Nadal zdarzają się przypadki palenia śmieci. Burmistrz wnioskuje o kary i jednocześnie stara się o środki z programu "Stop smog"

NOWY TARG. W ciągu ostatnich pięciu tygodni pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili blisko 20 kontroli nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska .
Jak mówi burmistrz - "efektem działań podejmowanych przez pracowników Wydziału jest stwierdzanie wycieku nieczystości ciekłych ze zbiornika na jednej z nieruchomości zlokalizowanej na terenie Nowego Targu. Sprawę skierowano do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, a właściciel nieruchomości został ukarany karą grzywny. Ponadto badania dwóch próbek odpadów paleniskowych pobranych przez pracowników Wydziału potwierdziły proceder spalania odpadów na tych nieruchomościach. W związku z powyższym zostaną skierowane do Sądu Rejonowego w Nowym Targu wnioski o ukaranie karą grzywny w kwotach maksymalnych po 5 tysięcy złotych".

- Rozpoczęliśmy - długo oczekiwaną, bo przygotowania i gromadzenie dokumentacji trwały dłuższy okres czasy, ale nareszcie wraz z wiosną - rozpoczęliśmy realizację programu wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe nisko-emisyjne media grzewcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W chwili obecnej podpisywane są pierwsze umowy z mieszkańcami uwzględnionymi w przedmiotowym programie - dodaje Grzegorz Watycha i przypomina, że w połowie marca w Urzędzie Miasta odbyło się darmowe szkolenie dla mieszkańców będących uczestnikami programu dofinansowań do wymiany kotłów w ramach RPO WM. Szkolenie dotyczyło informacji na temat zasad prawidłowego sporządzania dokumentów wymaganych do rozliczania dotacji. Wszyscy słuchacze obecni na szkoleniu otrzymali wzory przedmiotowych dokumentów.

Burmistrz stara się także o przyłączenie do programu "Stop smog".

- Wystąpiłem do Jadwigi Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii, z prośbą o uwzględnienie naszego miasta w Rządowym Programie Termomodernizacji "Stop smog". Miasto nie zostało ujęte w tym programie, ponieważ nie byliśmy na liście publikowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, na którą trafiły aż 33 polskie miasta. Lista była tworzona na podstawie wcześniejszych wyników pomiarów, a nasze pomiary są prowadzone dopiero od marca 2016 roku, kiedy po naszych staraniach i interwencjach została zainstalowana stała stacja pomiarów jakości powietrza i wprowadzona do ogólnopolskiej sieci Państwowego Monitoringu Środowiska. Takie samo pismo skierowałem do Piotr Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze". Mam nadzieję, że prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie i mieszkańcy naszego Miasta również będą mogli skorzystać z programu dofinansowań do termomodernizacji budynków. Mam na myśli tych mieszkańców, których nie stać na termomodernizację, a którzy będą spełniać wymagania programu.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 01.04.2018 12:54