"W ocenie mieszkańców powiat nie odgrywa znaczącej roli w zakresie ochrony powietrza"

NOWY TARG. Zdaniem radnego powiatowego Krzysztofa Kurandy, powiat powinien mocniej zaangażować się w rozwiązanie problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Na początek należałoby zwiększyć sieć stacji badających jakość powietrza. - Chodzi o to, by zdiagnozować skalę, by nie tylko Nowy Targ dawał świadectwo na temat zanieczyszczenia powietrza w całym powiecie - przekonywał.
Radny mówił na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, że powiat nowotarski - wzorem powiatu suskiego - powinien koordynować programy dla samorządów, z których mogłyby korzystać np. pozyskując pieniądze na wymianę pieców na ekologiczne czy na programy edukacyjne. - Z przykrością należy stwierdzić, że w ocenie mieszkańców powiat nie odgrywa znaczącej roli w zakresie ochrony powietrza. A przecież powiat może inicjować czy koordynować programy dla pozyskania środków dla wszystkich gmin - mówił.

Jednak zdaniem starosty Krzysztofa Fabera, powiat ma ograniczone możliwości. - Ochrona powietrza nie jest zadaniem powiatu, ale gmin i to do nich jest skierowanych większość programów np. dotacji na wymianę pieców. Gminy to robią i skutecznie pozyskują środki - mówi. Starosta dodaje, że powiat angażuje się w działalność proekologiczną m.in. poprzez wymianę kotłowni węglowych na ekologiczne w swoich budynkach, szkołach i jednostkach oraz poprzez termomodernizację budynków.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.12.2019 15:18