VIII Tatrzańskie Wici - harmonogram imprez

POWIAT TATRZAŃSKI. Już po raz ósmy przygotowany został na okres wakacji cykl imprez, pod wspólną nazwą „TATRZAŃSKIE WICI”. Organizatorem tegorocznych Wici jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Poniżej publikujemy harmonogram imprez.

Elementem wspólnym jest rozpalenie na rozpoczęcie każdej z imprez watry. Każde wydarzenie odbywa się w innym miejscu i każde ma niepowtarzalny charakter oraz motyw przewodni.

11 i 12 lipca na Placu pod Gubałówką odbędzie się już po raz trzeci impreza pod nazwą „Ślebodny Zbyrk” . Rozpocznie się od „Harnasiowego Korowodu” - barwna parada przejedzie Krupówkami na Plac pod Gubałówką w Zakopanem, wiodąc na sąd Harnasia - herszta tatrzańskich zbójników. Będzie też okazja, by zobaczyć inscenizacje góralskiego wesela i kunszt podhalańskich twórców ludowych. W trakcie imprezy odbędzie się także pierwszy przegląd rockowych zespołów amatorskich "Nie tylko po góralsku" o nagrodę Starosty Tatrzańskiego. W niedzielę zagra zespół "Kroke" - krakowska grupa grająca muzykę klezmerską.

12 lipca w Białym Dunajcu odbędą się „X Wybory Nojśwarniyjsyj Górolecki” czyli góralskiej miss organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu oraz Związek Podhalan O/Biały Dunajec. Corocznie do konkursu przystępuje kilkanaście dziewcząt z całego Podtatrza, które muszą wykazać się umiejętnościami śpiewu, tańca góralskiego, posługiwania się gwarą podhalańską, a także posiadanymi wiadomościami o swoim regonie. W konkursie są konkurencje codzienne: ścielenie łóżka, dojenie krowy, układanie kopy z sianem, a także konkurencje świąteczne: sznurowanie gorsetów i kierpców na czas. Wyborom „Nojśwarniyjsyj Górolecki” towarzyszą występy zespołów regionalnych i folkowych, koncerty oraz zabawa na wolnym powietrzu.

W niedzielę 19 lipca na Placu pod Gubałówką odbędzie się „Tatrzańska Ścigacka”. Brawurowe konkurencje zręcznościowe zapewne przyciągną sporo widzów.

„Dzień Pstrąga” to coroczna impreza odbywająca się w Białym Dunajcu. Nazwą nawiązuje swą nazwą do herbu gminy Biały Dunajec, w którym widnieje ryba. Głównym punktem programu (26 lipca) będzie konkurs wędkarski oraz konkurs dla restauratorów na przyrządzenie najlepszych potraw z pstrąga. W zawodach wędkarskich zadaniem uczestników jest złapanie jak największej ilości pstrągów w określonym przez regulamin czasie. Następnie do rywalizacji przystępują ekipy kulinarne. Jury dokonując oceny konkursowych dań zwraca uwagę na: wygląd, smak, sposób podania oraz dekorację przyrządzonych potraw z ryb. Impreza połączona jest z występami zespołów regionalnych, koncertami i zabawą na wolnym powietrzu.

„VI Dzień Polowaca" w Jurgowie świętowany będzie także 26 lipca. To przypomnienie dawnych miejscowych „ polowackich” tradycji. To właśnie z Jurgowa pochodził najsłynniejszy XIX- wieczny „koziarz” i „ swiszczarz”- Jan Budz. Spotkają się członkowie okolicznych kół łowieckich oraz osób zainteresowanych myślistwem. Dla amatorów rekreacyjnego strzelania organizowany jest otwarty konkurs z broni pneumatycznej o „Jurgowska Flintę”. Przez cały czas trwania festynu na jurgowiańskiej scenie plenerowej - największej na Podhalu - trwają koncerty orkiestr dętych, zespołów i grup regionalnych, aukcja, konkursy dla publiczności i loteria fantowa. Liczne stoiska gastronomiczne oferują, poza prawdziwym myśliwskim bigosem, specjały spiskiej i podhalańskiej kuchni, a wszystko wieńczy trwająca do białego rana zabawa taneczna.

