Szymon Fatla i Mariusz Wcisło - jedni z najmłodszych kandydatów do Rady Miasta i Rady Powiatu Nowotarskiego

NOWY TARG. Trzon stowarzyszenia Wolnościowe Podhale postanowił zawalczyć o mandaty radnych. Jeden - miejskiego, drugi - powiatowego. Średnia wieku kandydatów w tych wyborach to 49/50 lat. Szymon Fatla ma 25, a Mariusz Wcisło 26 lat.
To taktyczny manewr? Takie oskrzydlenie samorządu na dwóch szczeblach?

Szymon Fatla:- Może to tak wyglądać, ale to raczej naturalna konsekwencja kilku okoliczności. Głównie naszych zainteresowań. Mnie zawsze bardziej ciągnęło do tych miejskich, a Mariusza szerzej do tematów regionalnych.

Skoro Mariusz Wcisło nie protestuje, to - jakimi to "szerokimi regionalnymi tematami" chcesz się zająć? Jakie sprawy będące w zakresie kompetencji Rady Miasta - Ciebie zainteresowały. Nad czym chcesz pracować?

Mariusz Wcisło: - Co do motywacji warto byłoby podkreślić nasze doświadczenie zawodowe plus wykształcenie. Szymon jest inżynierem PK z kilkuletnią praktyką zawodową, co będzie naturalnym atutem w kontekście realizacji zadań infrastrukturalnych na terenie miasta. Ja z kolei pracuję w dziale prawno-podatkowym, w zespole merytorycznie odpowiedzialnym za wsparcie inwestorów z wykorzystaniem szerokiej gamy dostępnej pomocy publicznej w Polsce - zwolnienie z CIT w SSE, zwolnienie z podatku od nieruchomości, dotacje, analizy lokalizacyjne pod kątem inwestycji, współpraca przy tworzeniu studiów sektorowych. Uważam, że nabyte kompetencje i doświadczenie będą mogły zostać wykorzystane w praktyce w działaniach powiatu z obszaru chociażby rozwoju przedsiębiorczości. Zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian dotyczących chociażby nowej ustawy strefowej, czy z punktu widzenia nowej perspektywy unijnej.

Szymon Fatla: Zgadza się. Mariusz ma rację. Pracuję zawodowo, zbieram doświadczenia. Moje wykształcenie jest związane z szeroko pojętym transportem. W Radzie Miasta chciałbym korzystać z doświadczeń zawodowych, jak i zebranych przez 4 lata pracy w Stowarzyszeniu Wolnościowe Podhale.
Co chciałbym robić? Trochę tych tematów jest. Postaram się to skonkretyzować.
Przede wszystkim chciałbym powalczyć i zebrać w Radzie Miasta poparcie dla zwiększenia udziału obywateli w rządzeniu Miastem. To temat, który jest zaniedbany od kilkunastu już lat, a sprawia, że udział mieszkańców w decydowaniu sprowadza się do skreślenia nazwisk kandydatów na karcie do głosowania – raz na 4 lata. Moje pomysły to:
- zmiana w Statucie Miasta, by uchwałę obywatelską można było zgłosić z mniejszą liczbą podpisów, obecne 500 sygnatur mieszkańców zamieniłbym na 150.
- wprowadzenie innowacji na skalę kraju, czyli konsultacji obywatelskich w formie powszechnego głosowania, dotyczących najważniejszych miejskich spraw i inwestycji. Takie głosowania mogłyby się odbywać regularnie co rok lub dwa, a na kartach znalazłoby się od kilku do kilkunastu pytań.
- poprawienie obecnej formuły Budżetu Obywatelskiego – być może należałoby rozdzielić projekty od instytucji pozarządowych, szkół itd. od projektów zgłaszanych przez osoby prywatne.

Z racji swojego wykształcenia chciałbym także się udzielić i wspomóc proces modernizacji i poprawy funkcjonowania MZK. Jako radny mógłbym być wsparciem dla władz Miasta i dyrektora MZK w tym zakresie. Włączyć w te działania trzeba także mieszkańców i wszystkie grupy działające na rzecz sprawnego transportu publicznego.

