Radni punktują przygotowania do budowy Centrum Sportów Lodowych: "Nie napawają optymizmem"

NOWY TARG. "Miasto nie posiada odpowiedniej powierzchni gruntów pod planowaną budowę Centrum Sportów Lodowych, a grunty, na których ma powstać obiekt nie są uzbrojone w konieczną infrastrukturę" - podsumowują radni z klubu Razem Nowy Targ. Opinie o braku przygotowań do inwestycji opierają na odpowiedzi burmistrza na pytania o stan przygotowań do rozpoczęcia prac.
Radni z klubu Razem Nowy Targ, czyli Agata Michalska, Bartłomiej Garbacz, Szymon Fatla i Michał Glonek piszą: "W dniu 17-12-2018r. radny Bartek Garbacz działając w imieniu naszego klubu poprosił o regularne informowanie Komisji Sportu, Promocji i Turystyki (w której działają wszyscy nasi radni) w sprawach związanych z budową Centrum Sportów Lodowych. Pytania jakie padły to m.in.:
- czy Gmina Miasto Nowy Targ posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie niezbędnym do realizacji zamierzenia inwestycyjnego?
- czy Gmina Miasto Nowy Targ wystąpiła do zarządcy drogi – Al. Tysiąclecia z wnioskiem o wydanie warunków na budowę zjazdu publicznego, bądź budowę skrzyżowania?
- czy Gmina Miasto Nowy Targ wystąpiła do zarządców infrastruktury technicznej z wnioskiem o wydanie warunków budowy sieci energetycznej, wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i teletechnicznej, niezbędnych do funkcjonowania obiektu?
- czy Gmina Miasto Nowy Targ posiada dokumentację z badania podłoża gruntowego, bądź zleciła wykonanie stosownej dokumentacji?
- czy powstał harmonogram realizacji inwestycji? Jeżeli tak, to prosimy o jego udostępnienie.

Odpowiedzi jakie dostaliśmy nie napawają optymizmem:
- Miasto nie posiada odpowiedniej powierzchni gruntów pod planowaną inwestycję,
- Grunty na których ma być budowane Centrum Sportów Lodowych nie są uzbrojone w konieczną infrastrukturę,
- Nie został ciągle uzgodniony z Konserwatorem Zabytków miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 16-30 obejmujący planowany obszar budowy,
- Nie ma także harmonogramu inwestycji ani nie zostały zidentyfikowane ryzyka z nią związane."

Pełna odpowiedź burmistrza w galerii, pod artykułem.

Przypomnijmy, obecna lokalizacja inwestycji to tzw. Podmieścisko, nad potokiem Biały Dunajec. To trzecie miejsce. Pierwotnie wskazywano teren wokół Hali Sportowej Gorce, a potem okolice między zakopianką, a potokiem Biały Dunajec od strony Szaflar. Z tych lokalizacji musiano zrezygnować z powodu m. in. niemożności dokupienia od prywatnych właścicieli terenu niezbędnego do umiejscowienia całego kompleksu. Gdy burmistrz wskazał trzecią z kolei lokalizację, czyli Podmieścisko - na północ od mostu przy Al. Tysiąclecia nad Białym Dunajcem - zaprotestował konserwator zabytków.

Burmistrz wyjaśnia: "Wszelkie prace projektowe dotyczące realizacji Centrum Sportów Lodowych będą realizowane po uchwaleniu planu miejscowego Nowy Targ 16-30. Póki co trwa proces sporządzania projektu tego planu miejscowego. Plan ten nie został uzgodniony przez Kierownika nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Pomimo podjętych rozmów oraz stanowiska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, który uchylił postanowienie Konserwatora Zabytków o odmowie uzgodnienia projektu planu miejscowego, Kierownik Delegatury WUOZ ponownie odmówił uzgodnienia projektu planu miejscowego."

Jak dodaje Grzegorz Watycha - od postanowienia zostało złożone zażalenie. Sprawa jest rozpatrywana od listopada 2018 roku przez Generalnego Konserwatora Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych ma kosztować ok. 70 mln zł. Na kolejne 30 milionów zł. szacuje się budowę zaplecza gastronomicznego i hotelu dla sportowców, które zrealizowane mają być "w partnerstwie publiczno prywatnym". Według zapowiedzi władz Miasta inwestycja miała być wykonana w 2018 i 2019 roku. Tak się jednak nie stało. W budżecie zarezerwowano jednak środki na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy budowie nowej hali.

Część radnych kilkakrotnie podnosiła, że to niepotrzebne zamrożenie pieniędzy, które lepiej przeznaczyć na konkretne cele. Najczęściej wskazywano - zwiększenie puli na dopłaty do wymiany pieców.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.02.2019 19:22