Grzegorz Watycha: "Cieszmy się, że możemy świętować niepodległość... chcemy, by nowotarżanie wyszli z domów i przyłączyli się do obchodów"

NOWY TARG. - To dobre tło do zaprezentowania wydarzeń, mających uczcić stulecie odzyskania niepodległości - mówił burmistrz Grzegorz Watycha witając dziennikarzy na konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem Ratusza.
W spotkaniu poświęconym wydarzeniom w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości wzięli udział także Joanna Iskrzyńska-Steg, Katarzyna Put, Elżbieta Dzikowska, Robert Kowalski i Bolesław Bara.

Będzie się działo...

- Komitet Honorowy obchodów na poziomie powiatu, do którego zostałem zaproszony - powołał starosta. Ale tu lokalnie też organizowane będą wydarzenia i obchody - przypomniał burmistrz i dodał, że wszystkie imprezy organizowane przez Muzeum Podhalańskie, Miejski Ośrodek Kultury czy Miejską Bibliotekę Publiczną - "spinane są przez Urząd Miasta". - Czuwa nad nimi wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, ale to na naczelnik wydziału promocji Katarzynie Put spocznie odpowiedzialność sprawnego przeprowadzenia wszystkich uroczystości - sprecyzował Grzegorz Watycha.

Pomysłów było dużo, szczególnie tych dedykowanych stuleciu. Organizatorom zależy na zintegrowaniu mieszkańców i zaproszeniu ich do wspólnego świętowania. Służyć będą temu imprezy z czynnym udziałem mieszkańców, takich jak gry miejskie, odtańczenia na Rynku poloneza, czy zbiorowa fotografia.

Imprezy zaczynają się już w przyszłym tygodniu. Przyznać trzeba, że to oferta dla osób w pełnym przekroju wiekowym - od dzieci do seniorów.

"Witaj majowa jutrzenko"

- Program jest tak bogaty, że trudno było go zmieścić na plakacie - żartował dyrektor MOK Bolesław Bara.

Już 2 maja świętowany będzie Dzień Flagi. Dzień później, w ogrodach kościoła św. Katarzyny rozpoczną się miejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Także 3 maja Muzeum Podhalańskie organizuje wystawę poświęconą bicyklom. Organizatorom udało się połączyć historię jednośladów z wydarzeniami historycznymi. W podobnej konwencji przebiegać będzie organizowana przez MBP Noc Muzeów. Tematem wiodącym 8. Nocy Muzeów będą "Dzieje z perspektywy roweru".

W programie znajdzie się zlot rowerowy, pokaz mody kobiecej w okupowanej Polsce, który zorganizują członkowie GRH Bluszcz z Warszawy, rowery z okresu międzywojennego zaprezentuje grupa miłośników historii z Zabrza, będzie koncert z lat 20 i 30 minionego wieku i na zakończenie - seans w starym kinie, pokaz filmu z Eugeniuszem Bodo "Sportowiec mimo woli" z 1939 roku z Adolfem Dymszą i Aleksandrem Żabczyńskim.

Od początku roku Muzeum Podhalańskie realizuje program "Nowotarżan drogi do niepodległości", a Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała projekt "Niepodległa w każdym wieku", który potrwa do października. W programie jest cykl wykładów dotyczących lokalnych wydarzeń, warsztaty i gra miejska.

19 maja zorganizowany zostanie Rodzinny Rajd Rowerowy z Rynku do Parku Miejskiego. Przygotowane zostaną trzy trasy o różnym poziomie trudności.

27 maja czekają nas kolejne koncerty "Z biało-czerwoną przez wieki", koncert kameralny, występ orkiestry wojskowej, pokaz musztry w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej KaO/ Straży Granicznej oraz koncert z udziałem nowotarżan. - To podobna formuła jaka miała miejsce podczas ubiegłorocznego Jarmarku Podhalańskiego i koncertu "Nowotarżanie - Nowotarżanom" - przypomniała Joanna Iskrzyńska-Steg. - Szefem projektu jest Andrzej Lichosyt i to on zaprasza wykonawców do udziału w koncercie. Ale już wiadomo, że wystąpi Beata Bełtowska, Piotr Lupi Lubertowicz, Justyna Pustówka, Magdalena Ćwiertnia i soliści z Septymy - wyliczała wiceburmistrz.

