Olimpiada Skarbowa w Nowym Targu. "Nam zależy na sukcesie. Bo nasz sukces to sukces Nowego Targu"

NOWY TARG. - Te mistrzostwa zdążyły już wywołać pytania. Między innymi na forum Rady stało się głośno o tej imprezie - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz zaprosił więc na spotkanie z dziennikarzami organizatorów Olimpiady Skarbowej, która odbędzie się w Mieście pod koniec maja.
Trzydniowa impreza (28 - 30 maja) to Mistrzostwa Polski skarbowców o puchar Ministra Finansów. Jak podkreślali przedstawiciele Fundacji Skarbowości, organizatora Olimpiady Skarbowej - Magdalena Dworska i Sławomir Dworski - wcale nie jest łatwo zostać wybranym na miasto-gospodarza.

"Wyróżnienie dla miasta"

- Dziękuję, że przyjęto naszą propozycję współpracy i zaproszenie do Nowego Targu. Jestem przekonany, że ta impreza przyniesie wiele korzyści dla naszego miasta i całego regionu, bo jej wydźwięk będzie o wiele szerszy. Nie tylko w Nowym Targu, ale i na całym Podhalu będzie głośno o tych mistrzostwach - zapewnia Grzegorz Watycha.

- To jest ogromne wyróżnienie dla miasta, ponieważ nasza impreza cieszy się tak dobrą opinią promocyjną dla każdej miejscowości, którą wybierzemy i nie każda przejdzie ten "przetarg", bo żeby zrobić tak dużą imprezę potrzeba wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest współgospodarz imprezy. Tu spotkaliśmy się z życzliwością i wspaniałym przyjęciem. My już od pół roku promujemy miasto, informujemy że to będzie w Nowym Targu, pojawiły się już materiały promocyjne, jest na FB utworzona specjalna grupa, w której zamieszczane są informacje o tym co się w Nowym Targu dzieje, jakie macie piękne tereny. Nam zależy, żeby skarbowcy poznawali te tereny, a potem ze swoimi rodzinami i znajomymi tu przyjeżdżali. Poza tym nie wszystkie miasta są w stanie podołać logistyce. Miejsce wybieramy zawsze bardzo starannie. Teraz były trzy miasta brane pod uwagę i wygrał Nowy Targ. Ze względu na osobę pani wiceburmistrz i pana burmistrza, a także zapewnienie miasta, że będzie w stanie współuczestniczyć jako gospodarz w tej imprezie - za co serdecznie im dziękujemy i na ręce pana burmistrza chciałabym wręczyć nasz medal pamiątkowy - mówiła Magdalena Dworska, jedna z dyrektorów fundacji.

- Włodarze miast, gdzie były już nasze mistrzostwa organizowane, ponownie nas zapraszają. To znaczy, że cieszyły się nie tylko pozytywnym echem, ale i przyniosły korzyści dla tych miejscowości. To zostawienie wielu pieniędzy przez skarbowców, bo oni muszą gdzieś spać, coś jeść, a przy okazji rozwijają lokalną gospodarkę - dodał prezes Sławomir Dworski.

11 dyscyplin sportowych, ok. 3 tysięcy uczestników

Do udziału w trzydniowej imprezie głosiło się około 3 tysięcy osób z 235 jednostek skarbowych, a rejestracja jeszcze trwa. Zakończy się pod koniec kwietnia i zdaniem organizatorów - uczestników wydarzenia będzie na pewno więcej. Wystartują oni w 11 konkurencjach. Będzie to: bieg, nordic walking, strzelanie, piłka nożna, siatkówka, badminton, tenis ziemny i stołowy, przeciąganie liny, skok w dal oraz pływanie.

