Adwokaci syna Józefa Kurasia "Ognia": Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zaprzecza faktom historycznym?

W ub. tygodniu sąd oddalił wniosek Zbigniew Kurasia o milion złotych odszkodowania za represje, których jego ojciec, Józef Kuraś „Ogień” i jego rodzina doświadczyli w okresie powojennym od aparatu państwowego. Krytycznie do wyroku nowosądeckiego sądu odnoszą się jego adwokaci, zdaniem których, sąd przeciwstawia się opinii Instytutu Pamięci Narodowej.
Przypomnimy, iż 11 lutego Sąd Okręgowy w Nowym Sączu stwierdził, że odszkodowanie można otrzymać za represje w związku z działalnością niepodległościową. Mimo, jak mówiła sędzia prowadząca sprawę, licznych i szczegółowych pytań skierowanych do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie o działalność "Ognia", nie uzyskano w ocenie sądu jednoznacznej opinii pozwalającej rozstrzygnąć, czy działalność "Ognia" była działalnością na rzecz niepodległości państwa polskiego czy też była jej zaprzeczeniem. Zdaniem sądu, opinia IPN w sprawie Józefa Kurasia "Ognia" jest zbyt ogólna i nierozstrzygająca.

Do wyroku sądu odniosła się kancelaria radcy prawnego Anny Bufnal, która reprezentuje Zbigniew Kurasia. Przypomina, że dzień później, 12 lutego, również w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu miała miejsce publikacja wyroku w przedmiocie zadośćuczynienia i odszkodowania dla nieżyjącego już Jana Srala, adiunkta (prawej ręki) Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Podobnie jak w przypadku Józefa Kurasia "Ognia", sąd stwierdził, że działalność Jana Srala nie miała charakteru niepodległościowego.

Tymczasem "zdaniem Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, całokształt działalności w pełni potwierdza działalność Jana Srala na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. W ocenie IPN całokształt działalności partyzanckiej Jana Srala ps. „Potrzask” zasługuje na ocenę jednoznacznie pozytywną, w rozumieniu działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Dodatkowo IPN nie dostrzegł żadnych faktograficznych podstaw do formułowania pod adresem Jana Srala - w odniesieniu do jego działalności w oddziałach niepodległościowej partyzantki - aby dopuszczał się zabójstw, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych bądź kradzieży" - podkreślają przedstawiciele kancelarii.

Ich zdaniem, to kolejny przypadek, w którym Sąd Okręgowy w Nowym Sączu "przeciwstawia się jednoznacznej, kategorycznej opinii Instytutu Pamięci Narodowej".

- Nasuwają się pytania: Dlaczego Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wchodzi w kompetencje IPN? Z jakich powodów Sąd Okręgowy w Nowym Sączu pisze „nową samodzielną historię Polski – nie uwzględniając stanowiska IPN - organem władnym do formułowania ocen w zakresie dziejów historii? Czy osoby, które poświęciły swoją młodość i życie w walce o wolną Polskę dziś nie mają szans na uznanie i rehabilitację w oczach wymiaru sprawiedliwości?" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Po ogłoszeniu wyroku ws. odszkodowania dla Zbigniewa Kurasia, mecenas Anna Bufnal zapowiedziała odwołanie do sądu wyższej instancji.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.02.2019 15:53