Minister chce ukarać konserwatora za zaniedbania w Zakopanem

Wiceminister kultury dr Magdalena Gawin, podpisała wniosek o odwołanie Jana Janczykowskiego ze stanowiska Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zarzuca mu przede wszystkim zaniechania w chronieniu zabytków Zakopanego.
Jak informuje w komunikacie resort kultury, minister Gawin wielokrotnie podnosiła kwestię braku skutecznej ochrony konserwatorskiej na terenie Zakopanego, gdzie tylko nieliczne obiekty zabytkowe objęte są wpisem do rejestru zabytków. Wpis do rejestru jest jedyną skuteczną formą ochrony zabytkowej architektury, a w obowiązującym systemie prawnym tylko wojewódzki konserwator zabytków może dokonywać wpisu.

Pomimo wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków, w 2017 r. do rejestru został wpisany tylko jeden obiekt. Od początku tego roku wpisano dwa obiekty. Tymczasem w gminnej ewidencji zabytków Zakopanego znajduje się ponad 1300 obiektów zasługujących na zachowanie. Magdalena Gawin wielokrotnie zwracała się do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o objęcie ochroną poprzez wpis do rejestru cennych obiektów architektury Zakopanego. Tym bardziej, że priorytetem prowadzonej przez Generalnego Konserwatora Zabytków polityki konserwatorskiej oraz nowego Krajowego Programu Ochrony Zabytków na lata 2018-2021 jest ochrona zabytków architektury drewnianej.

Przykładek zaniechań, według resortu, jest willa w Zakopanem przy ulicy Witkiewicza 19B. Budynek włączony jest do gminnej ewidencji zabytków oraz ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2010 roku. Niemniej zapisy tego planu dopuszczają rozbiórkę obiektów z gminnej ewidencji zabytków, będących w złym stanie technicznym, pod warunkiem odtworzenia wyburzonego budynku lub budowy nowego o podobnych gabarytach odpowiadającego cechom architektonicznym sąsiedztwa lub z nim współgrającego. Projekt rozbiórki budynku przy ul. ul. Witkiewicza 19 B nie był jeszcze uzgadniany z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Zakopanem, co oznacza, że jego rozbiórka nie jest jeszcze przesądzona. Podkreślić należy, że gdyby Urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zrealizował wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków z 2017 r. - czyli rozważył wpis do rejestru zabytków - prawdopodobnie można byłoby uniknąć zaistniałego niebezpieczeństwa wyburzenia budynku.

W rozmowie z "Dziennikiem Polski" Jan Janczykowski powiedział, że o odwołaniu dowiaduje się od dziennikarzy i nikt z nim na ten temat nie rozmawiał. Jest zdziwiony zarzutami ministerstwa. Przekonuje, że willa przy ul. Witkiewicza w Zakopanem podlega miejskiemu konserwatorowi zabytków w Zakopanem, a na wpisanie kilkudziesięciu obiektów do rejestru potrzeba czasu, bo właściciele odwołują się od decyzji.

- Nigdy nie obarczaliśmy konserwatora Janczykowskiego winą za to, co dzieje się w Zakopanem. Dotknął go rykoszet sytuacji, na którą składa się wiele czynników - wadliwe plany zagospodarowania przestrzennego sprzyjające inwestorom, coraz bardziej zauważalny boom inwestycyjny, brak pomysłu na miasto, które zamiast kurortem staje się metropolią - powiedziała w rozmowie z "DP" Agata Nowakowska-Wolak, prezes Oddziału Podhalańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

oprac. r/ "Dziennik Polski", www.mkidn.gov.pl

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 01.08.2018 13:03