Wyniki matur na Podhalu powyżej średniej krajowej. Rabka-Zdrój lepiej niż Nowy Targ

Już niedługo maturzyści, którym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości w maju, ponownie zasiądą do ław, aby zweryfikować swoją wiedzę w egzaminach poprawkowych. Odbędą się one 20 i 21 sierpnia.
W tym roku na terenie powiatu nowotarskiego w nowej formule maturę zdawało 1380 osób. Zdało ją 82%. W Małopolsce średnia wyniosła 84,7%, w kraju 80,5%.

W liceach ogólnokształcących na terenie powiatu nowotarskiego egzamin zdawało 832 osób - zdawalność była na poziomie 84%, a w technikach 548 osób - zdawalność na poziomie 79%.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu nowotarskiego czołówka szkół z największym odsetkiem zdających abiturientów od lat jest pozostaje bez zmian. Placówki zamieniają się jedynie miejscami na podium. W tym roku 100 % zdających może poszczycić się Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce. II LO również z tego miasta osiągnęło 98%. W nowotarskim I Liceum im. S. Goszczyńskiego egzamin dojrzałości zdało 96%, a 97% w II LO w Nowym Targu.
- Najlepsze wyniki na terenie powiatu od lat odnotowujemy w kilku szkołach. Różnice między nimi są najwyżej dwuprocentowe – mówi Bogusław Waksmundzki, wicestarosta nowotarski.- Wyniki w liceach, zawsze są wyższe niż w technikach. Do liceów idą najczęściej uczniowie, którzy zamierzają się dalej kształcić na studiach, a do techników ci, którzy chcą zdobyć umiejętności.

W powiecie tatrzańskim 92% uczniów zdało maturę w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Oświatowego w Zakopanem. 85% miała Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a 83% I LO im. O. Balzera. Zdawalność w powiecie tatrzańskim wyniosła 75%. Do egzaminu przystąpiło 398 osób.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2019 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego: 1. w części ustnej z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego 2. w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z nauczanego języka, zarówno w części ustnej, jaki w części pisemnej.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki z sierpnia, będą udostępnione 11 września 2019 r.

Józef Słowik/s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.08.2019 10:24