Nowotarskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (galeria)

NOWY TARG. Wychowankowie, nauczyciele i instruktorzy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Chatka" zaprezentowali na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury swoje umiejętności. Do spektaklu "Wesele góralskie" przygotowywano się blisko dwa lata. "Chatka" pokazała co potrafi.
5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji w nowotarskim ośrodku kultury przez kilka godzin można było podziwiać pracę dzieci i dorosłych zrzeszonych lub będących pod opieką stowarzyszenia "Chatka". Najmłodsi i najbardziej dotknięci niepełnosprawnością wraz z opiekunami zaprezentowali "Rzepkę" Juliana Tuwima. Starsi - z ogromną dbałością o szczegóły przedstawili góralskie wesele.

- Chcemy pokazać, co możemy zaproponować społeczeństwu. Nie chodzi o promocję w znaczeniu "mówienia o naszych sukcesach", choć naszymi radościami też chętnie się dzielimy. Ale o to, było łatwiej do nas trafić tym, którzy nas potrzebują - mówiła w rozmowie z Podhale24.pl - przewodnicząca stowarzyszenia Grażyna Kukulska.

Do "Chatki" trafiają przede wszystkim dzieci, które ze względu na swoją niepełnosprawność intelektualną czy różne ograniczenia, nie znajdują miejsca w innych placówkach. W prowadzonym przez stowarzyszenie Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, nawet głęboko upośledzone dzieci realizować mogą obowiązek szkolny. Funkcjonuje także Środowiskowy Dom Samopomocy, czyli placówka pobytu dziennego dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo oraz Punkt Wczesnej Interwencji dla najmłodszych dzieci o zaburzonym rozwoju.

W placówkach zatrudniona jest wykwalifikowana kadra oligofrenopedagogów, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów i instruktorów terapii zajęciowej.

W Polsce żyje obecnie około 380 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Według danych WHO, ten rodzaj upośledzenia dotyka około jednego procenta społeczeństwa. Takie osoby są często spychane na margines życia społecznego.

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest corocznie 5 maja. To okazja do pokazania, że upośledzenie umysłowe nie powinno i może być przyczyną dyskryminacji. Tego dnia organizowane są spotkania i imprezy integracyjne, których celem jest przełamanie izolacji i niechęci.

bas/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.05.2009 21:57