Paweł Firlej: "Czekamy na jasny sygnał od mieszkańców, że jest zapotrzebowanie na gaz"

NOWY TARG. - Spółka ma do zaoferowania mieszkańcom komfort i poprawę jakości powietrza - mówił podczas sesji dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego, Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie Paweł Firlej. - Możecie w sposób szybki i bezpieczny zlikwidować 520 źródeł niskiej emisji na terenie Miasta. W każdej chwili jesteśmy gotowi podłączyć gaz z dnia na dzień - dodał.
Wybuch gazu ziemnego to zdarzenie ekstremalnie rzadkie

Jak mówił dyrektor - "Polska Spółka Gazownicza ma do zaoferowania mieszkańcom komfort i poprawę jakości powietrza". Paweł Firlej przedstawił plany rozbudowy sieci w Nowym Targu, mówił o bezpieczeństwie dostawy gazu. Jak dodał - rozumie, że tragedia jaka kilka lat temu miała miejsce w Nowym Targu mogła mieć wpływ na wzrost niepokoju czy nieufności wobec tego nośnika, ale że sieć przesyłowa jest stale monitorowana, że gaz jest bezpieczny, a w 98 procentach informacje o wybuchach gazu dotyczą gazu w butlach.

- Gaz ziemny, to głównie metan. To gaz lotny, który unosi się do góry i wentylacja grawitacyjna go z pomieszczenia usuwa. Wybuch gazu ziemnego to zdarzenie ekstremalnie rzadkie, śladowe. Gaz wybucha w butlach - powtarzał.

Na terenie Nowego Targu sieć gazownicza ma długość 79 km. Aktywnych przyłączy jest 1090, nieaktywnych 520. - Możecie w sposób szybki i bezpieczny zlikwidować 520 źródeł niskiej emisji na terenie Miasta. W każdej chwili jesteśmy gotowi podłączyć gaz z dnia na dzień, ale nikogo nie zmusimy - przypomniał dyrektor PSG.

"Od ręki jesteśmy w stanie zlikwidować 500 palenisk w Nowym Targu"

- Nie ma w tej chwili procesu technologicznego, który by się obył bez gazu. Nowy Targ jest w tej szczęśliwej sytuacji, że gaz ma. Ale to nie znaczy, że sieci nie trzeba modernizować. Wykonujemy analizy ekonomiczne, czy opłaca się budować infrastrukturę, czy dany teren ma potencjał. Sprawdzamy to po tym, jak wpłynie do nas wniosek o wydanie warunków o przyłączenie do sieci gazowej. Największą przeszkodą są kwestie administracyjne. Czekamy na jasny sygnał od mieszkańców, że jest zapotrzebowanie na gaz. Chcę powiedzieć, że jesteśmy w stanie zbudować sieć, której strefa ochronna wynosi pół metra z jednej i pół metra z drugiej strony, co sprawia, że poprowadzenie linii przez działkę nie wpłynie na możliwość zagospodarowania tego terenu. Jeśli sieć pójdzie przy granicy działki - to pół metra dalej można już budować - przekonywał Paweł Firlej.

- Jesteśmy otwarci na współpracę. Jesteśmy zainteresowani tym, by jak najwięcej osób, klientów pozyskać. Mamy pulę ponad 500 nieaktywnych przyłączy. Możemy bez-kosztowo je uruchomić, założyć gazomierze i od ręki jesteśmy w stanie zlikwidować 500 palenisk w Nowym Targu. Byle tylko klienci chcieli korzystać z gazu. Gaz to komfort, aler to nie jest coś, na co mieszkańców Nowego Targu nie stać. My jesteśmy w stanie konkurować z innymi mediami, co nie znaczy że gaz jest najtańszy. Ale jest to medium komfortowe i bardzo ekologiczne. Oczywiście nie jesteśmy w stanie konkurować z bezpłatnymi nośnikami jakimi są śmieci - ironizował dyrektor krakowskiego oddziału Zakładu Gazowniczego.

List intencyjny

Przed sesją, dyrektor Firlej i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podpisali list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy samorządem a spółką.

- To, że dziś podpisujemy ten list intencyjny - jest podsumowaniem bardzo dobrej współpracy z Miastem. Ten dokument porządkuje nasze relacje z samorządem. To nie jest tylko papier jaki podpisujmy, ale to coś, co rokuje bardzo dobrze na przyszłość mieszkańców Nowego Targu - podkreślał Paweł Firlej.

Jak dodał Grzegorz Watycha - "rolą samorządu jest, by w tej części Miasta gdzie gazu nie ma - sieć się pojawiła".

