14. Spotkania z Filmem Górskim już za kilka dni

Tegoroczny festiwal filmowy w Zakopanem wzbudził ogromne zainteresowanie wśród twórców filmowych, którzy nadesłali rekordowo dużo, bo aż 1500 produkcji. W trakcie konkursu przyznane mają być dwie nowe nagrody.
Nowości pojawią się także w Akademii Górskiej.
W piątek w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono program 14. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 30 sierpnia – 2 września.

– Sercem festiwalu będzie ponownie górna Rówień Krupowa. Tam w wielkim namiocie spotkamy się z głównymi gwiazdami festiwalu. Pokażemy filmy oraz odbędą się zawody wspinaczkowe na outdoorowej ścianie Polskiego Związku Alpinizmu – zapowiada Magdalena Ziaja-Żebracka, dyrektor Spotkań z Filmem Górskim.

Podczas tegorocznych projekcji zobaczymy tradycyjnie 24 produkcje. Organizatorzy nie mili jednak łatwo, ponieważ musieli wybrać je spośród nadesłanych przeszło 1500 filmów. – Wybraliśmy 24 produkcje. Zwyczajowo tyle pokazujemy w naszym konkursie, więc spadł na nas ogrom pracy z tymi filmami – zaznacza dyrektor festiwalu.

W tym roku poza nagrodą główną, jaką jest Grand Prix oraz nagrodami burmistrza Zakopanego i dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyznane zostaną dwie nowe nagrody. Będą to nagroda Polskiego Związku Alpinizmu za film wyczynowo-sportowy oraz nagroda dla filmu polskiego. Nowości czekają także na uczestników Akademii Górskiej organizowanej podczas spotkań.

– Plogging powstał 2 lata temu, a jest to połączeni joggingu, czyli treningu biegania ze sprzątaniem śmieci. Aktywność ta powstała w Skandynawii i bardzo szybko rozprzestrzenia się po świecie. Nawet w tym roku wymieniana jest jako najmodniejsza forma aktywności proekologicznych – mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku
Narodowego.

Podczas Spotkań z Filmem Górskim tradycją już stały się spotkania z ludźmi gór. W tym roku zapowiadają się one wyjątkowo ciekawie. – Na spotkaniach pojawi się ok. 40 gości z całego świata. Będzie m.in. Andrzej Bargiel. Opowie on jak się wszyscy domyślają o K2. Andrzej jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu K2, który jest drugim co do wysokości ośmiotysięcznikiem. Kolejne spotkanie, na które bardzo mocno czekamy, to spotkanie z Elisabeth Revol. Będzie to pierwsze spotkanie w Polsce z Francuską himalaistką, której towarzyszyć będą Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Będą oni opowiadać o spektakularnej akcji ratunkowej jaka miała miejsce pod Naga Parbat – zachęca do wzięcia udziału w spotkaniach Magdalena Ziaja Żebracka.

ms/ zdjęcia Marcin Szkodziński

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.08.2018 10:53