Szpital bez bólu

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dra S. Jasińskiego w Zakopanem otrzymał certyfikat "Szpital bez bólu".
Placówka województwa małopolskiego otrzymała go w zakresie leczenia bólu przewlekłego. Sukces jest tym większy, że jest to pierwszy w Polsce szpital niezabiegowy wyróżniony w ten sposób.

Jak pokazują statystyki, aż co czwarty mieszkaniec naszego kraju boryka się z bólem przewlekłym. Najczęściej dotyczy on osób cierpiących na schorzenia narządu ruchu (np. bóle krzyża, zwyrodnienie stawów) oraz bóle głowy. Jednak ból przewlekły często towarzyszy też cukrzycy, miażdżycy, schorzeniom ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a także chorobom nowotworowym.

Podejmując starania o certyfikat, wojewódzki szpital udowodnił, że również w szpitalach niezabiegowych można leczyć ból przewlekły w sposób skoordynowany. Korzystają na tym pacjenci, którzy już w chwili przyjęcia na leczenie, podczas wstępnych wywiadów lekarskich i pielęgniarskich, są pytani o odczuwany ból - jego rodzaj, stopień nasilenia, długotrwałość dolegliwości. W razie potrzeby podejmowane są równolegle terapie lekami oraz zabiegami fizjoterapeutycznymi. Certyfikat „Szpital bez bólu” potwierdza też, że dana placówka stosuje najwyższe standardy leczenia, a personel jest odpowiednio przygotowany.

Program „Szpital bez bólu” został zainicjowany w 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie na oddziały pooperacyjne i zabiegowe standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.06.2018 16:21