Zaplanowano też wspólną fotografie nowotarżan, odtańczenie poloneza na Rynku (stroje z epoki mile widziane), wystawę edukacyjną dotyczącą Armii Krajowej i Akcji "Burza", pokazy wojskowych samochodów.

Czerwiec: dzieci, szachy, poezja i jazz

- 2 czerwca w Parku Miejskim zorganizowany zostanie Dzień Dziecka, tym razem w konwencji klaunowo-cyrkowej - zapowiada Bolesław Bara.

W czerwcu także Niepodległościowy Rajd Rowerowy "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą", całodzienny piknik dla dzieci w ogrodach kościoła Św. Katarzyny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy Kopcu Wolności, Jak zapowiada dyrektor Elżbieta Dzikowska, w tym roku, w trakcie Nocy Bibliotek - nacisk położony będzie na promocję literatury polskiej.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza w czerwcu na koncert "Z ziemi włoskiej do Polski". W Państwowej Szkole Muzycznej wystąpią nie tylko lokalni muzycy, ale także artyści z Włoch i USA. W planach jest koncert jazzowy i muzyka klasyczna.

16 czerwca zorganizowany zostanie w Parku Miejskim - turniej szachowy ph. "Sto na sto".

Także w czerwcu czeka nas setny Salon Poezji, z udziałem Anny Dymnej - inicjatorki Nowotarskich Salonów Poezji. Tym razem spotkanie odbędzie się w MOK, w programie także koncert w wykonaniu artystów Piwnicy Pod Baranami

- 22 czerwca witamy lato na płycie Rynku. Będzie grać zespół New Market Jazz Band, a więc to będzie muzyka nowoorleańska. Myślę, że na przyszłość częściej będziemy zapraszać ten zespół, bo są wspaniali. Inna grupa to "Łąnki Łan", zespół muzyczny, grający połączenie muzyki elektronicznej, rocka oraz funku. Wykonawcy występują w kostiumach, będzie bardzo wesoło, kolorowo i klimatycznie. Wieczorem wygaszamy Rynek i cover-owy zespół zagra przeboje Pink Floyd. Będzie inscenizacja: pokaz laserowy, tablice ledowe i efekty specjalne, prawie trzygodzinny koncert - wymienia wiceburmistrz.

Samoloty i konie

W wakacje zorganizowany zostanie doroczny Nowotarski Piknik Lotniczy. - Ta impreza też wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, bo zorganizowane będą przecież pokazy lotnictwa i Narodowych Sił Zbrojnych - podkreśla Bolesław Bara.

21 i 22 lipca odbędzie się Wielka Gonitwa Nowotarska. Na lotnisku czekają nas pokazy koni, gonitwy, nauka jazdy konnej, prezentacja mody jeździeckiej. Impreza przygotowana zostanie z udziałem Jacka Soski radnego sejmiku małopolskiego, ale i działacza Polskiego Związku Hodowców Koni, a także lokalnych koniarzy - Wojciecha Ścisłowicza i Macieja Baraniaka.

W sierpniu "Największe wesele na Podhalu"

Robert Kowalski przypomniał, że 1 sierpnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, a 15 sierpnia zorganizowana zostanie wystawa tematyczna na Dzień Wojska Polskiego, w tym roku pod hasłem "Skrzydła Niepodległej". - Będzie ona poświęcona nieznanym i zapomnianym podhalańskim lotnikom, takim jak Stefan Esztel, Jan Kuros, czy kpt. Dmoszyński - wymienia dyrektor Muzeum Podhalańskiego.

