcześniej, ale jak przekonuje burmistrz, „rozstrzygnięcie konkursu przedłużało się”. - Mimo to, planuje się realizację zadań zgodnie z harmonogramem, tj. liczba zmodernizowanych źródeł ciepła w 2017 r. ma wynieść: 18 szt., w 2018 r.: 82 szt., w 2019 r. 82 szt., w 2020 r. 89 szt. Łącznie wymienimy 271 szt. wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, w których zachodzi niskotemperaturowe spalanie paliw stałych, a które są zidentyfikowane jako główne źródła punktowe, generujące lokalną niską emisję – informuje Ewa Przybyło. - Oczywiście, jeśli mieszkańcy będą chcieli wymienić niskosprawne urządzenia grzewcze w 2018 r., złożymy wniosek do Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego o przesuniecie wykonania zakresu rzeczowego wniosków na ten rok. Warto zaznaczyć, że łączna pozyskana kwota wynosi 2.938.846,72 zł.

W 2017 r. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rabce-Zdroju w swoich zasobach wymienił 5 urządzeń grzewczych oraz w ramach własnych środków finansowych wspiera mieszkańców w przechodzeniu z węglowych na elektryczne źródła ciepła. ZGM w domach wielorodzinnych przy ulicy Orkana 14, 16, 18 planuje modernizację starych urządzeń grzewczych na ogrzewanie elektryczne.

W Przedszkolu Miejskim nr 2 zostało zmodernizowano źródło ciepła na kocioł gazowy, natomiast mieszkańcy zgłosili 10 takich przypadków.

- W naszej gminie nabory na wymianę kotłów są ciągłe, a ilość osób deklarujących chęć wymiany niskosprawnych urządzeń grzewczych zbliża się do 550 – przypomina włodarz uzdrowiska.

Dalsze działania, jakie planuje gminy, to przede wszystkim realizacja założeń Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Samorząd informuje, że w okresie od maja do września 2017 r. były przeprowadzone trzy spotkania informacyjno-edukacyjne w zakresie eksploatacji ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Na spotkaniach łącznie było kilkaset osób, które złożyły wstępne ankiety na montaż urządzeń OZE w 2018 r. w ilości 157 instalacji. Działania edukacyjno-informacyjne o nowych przepisach wynikających z Uchwały Antysmogowej dla Województwa Małopolskiego były przeprowadzane w sołectwach, wraz z rozdawaniem materiałów informacyjnych. Publikowano materiały na stronie internetowej http://www.gmina.rabka.pl/, udzielano porad w biurze, telefonicznie, czy na spotkaniach z lokalnymi liderami.

Liczba rozdystrybuowanych ulotek i broszur 675 szt., liczba spotkań z mieszkańcami 113, liczba uczestników spotkań z mieszkańcami 1.221 osób, liczba spotkań z lokalnymi liderami 18, liczba uczestników spotkań z lokalnymi liderami 103, liczba uczestników innych zorganizowanych wydarzeń 423, wykorzystanie mediów 20 razy, porady i pomoc udzielona mieszkańcom w biurze: 3500, w trakcie wizyt w terenie, na spotkaniach 885, telefonicznie 2820, pisemnie lub mailowo 490, badania kamerą termowizyjną 60. Liczba zebranych ankiet wstępnych 362. Podane wartości są szacunkowe.

Do akcji edukacyjno-informacyjnej włączono Straż Miejską, która również przeprowadza kampanie informacyjne w placówkach oświaty i u mieszkańców podczas kontroli kotłów.

- Warto również wspomnieć o monitoringu jakości powietrza. W gminie funkcjonuje stacja monitoringu jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W celu informacyjno-edukacyjnym na stronie internetowej gminy funkcjonuje monitoring powietrza z 4 punktów pomiarowych w zakresie pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych z sensorów, w tym mierzenie jakości powietrza, temperatury, wilgotności, ciśnienie, stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 – dodaje burmistrz w piśmie przesłanym redakcji.

Czy uzdrowisko zrobiło dużo dla walki ze smogiem czy mało? Czekamy na komentarze.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 07.12.2017 09:39