Działacze opozycji antykomunistycznej z Podhala uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Otrzymali je również mieszkańcy naszego regionu: Stanisław Ludzia z Ostrowska, Stanisław Stasik ze Stasikówki i Andrzej Styczeń z Sierockiego.
Prezydent RP nadał Krzyże Wolności i Solidarności 42 działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 (w tym siedem pośmiertnie). W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał zastępca prezesa IPN Jan Baster.

Krzyże Wolności i Solidarności są nadawane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczenie wzorowano na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości.

Stanisław Ludzia, ur. w 1947 roku w Ostrowsku. W latach 1980-81 działacz rolniczej „Solidarności” w podhalańskiej wsi Ostrowsko koło Nowego Targu. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowany w kolportaż wydawnictw drugoobiegowych.

Stanisław Stasik, ur. w 1938 roku w Stasikówce. W latach 1982-85 współpracował z działaczami Międzydzielnicowego Komitetu Solidarności w Krakowie, a następnie Regionalnego Komitetu Solidarności Małopolska. W swoim gospodarstwie w Stasikówce koło Poronina umożliwiał odbywanie spotkań organizacyjnych, pełnił rolę łącznika, jak również prowadził magazyn wydawnictw drugoobiegowych.

Andrzej Styczeń, ur. w 1959 roku w Kazimierzy Wielkiej. Student Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. W 1981 r. członek sekcji informacji Niezależnego Zrzeszenia Studentów AGH. Uczestnik strajku na AGH w dniach 14 – 16 grudnia 1981 r. W latach 1981-83 współtwórca i działacz Akademickiego Ruchu Samoobrony, włączonego następnie do Ruchu Oporu NZS. Członek redakcji drugoobiegowego pisma „Póki my żyjemy”. Zaangażowany w kolportaż wydawnictw niezależnych. Uczestnik manifestacji.

oprac. r/ źródło: IPN Kraków

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.11.2019 13:20