Śmierdzący dym z komina? Napisz do sąsiada list

Nowotarski Alarm Smogowy namawia mieszkańców Nowego Targu do wysyłania listów do sąsiadów, których komin kopci i truje całą okolicę. NAS przygotował gotowy list, który wystarczy wydrukować i wysłać lub przesłać e-mailem.
Oto jego treść:

"Drodzy Sąsiedzi,

Piszemy do Was w bardzo ważnej sprawie, dotyczącej naszego wspólnego dobra, czyli powietrza, na którego jakość my wszyscy mieszkańcy miasta mamy bezpośredni wpływ.

Niestety z komina Waszego domu wydobywa się ogromny, kłębiący dym. Możliwe, że nie zdajecie sobie sprawy z tego, co się dzieje na zewnątrz, gdy przebywacie w kotłowni, rozpalając w kotle, bo z pewnością nie pozwolilibyście świadomie emitować do naszego otoczenia takiej ilości toksycznych substancji, które degradują na raty nasze i Wasze zdrowie.

Niestety Nowy Targ zajmuje najwyższe miejsca w rankingach zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niska emisja z domowych palenisk prowadzi według aktualnych badań do zwiększenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, nowotworów i upośledzeń płodu. Zarówno Wy jak i wszyscy mieszkańcy oddychamy tym samym i chorujemy, w szczególności nasze dzieci. Dlatego jest to nasz wspólny interes i odpowiedzialność, aby zlikwidować jak najszybciej ten problem.

Liczymy na Państwa rozsądek i zrozumienie powagi tego problemu który możemy rozwiązać jedynie poprzez wspólny wysiłek wszystkich mieszkańców. Prosimy o podjęcie działań naprawczych bez konieczności nakładania mandatów karnych, co przyniesie pożytek nam wszystkim (ponieważ wszyscy oddychamy tym samym powietrzem). Każdy właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za to jak wpływa na otoczenie i każdy powinien mieć poczucie odpowiedzialności społecznej.

Ponadto uprzejmie przypominamy i prosimy o stosowanie się do następujących przepisów prawa:

1. Od 1 lipca 2017 obowiązuje w Małopolsce uchwała antysmogowa, która zakazuje spalania odpadów węglowych, flotów, mułów oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (niesezonowanych), które emitują bardzo dużą ilość pyłów zawieszonych (PM10), trując nas wszystkich!
2. Zaostrzeniu uległy procedury kontroli spalania śmieci, odpadów i niedozwolonych paliw przez Urząd Miasta Nowy Targ, za które grozi wysoka kara finansowa – od 500 do 5 tysięcy złotych.
3. Od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe, czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.
4. Do końca 2022 r. konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów.
5. Do końca 2026 r. trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

Pomocą służy Ekodoradca, który przyjmuje w Urzędzie Miasta w pok. 205 IIp. (tel: 18 261-12-91), i z którym możecie Państwo porozmawiać.

Bardzo Was prosimy, pomyślcie co zrobić, żeby tak nie kopcić i nie produkować tyle pyłu.

Z góry dziękujemy.

Sąsiedzi".

oprac.r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.12.2017 13:43