Nabór do GOPR

Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłasza nabór kandydatów do służby w górach. Egzamin odbędzie się 4 marca 2018 roku przy dyżurce na Długiej Polanie.
Na egzamin zapraszamy wszystkich którzy znają i lubią góry, są pełnoletni i w stanie zdrowia pozwalającym na pełnienie służby górskiej oraz mają czas i chęci, aby poświęcić się ochotniczej działalności Pogotowia Górskiego.

Aby zapisać się na egzamin należy w stacji centralnej GP GOPR w Rabce-Zdrój przedłożyć następujące dokumenty:

– życiorys z uwzględnieniem działalności górskiej
– podanie o przyjęcie na kandydata podpisane przez przez dwóch ratowników GP GOPR tzw. wprowadzających
– potwierdzenie posiadania dodatkowych kwalifikacji (uprawnień PZN, PZA, medycznych, itp.)
– zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia egzaminu do GOPR

oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną z naczelnikiem GP GOPR.

Wszystkie formalności należy załatwić najpóźniej na tydzień przed zaplanowanym terminem egzaminu. Po ich pozytywnym rozpatrzeniu można przystąpić do egzaminu teoretyczno – praktycznego.

Egzamin rozpocznie się 4 marca 2018 r. przy dyżurce GOPR na Długiej Polanie w Nowym Targu. Aby przystąpić do egzaminu, należy posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia egzaminu do GOPR oraz posiadać niezbędny sprzęt do sprawnego poruszania się w warunkach zimowych w górach i na stoku narciarskim.

Co wchodzi w skład egzaminu?

Egzamin składa się z trzech części:

1. Część kondycyjna – wejście na czas na Turbacz zielonym szlakiem z Długiej Polany z ekwipunkiem potrzebnym do odbycia egzaminu. Limit czasu – ustalony w dniu egzaminu przez ratownika.

2. Część narciarska – zjazd na nartach z Turbacza na Długą Polanę – jazda w zróżnicowanym terenie (jeżeli tegoroczna „zima” na to pozwoli); na stoku Długa Polana – hamowanie pługiem do zatrzymania, ześlizg boczny, jazda dowolna.

3. Część teoretyczna – ogólna znajomość pasm górskich w Polsce i szczegółowa znajomość terenu działania Grupy Podhalańskiej – przeprowadzona w formie ustnej.

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki, który trwa przynajmniej dwa lata. W okresie tym kandydat obowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń zakończonych Kursem I stopnia i egzaminem. Pozytywne zdanie egzaminu oraz spełnienie wszystkich wymagań uprawnia kandydata do złożenia uroczystego przyrzeczenia na ręce Naczelnika GP GOPR i odebrania „Blachy”, czyli stania się pełnoprawnym ratownikiem Grupy Podhalańskiej GOPR.

Łukasz Majerczyk, źródło: Grupa Podhalańska GOPR

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.02.2018 15:15