Paweł Liszka: "W mieście coś nie działa". Radny domaga się m. in. wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec wiceburmistrza

NOWY TARG. Ponad dwadzieścia interpelacji złożyli na sesji rady miasta, nowotarscy radni. Pięć przedstawił Paweł Liszka. Dotyczą one ulicy Kolejowej, kawiarenkowych dachów, biletomatu, przeprowadzanych w magistracie kontroli oraz obsługi prawnej Urzędu Miasta. Jak stwierdził: - Mieszkańcy są zdumieni arogancją władz miasta i ich beztroską.
Ulica Kolejowa

Zwracając się do burmistrza radny mówił: - W imieniu Mieszkańców proszę o informację czy podejmowane były przez Pana działania związane z otwarcie zjazdu z tzw. zakopianki na ul. Kolejową lub ul. Królowej Jadwigi, a tym samym udrożnienie i poprawę ruchu w kierunku ul. Ludźmierskiej. Jeżeli działania takie były podejmowane, to proszę o informację kiedy i jaki był ich efekt? W przypadku braku takich działań proszę o wystąpienie do stosownych instytucji z wnioskiem o otwarcie zjazdu z tzw. zakopianki na ul. Kolejową i/lub ul. Królowej Jadwigi. Sytuacje, które obecnie mają miejsce w tamtym rejonie tj. wjazdy i wyjazdy wąskimi przerwami w barierkach powodują zagrożenie w ruchu i mogą spowodować w przyszłości wypadek śmiertelny.

Kontrole

Kolejna interpelacja dotyczy udzielenia informacji na temat kontroli przeprowadzanych w Urzędzie Miasta w roku 2019.

- Na stronie internetowej miasta (http://www.nowytarg.pl/dane.) wymienione są kontrole do 2018 roku, natomiast nie ma ani słowa o kontrolach w roku bieżącym. Proszę o bieżące i niezwłoczne zamieszczenie protokołów i zaleceń pokontrolnych. Informację na temat kontroli w 2019 proszę przekazać do mnie w odpowiedzi na interpelację i obywatelom oraz w formie pisemnej - zaznaczył.

Kawiarenki

- W imieniu zainteresowanych Mieszkańców Nowego Targu składam zapytanie o podanie ostatecznego kosztu ponownego wykonania pokryć dachowych na kawiarenkach zlokalizowanych na nowotarskim Rynku. Informacja taka nie znalazła się w obszernych sprawozdaniach Pana Burmistrza. Na jednej z komisji Pana zastępczyni Joanna Iskrzyńska - Steg podawała kwotę ok. 7 tys. za jeden dach, później mówiło się o kwotach o wiele wyższych. Dlatego proszę o podanie ostatecznego kosztu wymiany pokryć dachowych na kawiarenkach jaki został wydatkowany z budżetu miasta - w odpowiedzi proszę o wskazanie kwot brutto oraz kwoty odzyskanego podatku VAT, jeżeli taki wystąpił? Jaki był ostateczny koszt brutto budowy kawiarenek przed wymianą dachów oraz jaki był ewentualny zwrot podatku VAT? Proszę podanie powierzchni użytkowej dzierżawionych kawiarenek, jaki czynsz od momentu dzierżawy zapłacił każdy z dzierżawców oraz - czy wobec któregokolwiek z dzierżawców były zastosowane zwolnienia lub ulgi? Jeżeli tak, to z jakiego tytułu?.- kontynuował Paweł Liszka

Obsługa prawna

Czwarta sprawa związana jest z korzystaniem przez magistrat z usług zewnętrznych kancelarii prawnych..

- W Urzędzie Miasta Nowy Targ zatrudnionych było dotychczas dwóch radców prawnych. W związku z zainteresowaniem obywateli Miasta proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: ile spraw w latach 2014-2019 zostało zleconych do prowadzenia Kancelarii, której wspólnikiem jest Pan Artur Pustówka? Czy Pan Artur Pustówka jest synem radnego Leszka Pustówki? Ile zostało wydatkowane z budżetu miasta i na jaką kwotę były wystawione rachunki przez Kancelarię Pana Artura Pustówki z rozbiciem na poszczególne lata? Czy uważa Pan za etyczne, mając w urzędzie dwóch prawników dokonywanie dodatkowych zleceń synowi radnego? Czy według Pana jest to kolejny przykład "nepotyzmu"? czy już norma w kierowanym przez Pana Urzędzie? Jakie jeszcze inne kancelarie podczas sprawowania przez Pana urzędu burmistrza w latach 2014-2019 otrzymały zlecenia? ile środków na honorarium dla tych kancelarii zostało wydatkowanych z budżetu miasta? Czego dotyczyły sprawy zlecane zewnętrznym kancelariom? czy wykraczały one poza zakres wiedzy i obowiązków zatrudnionych w urzędzie radców prawnych? - drążył radny.

Biletomat

Kolejna interpelacja została poparta zdjęciami.

- Panie Burmistrzu przeszło rok temu służby miasta zamontowały na nieswoim terenie przy ul. Szaflarskiej biletomat MZK. Biletomat ten jednak przez rok czasu ani raz nie został włączony do użytku, mimo uzyskanych zgód na jego działanie m. in. ze strony Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkańcy tej części miasta, szczególnie osoby starsze wyrażają zdziwienie faktem niemożliwości zakupu biletu z biletomatu, tym bardziej, że po likwidacji kiosku nie ma możliwości zakupienia biletu w pobliskich punktach - przypomniał radny..


- Sprawą postawienia na nieswoim terenie nienależącym do Miasta Nowy Targ, a potem legalizacji tej samowoli zajmował się osobiście pan Waldemar Wojtaszek, dlatego składam interpelację o niezwłoczne podpisanie umowy z Nowotarską Spółdzielnią Mieszkaniową i uruchomienie niedziałającego od roku biletomatu, jak również wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec pana zastępcy. Po hucznym otwarciu Wieży Wodnej, Muzeum Drukarstwa, a potem ich zamknięciu - jest to kolejny przykład na to, że w mieście coś nie działa. Mieszkańcy są zdumieni arogancją władz miasta i ich beztroską. Mam też pytanie, jaki był koszt zakupu, montażu biletomatu, jaki jest koszt wykonania przed nim betonowej stopy? - podsumował swoje wystąpienie radny Liszka.


Odpowiedzi na pytania udzielone będą radnemu pisemnie.
s/ zdj. arch. radnego

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.09.2019 13:57