„VIII Witowiańsko Watra” jest imprezą plenerową o charakterze kulturalnym. Odbędzie się 26 lipca w Witowie. Organizowana jest przez Oddział Związku Podhalan oraz Gminę Kościelisko i OSP w Witowie. To będą przede wszystkim występy zespołów, loterie z cennymi nagrodami, regionalne stoły, grill, konkursy m.in. piłowanie drzewa, układanie kopy siana oraz Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Bundzu. Trzeba zjeść 25 dkg sera owczego w jak najkrótszym czasie. W programie góralska msza święta odpustowa na Płazówce.

Na kolejny weekend zaprasza Białka Tatrzańska. 1 sierpnia goście i turyści będa mogli zawalczyć o tytuły w „Wyborach Cepra i Ceperki Roku”. 2 sierpnia wybierany będzie góralski „mister”, czyli Harnaś Roku 2009. Kandydaci muszą wykonać szereg zadań m.in. próbę siły i sprytu oraz próbę ciupagi. Innymi konkurencjami są śpiew pytacki, znajomość Tatr i Podhala, a także jazda konna. Ceper Roku musi wykazać się perfekcyjnym cięciem i rąbaniem drewna, Ceperka – świetnie sznurować góralski gorset. Trzeba też zdać egzamin z wyrażeń gwarowych.

8 i 9 sierpnia w Zakopanem na placu pod Gubałówką odbędą się „Europejskie Targi Produktu Regionalnego” oraz „Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich”. Pod koniec festiwalu zagra zespół ,,Pektus". W sierpniu, głosami jury, zespół wygrał w polskim półfinale Sopot Festival i reprezentował Polskę w konkursie międzynarodowym. Ponadto konkursowa publiczność przyznała grupie Słowika Publiczności.

W niedzielę 9 sierpnia czeka nas jeszcze "Dunajeckie Granie" w Białym Dunajcu, a 15 sierpnia, na Siwej Polanie w Kościelisku odbędzie się "Święto Lasu". Zaś w Zakopanem „VII Harendziańskie Zwyki”, a w miejscowości Ząb - zawody w powożeniu (Jarosze). W niedzielę 16 sierpnia - MTB Harenda Grand Prix Zakopane - zainteresowanych zapraszamy do Ośrodka Narciarsko Rekreacyjnego na Harendzie.

Dodatkowo 16 sierpnia w Zębie będzie można przyjrzeć się sprawności i kunsztowi lokalnych strażaków. Drużyny strażackie zmierzą się w licznych konkurencjach i zabawach podczas swojego święta nazwanego „Strażacki Śpas”.

„Dzień Misia, Miodu i Bartników” to impreza zaplanowana na 23 sierpnia w Poroninie. Głównymi atrakcjami będą kiermasze wyborów pszczelarskich, wybór Królowej Miodu, przegląd zespołów regionalnych, konkurencje sprawnościowe oraz festyn na wolnym powietrzu. Tydzień później (30 sierpnia) - „Osod w Nowym Bystrem”.

Cykl tegorocznych, VII Tatrzańskich Wici zamyka 6 września Polaniarski Osod”. Osod, czyli powrót bacy z owcami z hal to jedno z ważniejszych wydarzeń na podhalańskiej wsi. Impreza plenerowa w Kościelisku odbywa się na stadionie biathlonowym na Groniu i ukazuje bogactwo tradycji pasterskich. W czasie trwania imprezy odbywa się degustacja wyrobów z mleka, konkurs na potrawy z baraniny i jagnięciny oraz występy muzyk góralskich, zespołów regionalnych oraz rodzinne zawody strzeleckie.

Tatrzańskie Wici na Słowacji
19 lipca / niedziela /
Tatrzańska Łomnica – Słowacja
22 sierpnia / sobota /
Stary Smokowiec – Słowacja

W Powiecie Tatrzańskim odbywają się także:
18 – 22 lipca Poronińskie Lato – Poronin (park przy GOK)
12 – 16 sierpnia Sabałowe Bajania (Dom Ludowy, Rusiński)

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 24.06.2009 00:06