Burmistrz przypomniał, że jednym z elementów prowadzonej polityki pro-ekologicznej jest zwracanie mieszkańcom kosztów dokonania podłączenia do sieci. - Chodzi o osoby, które wpłacały przed laty pieniądze na komitet Gazyfikacyjny Miasta. Wiadomo, że te środki już dawno się zdenominowały, ale miasto honorowo bierze na siebie koszty przyłączenia do sieci - wyjaśniał burmistrz Watycha.

Czy inwestowanie w Nowy Targ opłaci się spółce?

W preambule czytamy: "Miasto Nowy Targ mając na uwadze realizację swych zadań w szczególności w zakresie ochrony środowiska i dostępu mieszkańców oraz przedsiębiorców do zróznicowanych źródeł uzyskiwania energii poprzez umożliwienie wykorzystania paliwa gazowego, jak również Polska Spółka Gazownictwa - mając na uwadze planowaną rozbudowę sieci gazowej, przyłączy gazowych i optymalizację procesów inwestycyjnych na terenie gminy miasto Nowy Targ, postanawiają o podjęciu współpracy pomiędzy miastem, a spółką".

I dalej: "List został sporządzony w związku z planowanym przez PSG rozwojem sieci gazowej oraz optymalizacją przyłączenia nowych klientów a także kontynuacją rozpoczętych inwestycji przez jednostkę samorządu terytorialnego i dobrej współpracy miasta ze spółką związanych z przyłączaniem nowych odbiorców do sieci gazowej na terenie Miasta.
List stanowi podstawę do rozpoczęcia prac analitycznych przez PSG we współpracy z samorządem mających na celu optymalizację realizacji inwestycji przez PSG w tym rozbudowę sieci gazowej i przyłączy gazowych, przy czym o terminie rozpoczęcia tych prac decyduje PSG."

PSG może przeprowadzić badane rynku, w celu podjęcia decyzji w przedmiocie rozbudowy sieci gazowej i przyłączy gazowych na terenie miasta. Nowy Targ będzie mógł wnioskować o udział swoich przedstawicieli w badaniu - celem zgłaszania uwag i wniosków.

Po przeprowadzeniu takiego badania spółka wykona wstępną analizę warunków ekonomicznych rozbudowy sieci gazowej oraz opracuje warunki techniczne. Jeśli wynik badania wykaże "oczywistą niecelowość rozbudowy sieci gazowej na danym obszarze, bądź nie będą istniały techniczne warunki przyłączenia do istniejącej sieci dystrybucyjnej PSG będzie mogą odstąpić od dalszych analiz i planu rozbudowy sieci gazowej na danym terenie".

Jakie są oczekiwania Miasta wobec spółki?

Oczekiwane działania ze strony PSG to w szczególności:
- przeprowadzenie w oparciu o uzyskane od samorządu dane, badania potencjału rynku oraz ankietyzację zainteresowanych podmiotów oraz osób fizycznych,
- możliwość sfinansowania dokumentacji projektowej sieci gazowej w przypadku realizacji projektu,
- prowadzenie w przypadku zrealizowania inwestycji - dystrybucji gazu i technicznej obsługi odbiorców gazu,
- wyznaczenie osoby koordynującej do ścisłej współpracy, która będzie odpowiedzialna za przepływ informacji i nadzór nad optymalizacją procesu przyłączeniowego na danym terenie
- przekazywanie raportów do Urzędu Miasta w zakresie ilości zrealizowanych przyłączy w danym roku na terenie miasta, które są niezbędne do składania obowiązkowego sprawozdania z realizacji Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego,
- udzielanie zasadnych informacji o planowanych działaniach rozwojowych,

Czego spółka oczekuje od Nowego Targu?

- pomocy przy badaniu zapotrzebowania na paliwo gazowe mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców,
- udostępnianie zasobów danych niezbędnych na potrzeby projektowania sieci gazowej i budowy przyłączy, w tym szczególnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz inne dokumenty konieczne do realizacji projektu,
- zadbanie o sprawną obsługę inwestycji w zakresie maksymalnego skrócenia czasu wydania decyzji lokalizacyjnych na umieszczenie sieci gazowej,
- wyrażania zgód na zajęcie pasa drogowego oraz innych czynności bezpośrednio zależnych od jednostki samorządu terytorialnego,
- wyznaczenia osoby koordynującej do ścisłej współpracy, która będzie odpowiedzialna za przepływ informacji i nadzór nad optymalizacją procesów administracyjnych, w szczególności w zakresie uzgodnienia dokumentacji formalno-prawnej
- koordynacji terminów działań dotyczących planowanej infrastruktury na terenie miasta-gminy.

Owymi koordynatorami zostali Jan Pawlikowski kierownik nowotarskiego oddziału PSC, czyli Gazowni oraz Sylwester Magiera eko-doradca z UM.

s/ zdj. Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.02.2018 21:31