Będę postulował całkowite zniesienie opłaty targowej. Do tej propozycji chciałbym również przekonać jak najszersze grono radnych ze wszystkich ugrupowań. Nowy Targ musi dać jasny sygnał, że chce handlu i chce go wspierać.

Mariusz Wcisło: Moje działania to:
- wzmacnianie kompetencji zawodowych uczniów szkół średnich oraz studentów PPWSZ poprzez wzmacnianie relacji na linii nauka – biznes. Uczniowie nabieraliby kompetencji przydatnych na obecnym, dynamicznym rynku pracy, natomiast pracodawcy mieliby okazję wyłapać potencjalnych przyszłych pracowników w swoich firmach. Jest to istotne w szczególności z perspektywy problemów ze znalezieniem obecnie pracowników o odpowiednich kompetencjach oraz odpływem młodzieży z terenu powiatu do większych ośrodków (Kraków, Katowice, Warszawa). Na dzień dzisiejszy, uczniowie opuszczając mury szkoły, wychodzą wyposażeni w wiedzę teoretyczną, która w dużym stopniu nie ma żadnego zastosowania w życiu zawodowym. Jak zrealizować ten cel? Poprzez koordynację i nadzór nad zawiązywaniem odpowiednich umów na linii szkoły – przedsiębiorstwa, gwarantujących realizację dodatkowych praktyk (obejmujących nie tylko uczniów techników czy szkół branżowych), udostępnianie odpowiednich zasobów przez starostwo dla prowadzenia akademii biznesowych z zakresu m.in. finansów, marketingu, technologii produkcji.

- wzmocnienie rywalizacji sportowej młodzieży, poprzez przywrócenie regularnych, międzyszkolnych rozgrywek sportowych w najpopularniejszych dyscyplinach w regionie.

- zadbanie o odpowiednią współpracę na linii Miasto Nowy i gminy ościenne Targ – Powiat Nowotarski, w szczególności w obszarze promocji regionu oraz utrzymania i rozbudowy infrastruktury na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta Nowy Targ

- odpowiednie kształtowanie polityki budżetowej powiatu (uczestnicząc w pracach Komisji Budżetowej), w szczególności opiniowanie programów i rozwiązań od strony finansowanej, analizowanie i ocena wydatków i dochodów powiatu, zapewniając jak największą efektywność wydatkowania pieniędzy publicznych

- zwiększenie transparentności - informowanie za pomocą mediów społecznościowych o bieżących planach rozwojowych oraz uchwałach Rady

Szymon Fatla: - Dodałbym jeszcze w zasadzie jeden punkt, zbliżony do projektów Mariusza. Chciałbym, by Miasto zaczęło rzetelniej informować mieszkańców poprzez Internet o swoich działaniach. W tym momencie mamy stronę internetową pamiętającą jego początki i profil facebookowy informujący głównie o miejskich imprezach. Mieszkańcy powinni dostawać konkretne, dobrze podane informacje nt. budżetu miasta, wydatków, działań, inwestycji w formie np. infografik. Nie kierujmy się tylko urzędniczą logiką i suchymi przepisami tylko wyjdźmy z informacją do ludzi, tak by czyli, że traktuje się ich poważnie nie tylko podczas kampanii wyborczej...

Wrócicie do Nowego Targu czy będziecie "radnymi z doskoku"?

Szymon Fatla: Ja jestem mieszkańcem Nowego Targu cały czas i chce również w Radzie Miasta zawalczyć o to, by młodzi ludzie mieli przed sobą dobrą przyszłość na Podhalu.

Mariusz Wcisło: Jestem mieszkańcem powiatu nowotarskiego. Pracuje w Krakowie od poniedziałku do piątku, ale mam mega elastyczny tryb pracy, wiec nie mam problemów z pojawianiem się tutaj w tygodniu. Doskonale zdaję sobie sprawę z obowiązków związanych z pełnieniem funkcji radnego, więc pomimo szeregu obowiązków zawodowych, będę robił wszystko, aby sprawować mandat aktywnie.

rozmawiała Sabina Palka

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.09.2018 13:10