Maria Pajerska zostanie upamiętniona. Mieszkańcy dotychczasowej ulicy WOP nie muszą wymieniać dokumentów

NOWY TARG. Zapadła decyzja, iż zmieniona zostanie nazwa ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza na ul. Marii Pajerskiej. Podczas sesji Maria Pawluśkiewicz (na zdjęciu) dziękowała samorządowi za skłonienie się do jej prośby o uhonorowanie pamięci o wojennej bohaterce rodem z Nowego Targu.
Zmiana nazwy ulicy spowodowana była pismem Wojewody Małopolskiego wzywającego do zmiany nazwy "Wojsk Ochrony Pogranicza". Wojewoda powołał się na obowiązującą od roku tzw. "ustawę dekomunizacyjną". Żeby nazwa nie została nadana "odgórnie", to znaczy przez wojewodę - nowotarżanie sami pospieszyli z propozycjami. Jedną z nich było nadanie ulicy imienia Marii Pajerskiej, młodej kobiety, Kurierki Tatrzańskiej, która poniosła śmierć w tragicznych okolicznościach 75 lat temu. Miała niespełna 30 lat.

Stosowny projekt uchwały burmistrz przedstawił Radzie Miasta.

- To była bohaterska dziewczyna, nowotarżanka, konspiratorka walcząca z okupantem, członkini Konfederacji Tatrzańskiej i Związku Walki Zbrojnej - przypomniała radnym Maria Pawluśkiewicz, dziękując im jednocześnie za przychylenie się do wniosku o upamiętnieniu Marii Pajerskiej.

Urząd miasta przypomina, że "ustawa dekomunizacyjna" nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność.

Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 08.12.2017 18:12