Znamy kandydatów Prawicy i Lewicy do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu

Dwa ugrupowania zarejestrowały już swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jako pierwsi rejestracji dokonali przedstawiciele komitetu wyborczego Konfederacji Korwin Liroy Braun Narodowcy w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Po nich swoich kandydatów zarejestrował Koalicyjny Komitet Wyborców Lewica Razem. W tej drugiej grupie jest mieszkanka Gronkowa.
Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowcy jako pierwsza wśród wszystkich startujących komitetów wyborczych zarejestrowała listę w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

Pomimo wymaganej ilości podpisów w liczbie 10 tysięcy, Konfederacja dostarczyła do Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie prawie 20 tysięcy ważnych podpisów, co pozwoliło na sprawną rejestrację oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej.

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim do walki o mandat europosła staną kandydaci reprezentujący narodowo-wolnościową odsłonę polskiej sceny politycznej: liderem listy jest wiceprezes partii WOLNOŚĆ Konrad Berkowicz, natomiast Ruch Narodowy z trzeciej pozycji na liście reprezentuje Michał Wawer - radca prawny oraz członek Zarządu Głównego Ruchu Narodowego.

Ugrupowanie zapowiada spotkania z kandydatami, które odbędą się w poszczególnych miastach województw małopolskiego oraz świętokrzyskiego, m.in. w Nowym Sączu, Mszanie Dolnej, Nowym Targu i Oświęcimiu.


Ruch Narodowy jest partią polityczną, która powstała w 2015 na bazie społecznego zaangażowania skupionego wokół organizacji Marszu Niepodległości. Ruch Narodowy to zarazem racjonalna i odpowiedzialna siła łącząca idealizm oraz etos służby Narodowi z twardym realizmem. Jesteśmy ruchem młodym i obywatelskim.

Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowcy zawiązała się na początku 2019 roku. Ideą przyświecającą powstaniu takiej formuły był wspólny fundament troski o dobro Rzeczpospolitej Polskiej. Konfederacje tworzą środowiska wolnościowe, narodowe, konserwatywne i proobywatelskie.


Jako drugi swoich kandydatów do PE zarejestrował Koalicyjny Komitet Wyborców Lewica Razem.


Na czele listy znajduje się Jan Orkisz (64 lata, Olkusz), wiceprzewodniczący Unii Pracy, poseł na Sejm RP IV kadencji; sekretarz Sejmu, członek m.in. Komisji ds. Unii Europejskiej i Komisji ds. Kontroli Państwowej, wieloletni samorządowiec; obecnie radny powiatu i członek Zarządu Powiatu w Olkuszu, w przeszłości także radny miejski, wiceburmistrz i wicestarosta olkuski, pracownik ochrony zdrowia i działacz związków zawodowych pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej, lider protestów przeciwko prywatyzacji szpitala w Olkuszu.

Jego priorytetem w Parlamencie Europejskim będą europejskie standardy w opiece zdrowotnej. Polki i Polacy zasługują na lepszą opiekę zdrowotną. - Chcę zadbać o krótsze kolejki do lekarza i prawdziwie europejskie standardy opieki w Polsce - zapowiada kandydat.

Na miejscu drugim znajduje się Maria Łaś (41 lat, Gronków k. Nowego Targu) kulturoznawczyni, tłumaczka, działaczka na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych i poprawy warunków pracy w województwie małopolskim, przedsiębiorczyni i aktywistka społeczna. - Chciałabym, aby w Unii Europejskiej wybrzmiał głos polskiej prowincji. Chciałabym, aby mieszkańcy polskiej prowincji poznawali Amsterdam od strony Muzeum Rembrandta, a nie tylko od strony zbioru truskawek. Chciałabym, aby pracując byli wynagradzani jak Europejczycy. Aby byli traktowani jak Europejczycy. Aby Europę znaleźli w swoich wioskach i miastach. Moim priorytetem w Parlamencie Europejskim będzie równa płaca za tę samą pracę. Polska pensja to dziś tylko połowa europejskiej średniej. W europarlamencie będę dążyć do wyrównania różnic i poprawienia warunków pracy w nowych krajach UE. Będę też zabiegać o tworzenie dobrych, stabilnych miejsc pracy w kraju, aby nikt nie musiał żyć z daleka od swoich bliskich - zapewnia Maria Łaś.

Miejsce trzecie to reprezentant świętokrzyskiego, Oskar Styczeń (37 lat, Kielce), tłumacz, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, krakowski przewodnik miejski. Za jeden z najważniejszych punktów programu Lewicy Razem uważa: zielone inwestycje i ochronę przyrody.

Czwarte miejsce na liście to Tomasz Zawada (36 lat, Kraków)- programista, analityk systemowy, absolwent krakowskiej AGH, działacz na rzecz świeckiego państwa, współautor programu Razem, organizator protestów, m.in. w obronie praw pracowniczych. - Dużo mieszkałem poza granicami Polski pracując i poznając ludzi. Po 15 latach bycia częścią UE zasługujemy na europejskie standardy pracy i zdrowia oraz na godną reprezentację w europarlamencie. Czas, aby nowe pokolenie polityków godnie reprezentowało Polskę i współtworzyło zjednoczoną Europę - przekonuje.

Nr 5 Agnieszka Szmit-Morze, kielczanka, przedsiębiorczyni, współorganizatorka pierwszego w historii Marszu Równości w Kielcach, weganka i obrończyni praw zwierząt.
Pragnie powalczyć o równy udział w bogactwie Europy. zamierza walczyć o "europejskie prawa reprodukcyjne czyli dostęp do bezpłatnego i bezpiecznego przerywania ciąży w Polsce oraz rzetelnej, profesjonalnej opieki medycznej w gabinetach ginekologicznych".

Nr 6: Ewa Kwiecień, politolożka, mediatorka sądowa, z doświadczeniem w projektach aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych. Jedną ze spraw, na rzecz których chce działać w Parlamencie Europejskim jest ochrona praw kobiet w pracy oraz ochrona praw pracowniczych. Jej program brzmi: "Dziś kobiety w Europie zarabiają o 16% mniej niż mężczyźni. Będę walczyć o rozwiązanie problemu dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy. Będę zabiegać o powstanie Europejskiej Inspekcji Pracy, która będzie stać na straży praw pracowniczych."

Nr 7 Barbara Kusiak-Kobylarz, Tarnów, ekonomistka i księgowa.
Najważniejsze są dla niej europejskie standardy w opiece zdrowotnej oraz przejrzystość działań Unii Europejskiej. „Zadbam o łatwy i przejrzysty dostęp do informacji o działaniach UE. Zmniejszy to ryzyko wpływu rozmaitych grup interesu na rządzących.”

Nr 8
Mateusz Burzawa (Kraków) religioznawca, wieloletni działacz na rzecz świeckości państwa, przewodniczący corocznych Marszów Świeckości w Krakowie. Jego priorytety to europejskie standardy w opiece zdrowotnej oraz ochrona praw pracowniczych

Nr 9
Monika Szymańska (Kraków), psycholożka i psychoterapeutka, działaczka na rzecz świeckości państwa. Chce wprowadzenia europejskich standardów w opiece zdrowotnej, gwarancja pracy w miejscu zamieszkania i europejskich praw reprodukcyjnych.

Nr 10
Roman Jedynak (Kraków), samorządowiec, spółdzielca, były komendant wojewódzki OHP w Krakowie. Jego priorytety to europejski standard ochrony zdrowia, program gwarancji zatrudnienia, europejska płaca minimalna.

opr. s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.04.2019 15:20