"Wyrażam swoje oburzenie na 400% podwyżkę"

Od nowego roku w wielu gminach nastąpiła drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci. Wyższe rachunki płacą również mieszkańcy gminy Czorsztyn. Niezadowolenie z tego powodu wyraziła mieszkanka gminy.
Do tej pory mieszkańcy płacili „od gospodarstwa” – jeżeli nieruchomość zamieszkiwała od 1. do 2. osób, to przy zbieraniu i odbieraniu odpadów w sposób selektywny płacono 15 zł, a za niesegregowane trzeba było zapłacić 30 zł. Nowa stawka naliczana jest „od osoby” – 10 zł miesięcznie w przypadku segregowania odpadów, a 20 zł od mieszkańca, gdy odpady nie są segregowane.

Urzędnicy tłumaczyli, że „ceny za odbiór śmieci nie były zmieniane od wielu lat, a na ten moment system zagospodarowania odpadami przestał się bilansować. Pod uwagę należy wziąć fakt, że jak dotąd ceny za śmieci były najniższe w okolicy, a cena po podwyżce będzie oscylować w granicy cen odpadów za śmieci w sąsiednich gminach”.

Do biura Rady Gminy Czorsztyn wpłynęło pismo od mieszkanki, w którym wyraziła swoje oburzenie tak wysoką podwyżką. Pismo odczytani podczas sesji rady gminy. Brzmi ono następująco: „Wyrażam swoje oburzenie na 400% podwyżkę tychże opłat. Wasza decyzja uderzyła w rodziny wieloosobowe. Jestem współwłaścicielem domu, zatem jestem odpowiedzialna za wywóz m.in. odpadów poprzez korzystanie z waszych usług. Dotychczas uiszczałam opłatę w wysokości 30 zł miesięcznie, 90 zł kwartalnie. Teraz kwota ta wynosić będzie czterokrotność tej stawki. Od jednego z radnych usłyszałam, że w połowie tego roku, znowu nosicie się z zamiarem podniesienia wyżej wymienionych opłat. Nasze emerytury nie rosną w takim tempie.”

Biuro w odpowiedzi na zarzuty, stwierdziło, że podwyżka wynika z wysokich kosztów odbioru i utylizacji odpadów stałych oraz wzrostu ilości oddawanych śmieci przez mieszkańców, szczególnie tych niesegregowanych. Na koniec argumentowano, że sąsiednie gminy również podniosły ceny.

ao/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.04.2019 10:30