Jubileusz koła łowieckiego "Ponowa" w Nowym Targu (zdjęcia)

Liczące 68 członków koło łowieckie "Ponowa" obchodziło uroczyście jubileusz 70-lecia istnienia.
Obchody rozpoczęły się od zapalenia zniczy na grobach zmarłych kolegów. Potem myśliwi wzięli udział w mszy św. w kościele św. Królowej Jadwigi, którą odprawił dla nich ksiądz proboszcz Henryk Paśko. Po mszy uczestnicy uroczystości udali się do restauracji Rancho Lot, gdzie czekała na nich wystawa zdjęć, trofeów łowieckich oraz malarstwa Macieja Kucharskiego. Zgromadzonych członków koła i zaproszonych gości powitał prezes Dariusz Więcek. Wszyscy oni wysłuchali historii koła, odbyły się przemówienia, a głównym punktem było wręczenie odznaczeń członkom koła.

Decyzją Kapituły Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego Koło Łowieckie PONOWA w Nowym Targu zostało odznaczone ZŁOMEM - najwyższym odznaczeniem łowieckim, a także Złotym Medalem „Za zasługi Dla Łowiectwa ORŁ w Nowym Sączu” przyznanym przez Okręgową Radę Łowiecką w Nowym Sączu. Z kolei medal "Zasłużony dla Podhala" wręczył członkom koła wicestarosta nowotarski Władysław Tylka.

Decyzją Kapituły Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego odznaczeni zostali: Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej - Krzysztof Wróbel, Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej - Jan Harkabuz, Paweł Musiak, Krzysztof Remiasz, Władysław Klimowski, Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej - Sylwester Pancherz.

Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Łowiectwa ORŁ w Nowym Sączu” odznaczony został Jan Huzior, a Odznaką Pierwszego Stopnia za 50 lat przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego - Krzysztof Sobolewski.

Zarząd koła za wieloletnią pracę na jego rzecz wyróżnił następujące osoby: Jakub Huzior, Sylwester Pancherz, Zbigniew Witkowski, Jerzy Guzda, Jan Huzior, Krzysztof Sobolewski i Władysław Furczoń. Natomiast za wkład pracy w kultywowanie tradycji łowieckich wyróżniony został Aleksander Dudas.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Początek koła datuje się na 27.07.1947 r. kiedy to dzierżawcy prywatnych terenów łowieckich oraz inni myśliwi na wspólnym zebraniu podjęli uchwałę o połączeniu dzierżawionych terenów i utworzeniu Nowotarskiego Klubu Myśliwskiego " Ponowa" z siedzibą w Nowym Targu. Członkami a zarazem założycielami klubu byli: Lucjan Brożek, Augustyn Fuchs, Tadeusz Gottwald, Antoni Głąbiński, Antoni Jędrol, Władysław Jędrol, Emil Jędrzejowski, Ludwik Knurowski, Stanisław Knurowski, Andrzej Knurowski, Rudolf Kraupa, Czesław Madeyski, Roman Rapacki, Tadeusz Świerz-Zalewski, Władysław Voigt. Skład pierwszego zarządu to: Prezes - Emil Jędrzejowski, Łowczy - Władysław Voigt, Skarbnik - Czesław Madeyski, Sekretarz - Antoni Głąbiński.

Klub został zarejestrowany w dniu 08 listopada 1947 w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu oraz w Powiatowej i Wojewódzkiej Radzie Łowieckiej PZŁ. 9 października 1952 r. wszedł w życie Dekret o prawie łowieckim stanowiący, że zwierzyna jest własnością państwa, wykluczający możliwość dzierżawy łowisk przez osoby prywatne. Od 1 stycznia 1953 roku zaczął obowiązywać nowy Statut PZŁ, który uzależniał prawo do polowania od przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego oraz wprowadził w miejsce Stowarzyszeń i Klubów Łowieckich, Koła Łowieckie.

