Z wizytą u ponad 100-letniego żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej

Nadal trwa wspólna akcja zbierania pamiątek po 1 Pułku Strzelców Podhalańskich przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
Jedną z podjętych w tym kontekście inicjatyw, było odnalezienie i upamiętnienie osoby, której losy splotły się z formacją 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, w ramach której odtworzony został 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Poszukując śladów historycznych patrona Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, grupa funkcjonariuszy i pracownik oddziału udała się w do Jaworzna, aby porozmawiać z żołnierzem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Anną Gut - Wielkiewicz.

Urodzona w Nowym Targu w 1919 r. Pani Anna, włączyła się w czasie wojny w działalność konspiracyjną, zostając łączniczką o pseudonimie „Klara”. Dostarczała rozkazy, informacje, żywność, odzież i lekarstwa do jednego z oddziałów 1 PSP AK. Po latach otrzymała kilka odznaczeń wojskowych i honorowy tytuł weterana walk o wolność i niepodległość, a w roku 2001 awans na podporucznika Wojska Polskiego.

Niedawno, ta pełna ciepła i góralskiego wigoru kobieta, obchodziła 100. rocznicę swoich urodzin. W trakcie hucznych obchodów z udziałem władz różnego szczebla, przy asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: KOSG, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 12.08.2019 22:15