Podhalańskie samorządy ukarane przez WIOŚ za opieszałość w działaniach na rzecz czystego powietrza

Wśród ukaranych przez WIOŚ samorządów jest m. in. Zakopane, Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, gminy - Czarny Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Jabłonka, Poronin, Łapsze Niżne, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój i Spytkowice. - Odwołujemy się od tej kary - mówi burmistrz Nowego Targu.
Mandaty nałożone na samorządy są stosunkowo niewielkie - to kwoty od 10 do 30 tysięcy zł.

- Kary nałożono na większość samorządów - komentuje Grzegorz Watycha. Miasto dostało karę w wysokości 20 tysięcy zł i podobnie jak większość pozostałych samorządów - nie zamierza jej zapłacić.

- Odwołujemy się od tej kary, bo nie mamy pełnego wpływu na to, gdzie są wymieniane piece. Poza tym są ludzie, którzy sami wymieniają systemy grzewcze (czyli poza Urzędem, bez dotacji - przyp. red.) i nie są oni ujmowani w bilansie. Nie są brani pod uwagę - mówi burmistrz.

- Dla nas to nauczka, żeby w przyszłości przy tego rodzaju programach bardziej przyglądać się warunkom projektu. Miasto nie może brać odpowiedzialności za to, co robią mieszkańcy nie mając narzędzi do realizacji wymagań projektu - prócz samego nakłaniania mieszkańców - podsumowuje burmistrz Nowego Targu.

WIOŚ ostrzega, że te kary są niskie, następne - mogą być jeszcze większe. Do likwidacji na dużą skale pieców na swoim terenie - zobowiązał gminy program ochrony powietrza.

Rządowy Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu ubiegłego roku. W ramach walki ze smogiem mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotację lub pożyczkę na wymianę starych kotłów i pieców na nowe, wymianę okien czy instalację paneli fotowoltaicznych. Około 70 proc. kotłów w polskich gospodarstwach domowych to tzw. "kopciuchy", które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych. Program zakłada modernizację ok. 4 milionów gospodarstw domowych w ciągu 10 lat.

Pod koniec lipca zmienił się sposób obsługi wniosków o dofinansowanie w programie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska scedował na samorządy proces wdrażania programu. Gminy - na podstawie porozumień zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, przyjmują wnioski o dofinansowanie i dokonują ich wstępnej weryfikacji. Według NFOŚiGW ułatwić to miało dostęp potencjalnym wnioskodawcom do skorzystania z programu oraz usprawnić proces jego wdrażania. Jednak osoby starające się o dopłaty nadal skarżą się na zawiłości procedur.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.10.2019 08:20