Pół miliona rozdzielone. Już wiadomo na co pójdą pieniądze z Budżetu Obywatelskiego w Nowym Targu

NOWY TARG. Trzy zadania inwestycyjne i cztery tzw. projekty miękkie zakwalifikowały się do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, tym razem mieszkańcom oddano do dyspozycji 500 tysięcy zł. Okrojony BO (pozostała kwota przeznaczona została na działania związane z ochroną powietrza), burmistrz określa jako "dobre posunięcie".
W 6. edycji Budżetu Obywatelskiego 2020 - wydano 2 179 kart do głosowania. - To więcej, niż przed rokiem, gdy wydanych zostało 1945 kart - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Wojciech Watycha. Naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami kierował zespołem pracującym przy weryfikacji projektów.

Przypomniał, że tym razem zgłoszonych zostało 16 zadań - 8 inwestycyjnych i 8 pro-społecznych. W głosowaniu oddano ponad połowa głosów oddana została w wersji elektronicznej (54%). 64 karty, czyli prawie 2,9% zostało uznanych za nieważne. Powodem było dwukrotne głosowanie, błędnie wpisywany numer PESEL, brak podpisu osoby głosującej, albo kłopoty w przyznawaniu punktów. Każdy głosujący miał do dyspozycji 3 punkty. Mógł je przeznaczyć na jedno zadanie lub rozdzielić na kilka.

Na liście zadań przyjętych do realizacji znalazła się:
- Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców Parafii pw. św. Jana Pawła II (kwota 15 tys. zł), przyznanych punktów 1130;
- Bezpieczeństwo przede wszystkim - szkolenia z pierwszej pomocy trzecia edycja. Wsparcie działań poszukiwawczo ratowniczych OSP Nowy Targ i Grupy Podhalańskiej GOPR (kwota 150 tys. zł - zadanie inwestycyjne) - punktów 850;
- Nowotarski rower miejski (150 tys. zł) - 820 punktów;
- Piracki Plac Zabaw - doposażenie Nowotarskiej Strefy Relaksu (kwota 149 953 zł ) - 786 punktów;
- Niewidomi nie gryzą (15 tys. zł) - 566 punktów
- Nowotarski festyn na osiedlu Niwa (15 tys. ) - 548 punktów;
- Gimnastyka AQUA dla Seniorów (11 520 zł zadanie miękkie) - 242 punkty.

Po podliczeniu kosztów zgłoszonych zadań, w puli zostało 5 tysięcy zł. Burmistrz zdecydował o przekazaniu tej kwoty na ostanie zadanie na zaprezentowanej liście, czyli na gimnastykę dla seniorów. Grzegorz Watycha przewiduje, iż "będą emocje", bowiem kilka zadań uzyskało niewiele mniej głosów i punktów, niż te zwycięskie projekty. Przykładem jest "Rozbudowa elementu (MINIRAMPA) o przeszkody betonowe, zwanym dalej jako skatepark, który przegrał z Pirackim Parkiem o 29 punktów.

Realizacja projektów wybranych w głosowaniu przez mieszkańców nastąpi po ich przyjęciu w ramach zadań budżetu miasta Nowy Targ na 2020 r.


W zespole pracującym nad weryfikacja zadań prócz Wojciecha Watychy byli - Robert Wójtowicz z Referatu ds. Sportu i Turystyki, Jakub Bryniarski z Biura Budżetu i Analiz oraz Marcin Bryniarski z Biura Obsługi Informatycznej.

Trwa jeszcze badanie ewaluacyjne. Członkowie zespołu roboczego proszą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli urzędnikom poznać opinie o sposobie realizacji tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. "Uzyskane informacje pomogą nam lepiej poznać Państwa oczekiwania i potrzeby oraz będą przydatne przy organizowaniu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w naszym mieście. Udział w badaniu daje możliwość realnego wpływu na kształt przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Corocznie słychać głosy krytyki dotyczące niektórych rozwiązań przyjętych w regulaminie BO. Niestety głosy te nie przekładają się na wyniki badania ewaluacyjnego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym badaniu" - ubolewają.

Ankieta ewaluacyjna jest dostępna na stronie internetowej www.obywatelski.nowytarg.pl.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.10.2019 14:30