XII Festiwal Nauki w Metalce (zdjęcia)

Tego chyba się nikt nie spodziewał! Ponad 1000 uczestników – małych dzieci z klas drugich i trzecich szkół podstawowych, trochę starszych z klas czwartych i piątych, młodzieży z klas siódmych, no i uczniów z Metalki - wzięło udział w XII Festiwalu Nauki w Zespole Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu.
Główną ideą Festiwalu jest przedstawienie projektów, doświadczeń, eksperymentów i pokazów przygotowanych przez uczniów - pod bacznym okiem nauczycieli - z bardzo różnych dziedzin nauki - fizyki, chemii, matematyki, mechaniki, elektryki, teleinformatyki, geodezji, a kończąc na budownictwie i architekturze.

W tym roku, tradycyjnie już, dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z chemii. Kolorowe wybuchy przypadły do gustu szczególnie najmłodszym. Natomiast akustyczna rura Reicha, elektromagnetyczne działo Gaussa, minielektrownia wodna, tautochrona czy nurka Kartezjusza - wzbudziły zainteresowanie u starszej młodzieży.
Ciekawym stanowiskiem była „matematyka w kartach”, gdzie uczniowie, bawiąc się kartami, demaskowali sztuczki słynnych iluzjonistów.

Każdy z uczestników Festiwalu mógł nauczyć się zasad pierwszej pomocy i pod okiem nauczyciela poćwiczyć sztuczne oddychanie. Ta wiedza może uratować komuś życie, dlatego to festiwalowe miejsce było oblegane przez dzieci i młodzież.

Na zewnątrz szkoły znajdowało się stanowisko teleinformatyczne, na którym można było nauczyć się sterować dronem. Męska część uczestników Festiwalu ustawiała się w długiej kolejce, by móc pobawić się tą intrygującą „zabawką”. Podobnie było na stanowisku obok, gdzie najpierw obserwowano, na czym polega spawanie światłowodów, a potem samemu wykonywano tę czynność.

Warsztaty „Ogród w słoiku” to kolejna atrakcja dla młodszych uczestników Festiwalu. Dzieci świetnie się bawiły, tworząc piękne miniaturowe ogrody, a przy tym zdobywały praktyczną wiedzę i umiejętność dotyczącą zasad sadzenia roślin. Dużym zainteresowaniem, niezależnie od wieku, cieszyło się stanowisko budowlańców, gdzie można było wybudować z cegieł swój kawałek muru, a nawet piramidę. Fartuch, kask, kielnia w ręce – żadne dziecko się nie mogło oprzeć i przyszli budowlańcy bawili się świetnie. Podobnie było na stanowisku elektryków, gdzie można było się przekonać, że prąd jednak kopie i trzeba się z nim ostrożnie obchodzić. Jednak, żeby wybudować dom, potrzeba najpierw mapek. Dlatego też na stanowisku geodezyjnym młodzi adepci tego zawodu uczyli się, jak wykonywać pomiary. No cóż, szło im różnie, ale zabawa była świetna.

Kolejną - obleganą - atrakcją Festiwalu były warsztaty „Zostań młodym mechanikiem”. Wymiana koła, sprawdzenie, jak działa podnośnik czy jak wygląda proces spalania spalin – to tylko niektóre z przygotowanych na tym stanowisku działań i doświadczeń. Tłoczno również było na stanowisku spawaczy. Trudna praca na tokarkach i frezarkach wzbudzała duże zainteresowanie u festiwalowych uczestników w każdym wieku. Być może ten tak bardzo potrzebny zawód znów stanie się popularny.

„Żyj cyberbezpoiecznie” to kolejne warsztaty w ramach Festiwalu, tym razem skierowane do trochę starszej młodzieży. Wiedzy, jak bezpiecznie „poruszać się” w cyfrowym świecie nigdy nie za dużo.

XII Festiwalowi Nauki w Metalce towarzyszyły liczne konkursy: (ogłoszone wcześniej, a podczas Festiwalu zostały wręczone nagrody) konkurs fotograficzny „Zjawiska fizyczne w przyrodzie” oraz konkurs plastyczno-techniczny „Wizualizacja liczby Pi”. Podczas samego Festiwalu rozegrano Szkolny turniej szachowy, który zgromadził pasjonatów
„gry królów”, „Maraton naukowy” przy współudziale Nowotarskich Gier Terenowych, konkurs „Trafiona dziesiątka” oraz grę ekonomiczną „Chłopska szkoła biznesu”.

Tradycyjnie Festiwal nie mógł się obejść bez naukowego wykładu. W tym roku został on wygłoszony przez dr hab. inż. arch. Krzysztofa Skalskiego (Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu) na temat: „Gospodarowanie przestrzenią wobec rozwoju turystyki masowej: na świecie, w Europie i na Podhalu”.

Festiwal Nauki mógł się udać tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu blisko trzydziestu nauczycieli i ponad stu uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Placówek. Dziękujemy nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 11, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i tak licznie nas w tym dniu odwiedzili. Radość na twarzach dzieci i trochę starszej młodzieży ze szkół podstawowych, która z żalem opuszczała kolejne festiwalowe stanowiska, najlepiej świadczy, że nauka może być zabawą, a sam Festiwal jest sporą atrakcją, natomiast dla uczniów i nauczycieli ZSTiP zaangażowanych w jego realizację najlepszym podziękowaniem.

źródło: szkoła

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.03.2018 14:35