Opiekunowie zabytków na Podhalu wyróżnieni

Województwo Małopolskie ogłosiło laureata Nagrody im. Mariana Korneckiego przyznawanej za opiekę nad drewnianymi zabytkami. Główna nagroda powędrowała do Kwiatonowic koło Gorlic, natomiast do powiatu nowotarskiego trafiły wyróżnienia i odznaczenia.
Jak informuje samorząd wojewódzki, w tym roku, oprócz głównej nagrody, przyznano też trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do Krystyny Wójtowicz, która jest właścicielką i opiekunką zespołu parkowo-dworskiego w Sieniawie (gmina Raba Wyżna). Jest on jednym z nielicznych tego typu zabytków z XVII w. znajdujących się na Podhalu. Budynek przez długie lata ulegał niszczeniu, ale po przejęciu dwa lata temu przez nową właścicielkę otrzymał szansę na drugie życie. Rozpoczynając niezbędne prace remontowe, nowa gospodyni, zaczęła także przywracać dawne tradycje związane z historią życia dworskiego, w które chętnie angażuje się miejscowa społeczność. W planach Krystyny Wójtowicz jest przekształcenie dworu w ośrodek opieki nad dziedzictwem niematerialnym tego miejsca.

Wiele ciekawych wydarzeń dzieje się też w Rabce-Zdroju, za sprawą zaangażowania laureatów drugiego wyróżnienia, czyli Alicji i Bogdana Gacalów. Ich praca pozwala kuracjuszom przyjeżdżającym do Rabki-Zdroju korzystać z uroków pochodzącej z dwudziestolecia międzywojennego willi „Katarzynka”. Dzięki przeprowadzonym z pieczołowitością i dbałością o detale remontom, dziś można poczuć w niej ducha dawnych lat.

Trzecie wyróżnienie przyznano w tym roku Komitetowi Odnowy Zabytkowego Kościoła w Chronowie (pow. bocheński).

Podczas uroczystości przyznania nagród, wręczono także Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyże Małopolski, które otrzymali szczególnie zasłużeni, wieloletni opiekunowie i restauratorzy drewnianych zabytków, które stały się perłami na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Otrzymali je: ks. Piotr Kaczmar (proboszcz parafii greckokatolickich w Bielance, Łosiu, Nowicy i Przysłopiu) oraz ks. Rajmund Andrzej Dziadkiewicz (opiekun XVI-wiecznego kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu).

Ks. Rajmund Andrzej Dziadkiewicz (na zdjęciu) od ponad 10 lat zajmuje się drewnianym kościołem w Trybszu, w którym zachwyca m.in. polichromia sprzed ponad 400 lat. Na malowidłach można znaleźć – jako tło scen biblijnych – krajobraz Pienin wraz z zamkami w Czorsztynie i Niedzicy, a także widok na północną stronę Tatr Bielskich (czyli najstarszą zachowaną panoramę tatrzańską). Świątynia została zabezpieczona dzięki zaangażowaniu ks. Dziadkiewicza, tak samo zresztą jak znajdujące się w niej figury, obrazy czy zabytkowa ambona. To jednak zaledwie jedno z wielu działań proboszcza, gdyż organizuje on także specjalistyczne konferencje, koncerty muzyki kameralnej czy projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży – także z zagranicy.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.05.2018 11:40