Nad Nowym Targiem lata dron, który bada dym z kominów (video)

Od rana urzędnicy Urzędu Miasta w Nowym Targu wraz z przedstawicielami specjalistycznej firmy, wykonują loty dronem nad domami, w których z kominów unosi się czarny dym. Drony wyposażone w urządzenia pomiarowe sprawdzają, czym nowotarżanie palą w piecach. Tym, którzy palą śmieciami, grożą kary.
Loty mają trwać w sumie dwa dni. To na razie jednorazowa współpraca, ale jeśli się sprawdzi, miasto planuje zlecić kolejne kontrole. Dziś rano na Rynku odbyły się pokazowe loty, a burmistrz Grzegorz Watycha i Dariusz Jabcoń, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, wspólnie z przedstawicielami firmy wyjaśniali, jak wyglądają kontrole.Wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe dron bada skład chemiczny dymu, który unosi się z komina. Sprawdza przede wszystkim to, czy w piecu spalane są śmieci. Tam, gdzie zostanie to stwierdzone, pojawią się urzędnicy z eko-patrolu i groźba kary.

Z pierwszych badań wynika jednak, że to nie spalanie śmieci, ale słabej jakości węgiel i niewłaściwy rozruch pieca jest przyczyną czarnego dymu z komina. Czarny dym wcale nie oznacza, że w piecu spalane są śmieci.Efektem współpracy ma być raport o przeprowadzonych kontrolach i ich wynikach.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.03.2020 11:59