Wtedy to z Nowotarskiego Klubu Myśliwskiego " Ponowa" utworzono dwa Koła Łowieckie Nr 1 i Nr 2. Koło Nr 1 było kontynuatorem Klubu Myśliwskiego "Ponowa" ze względu na swój skład osobowy. W dniu 15 października 1959 r. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wprowadził nowy Statut PZŁ który nadał Kołom osobowość prawną oraz wprowadził nazwę zamiast numeru. Dnia 08 stycznia 1960 r. Koło Nr 1 przemianowało się na Koło Łowieckie "Ponowa" Nowy Targ i zarejestrowano w Powiatowej Radzie Narodowej w Nowym Targu a w dniu 03 lutego 1960 roku w Zarządzie Wojewódzkim w Krakowie. Założycielami Koła Łowieckiego "Ponowa" w Nowym Targu byli: Czesław Cekiera, Augustyn Fuchs, Hieronim Jaskółka, Emil Jędrzejowski, Stanisław Knurowski, Andrzej Lelek, Wincenty Porszke, Józef Porębski, Włodzimierz Rayski, Franciszek Sikora, Zenon Szokalski, Adam Szoski, Bolesław Strycharski, Andrzej Świrski i Andrzej Zwinczak.

Od 1960 r. Koło Łowieckie "Ponowa" Nowy Targ dzierżawi trzy obwody łowieckie, obecne 229 Podsarnie, 246 Jaworki, 250 Harklowa. W pierwszych latach istnienia Koła na terenach dzierżawionych pozyskiwano pojedyncze sztuki jeleni, saren czy dzików. Głównie polowano na zwierzynę drobną i ptactwo. Rok 1978 zaznaczył się w historii Ponowy jako przełomowy w sposobie prowadzenia polowań zbiorowych. W roku tym powierzono kol. Janowi Klimowskiemu przygotowanie i prowadzenie polowań na dziki. Były to pierwsze w powojennej historii profesjonalnie prowadzone polowania, poprzedzone wnikliwym tropieniem, które prawie zawsze kończyły się pokotem. Większość młodych stażem adeptów łowiectwa dzięki kol. Janowi nauczyła się czytać na ponowie. W poprzednim okresie prawie wszystkie polowania były dwudniowe dla zwiększenia efektów jak i z powodu trudności z dojazdem do Jaworek , odbywały się w „ciemno” a przygotowujący je brak efektów tłumaczyli faktem, że „dziki wywandrowały” słynne powiedzenie gajowego Różyckiego.

Pierwsze próby związane z zasiedlaniem łowiska Harklowa w bażanty rozpoczęły się w roku 1979 wybudowaniem woliery u Państwa Gaberków na Grabce sprowadzeniem 100 sztuk młodych bażantów oraz 20 szt. dorosłych osobników. Następnie w kwietniu 1982 sprowadzono 60 szt. dorosłych a w sierpniu 1983 wprowadzono dalsze 250 szt. bażantów 10-tygodniowych. Ostatnią partię wpuszczono w kwietniu 1984 a były to bażanty dorosłe w ilości 100 szt. Wobec braku dowodów pełnej aklimatyzacji, dużymi migracjami bażanta na stoki południowe w dół Dunajca oraz nasilającym się kłusownictwem /nastała moda na wypchanego koguta ustawianego na kredensie w każdym domu wiejskim/- zaniechano dalszego zasiedlania.

W 1988 r. nasze Koło wydzierżawiło od Nadleśnictwa Krościenko zrujnowany schron dla robotników leśnych na polanie Młaki w obwodzie 246. Na przestrzeni lat myśliwi z "Ponowy" dokonali kapitalnego remontu dzięki czemu domek służył myśliwym i leśnikom do wspólnych spotkań i rozważań na tematy związane z ochroną lasów, przyrody i łowiectwa.

W latach 1989 - 1993 w domku na Młakach podczas rykowiska mieszkali myśliwi dewizowi z Niemiec i Austrii, którzy pobyt w domku w spartańskich warunkach przedkładali ponad wygody hotelu pięciogwiazdkowego. Do 2014 domek służył myśliwym "Ponowy" i leśnikom z Nadleśnictwa Krościenko a w październiku tegoż roku został podpalony przez n/n sprawcę i spłonął doszczętnie. Podjęte próby przez Zarząd Koła reaktywowania i odbudowy domku nie znalazły poparcia ze strony Lasów Państwowych.

W 2000 roku Koło "Ponowa" ufundowało sztandar, który zaprojektował członek naszego koła kol. Hubert Zwinczak oraz pamiątkową odznakę z herbem Koła.

