Prezydent na Orawie (zdjęcia)

Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem w Podsarniu w gminie Raba Wyżna pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy Państwa Polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych.
Prezydentowi towarzyszą m.in. poseł i mieszkaniec Podsarnia Edward Siarka, wójt gminy Andrzej Dziwisz i starosta nowotarski Krzysztof Faber, są wójtowie, w tym orawskich gmin, ale też starosta tatrzański Piotr Bąk.

Jeszcze przed odsłonięciem prezydent spotkał się w Orawce z 94-letnim Józefem Kowalczykiem, weteranem II wojny światowej, który walczył pod Monte Cassino.

Potem na placu przed kościołem pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu Andrzej Duda wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika, a następnie udał się do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich na zorganizowaną tu uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.

Na pomniku są umieszczone nazwiska zasłużonych dla Orawy i Polski bojowników o niepodległość, odznaczonych przez Prezydenta Ignacego Mościckiego Medalem Niepodległości.

W przemówieniu skierowanym do mieszkańców Orawy prezydent dziękował im za to, że walczyli o Polskę, o to żeby być w Polsce i pielęgnują nasze zwyczaje.

- Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni. Tak jest właśnie na Orawie, gdzie wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać - powiedział.

- Niech żyje Polska, polska Orawa i wszyscy ci, którzy o nią walczyli - dodał.

r/ zdj. Łukasz Sowiński

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.11.2018 14:35