Sierpień to sztandarowa impreza, czyli Jarmark Podhalański. 19-ty Jarmark Podhalański odbędzie się pod hasłem "Największe wesele na Podhalu" i będzie utrzymany w konwencji wesela. W role Młodej Pary wcielą się Joanna Liszowska i Piotr Gąsowski. W tym roku Jarmark Podhalański odbędzie się w dniach 17 - 19 sierpnia, a wśród gwiazd będzie Margaret, Francesco Napoli, Bolter i Komarenko. W niedzielę dodatkowo czeka nas rajd rowerowy.

Wrzesień rozśpiewany

W dniach 14-16 września odbędzie się I Festiwal Piosenki Turystycznej. Koncerty i wspólne śpiewanie rozpoczną się w piątek na Łapsowej Polanie, w sobotę na Turbaczu, a w niedzielę w nowotarskim Parku Miejskim. W planach będą to zarówno piosenki harcerskie, te śpiewane przy ognisku, biesiadne, jak i pieśni kubryku i szanty.

Robert Kowalski zapowiedział obchody w połowie września Dni Dziedzictwa Kulturowego, wydarzenie ph. "Nasza Niepodległa", spotkania, wykłady, grę miejską i spacer po Mieście śladami historii odzyskania niepodległości. Tymi miejscami są przykładowo Ratusz, budynek sądu, dworzec kolejowy cmentarz czy lotnisko, gdzie mieściły się koszary garnizonu austro-węgierskiego. Te miejsca i obiekty zmieniły się na przestrzeni wieku, dlatego aby móc "wczuć się w historię" będą prezentowane archiwalne zdjęcia.

Patriotyczna jesień

27 października Robert Kowalski proponuje swoisty "wehikuł czasu". - To projekt realizowany wspólnie ze starostwem powiatowym "Zaczęło się na Czerwonem". Mało kto pamięta, albo i mało kto wie, że Nowy Targ był jednym z pierwszych miast które odzyskało niepodległość. W nocy z 31 października na 1 listopada nastąpiło przejęcie budynków użyteczności publicznej. Żołnierze pod dowództwem Otokara Brzozy Brzeziny bez jednego wystrzału opanowali ośrodki władzy i przejęli budynki publiczne. Przygotowana zostanie rekonstrukcja historyczna tych wydarzeń, jak również innych - czyli odtworzenie walki kobiet nowotarskich o dzwony, czy wielki wiec na Rynku - zdradza dyrektor Muzeum Podhalańskiego.

W październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta zostanie wystawa "Pistolety i halki", czyli opowieść o tym, jak kobiety walczyły o niepodległość.

Kulminacja obchodów to 11 listopada. Dyrektor MOK podkreślił, że chce, by "to było huczne świąto". Planowane są koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wystawa w Muzeum Podhalańskim "Podhalańskie drogi do niepodległości", na której prezentowane będą postacie Podhalan - uczestników powstania listopadowego, Wiosny Ludów i powstania styczniowego. Te wydarzenia pokazane będą poprzez konkretne osoby. Inna wystawa nosić będzie tytuł "Zaginiony Legion Piłsudskiego". Ten projekt zakłada przygotowanie także sympozjum naukowego. Z kolei "Pierwsi niepodlegli" to zamysł przypomnienia postaci Józefa Rajskiego, Jana Bednarskiego, Jana Tomasza Dziedzica i Otokara Brzozy Brzeziny.

- Chcemy, by nowotarżanie wyszli z domów i przyłączyli się do wspólnego świętowania. To będą zarówno nowe projekty, pomysły, jak i te cykliczne, które w tym roku mają element i nutę nawiązującą do jubileuszu odzyskania niepodległości - podsumował burmistrz Grzegorz Watycha.

Miłym akcentem na zakończenie była uwaga, iż nie można zapominać o pracy jaką wykonuje ZG ZiR. - To zakład, bez którego żadna impreza by się nie odbyła. Mają w tym nieoceniony wkład pracownicy Zakładu Zieleni i Rekreacji, jak i dyrektor - stwierdziła wiceburmistrz.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.04.2018 20:22