Wielokrotnie Poczet Sztandarowy reprezentuje nasze Koło popularyzując i kultywując tradycje łowieckie na różnych imprezach okolicznościowych organizowanych przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu. Poczet uczestniczył przy okazji nadania Sztandaru Nadleśnictwom Nowy Targ i Krościenko, przy Konsekracji Kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, w okolicznościowych Mszach Hubertowskich, jubileuszach zaprzyjaźnionych kół łowieckich i w pogrzebach zmarłych kolegów myśliwych.

W 2003 roku Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowickiej przez Kapitułę Odznaczeń PZŁ w Warszawie.

Z okazji 60 rocznicy powstania Koła w 2007 roku opracowano i wydrukowano Kronikę Koła Łowieckiego "Ponowa" w Nowym Targu autorstwa kol. Krzysztofa Sobolewskiego, jak również na tę okoliczność Koło ufundowało pamiątkową tablicę wyrzeźbioną w drewnie.

W latach 1959-1975 Łowczymi Powiatowymi w Nowym Targu byli kol. Hieronim Jaskółka a następnie Augustyn Fuchs członkowie Koła Łowieckiego "Ponowa". We władzach Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Nowym Sączu i dalej w Okręgowej Radzie Łowieckiej w Nowym Sączu kol. Józef Porębski przez wiele lat piastował stanowisko Rzecznika Dyscyplinarnego. Kol. Jerzy Guzda pełnił funkcję Sekretarza Wojewódzkiej Rady Łowieckiej, był Członkiem Wojewódzkiego Sądu Łowieckiego oraz Członkiem Komisji Hodowlanej. Kol. Marian Porschke był Członkiem Komisji Kynologicznej i Komisji Odwoławczej Wyceny Trofeów. Kol. Jan Huzior od wielu lat jest Członkiem Okręgowej Komisji Wyceny Trofeów w Nowym Sączu a Kol. Hubert Zwinczak od 1995 - 2010 r. piastował funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury i Etyki, natomiast od 2015 roku do dnia dzisiejszego jest jej członkiem przy Zarządzie Wojewódzkim w Krakowie.

W zależności od potrzeb i możliwości Koło nasze wspomaga darowiznami instytucje państwowe i użytku publicznego takie jak: Szkołę Podstawową, Ochotniczą Straż Pożarną czy Parafię w Jaworkach.

Członkowie naszego Koła od wielu lat współdziałają z Policją, Strażą Leśną i Strażą Graniczną w działaniach mających na celu zwalczanie kłusownictwa na terenie naszych obwodów co zaowocowało zatrzymaniem 2 grup kłusujących z bronią palną z samochodów na terenie obwodu 250.

Na dzierżawionych obwodach koło ma zagospodarowane 9 ha poletek obsiewanych owsem, kukurydzą i koniczyną. Posiada 38 paśników, około 120 lizawek, 20 ambon, 60 drabin. Corocznie wykładane jest w okresie jesienno-zimowym po kilka ton karmy objętościowej suchej, soczystej oraz treściwej i soli. Koszty ponoszone nasze Koło na prowadzenie gospodarki łowieckiej każdego roku wynoszą około 70 tyś. zł.

W latach 2014 - 2016 z własnych funduszy Koło zakupiło 30 szt. zajęcy oraz 100 kuropatw, które na bieżąco były wsiedlane do naszego łowiska. W 2016 roku Koło wystartowało w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego do " Programu poprawy warunków bytowania oraz reintrodukcji kuropatwy" w wyniku czego otrzymaliśmy kolejne 100 szt. kuropatw, które zostały wpuszczone na teren obwodu 250 Harklowa.

Obecnie koło gospodaruje na 17 tysiącach hektarów a racjonalna i przemyślana gospodarka łowiecka prowadzona przez koło skutkuje zwiększeniem populacji zwierzyny grubej i drobnej na terenie dzierżawionych obwodów. Na dzień dzisiejszy koło liczy 68 członków, w którym polują 4 Diany - Józefa Kanclerska, Alicja Jurkiewicz, Honorata Kołton oraz Żaneta Kołton.

oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.12.2017 20:06