Dodatkowo, z rekomendacji Miasta odbędzie się jeszcze jedna konkurencja - Rajd Rowerowy o Puchar Burmistrza. - Chcieliśmy pokazać, że Nowy Targ jako miasto rowerowe jest coraz bardziej popularne i zaproponowaliśmy skarbowcom rozegranie rajdu rowerowego. Strat i meta zlokalizowane będą w rejonie lotniska, trasa poprowadzi wokół Boru na Czerwonym, kawałkiem Velo Dunajec. W sumie 11 km plus drobne elementy zwiększające atrakcyjność trasy - wymienia Arkadiusz Szymczyk z Referatu ds. Sportu i Turystyki.

Krzysztof Łapsa zapewnia, że "Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji postara się przygotować jak najlepiej na przyjęcie zawodników". Skarbowcy korzystać będą przede wszystkim z Miejskiej Hali Lodowej, tzw. "koła", Hali "Gorce", hali "Arena", pływalni, boiska przy SP nr 6. Prawdopodobnie część zawodów rozegranych będzie w Gronkowie.

Porozmawiajmy o kosztach

Ponieważ gorące dyskusje, także wśród naszych Czytelników wywołała sprawa finansów - i ten temat pojawił się na konferencji. Przypomnijmy, według zapisów w planie wydatków pojawiła się w budżecie Miasta kwota 80 tysięcy zł jako wkład Nowego Targu w organizację Olimpiady Skarbowej.

Prezes fundacji nie chciał mówić o "wkładzie miasta". - Mistrzostwa odbywają się na zasadzie darowizny, którą wpłacają uczestnicy zawodów. Miasta-gospodarze zawsze są naszymi partnerami. Odpłatność za niektóre działania są przewidziane, ale o to proszę pytać miasto. Po naszej stronie jest katering dla zawodników, obsługa medyczna, czyli dwie karetki i ośmiu ratowników. Sami organizujemy kilka konkurencji - wymienia prezes Dworski. Organizatorzy mają także własny zespół muzyczny, obsługę techniczną, zespół informatyków, kamerzystę, ubezpieczają imprezę i uczestników i przywiozą też ze sobą mobilną strzelnicę.

W innych miastach, gdzie skarbowcy gościli - płacili oni za wynajem obiektów sportowych. A w Nowym Targu? - Koszty będące po stronie MCSiR, wiążące się z przygotowaniem obiektów pokryte zostaną przez fundację. Miejskie Centrum przewiduje naliczać opłaty za udostępnienie obiektów, ale na razie ustalamy szczegóły - mówi dyr. Łapsa.

Miasto wzięło na siebie obowiązek przygotowania oferty promocyjnej skierowanej do uczestników imprezy. - To będzie finansowane z "promocji miasta". Te mistrzostwa to ważne wydarzenie promocyjne i zależy nam, żeby nasi goście nie tylko się dobre poczuli w Nowym Targu, ale i by pozostał w nich korzystny obraz naszego miasta. Musimy więc podjąć pewne działania. Wcześniejsza informacja o kosztach organizacyjnych to były kwoty wstępnie zaplanowane. Teraz mamy więcej informacji i kwota ta jest zmniejszona do 50-55 tysięcy zł. To są koszty związane np. z zapewnieniem obsługi sędziowskiej, podstawowego sprzętu sportowego jak piłki, siatki, rakietki czy lotki. Proszę pamiętać, że wiele z tych rzeczy zostanie w mieście. Planujemy je po zawodach przekazać do szkół. Ponadto przy hali lodowej stanie scena. Przygotujemy lokalną ofertę kulturalną i muzyczną. Dołożymy się także do pakietu dla zawodników żeby zostawić Nowy Targ w ich pamięci. To nie będzie coś bardzo rozbudowane, ale kilka drobnych materiałów na tyle efektownych, by nie zostały od razu po zakończeniu imprezy wyrzucone. Mamy kilka pomysłów i jesteśmy w trakcie zbierania inspiracji i informacji - tłumaczy Arkadiusz Szymczyk.

Jak dodał burmistrz - na kwotę tę w dużej mierze składa się koszt organizacji rajdu rowerowego. Weźmie w nich udział ok. 150 osób, którym zapewniona zostanie m in. możliwość wypożyczenia tu roweru.

Nasz sukces, to sukces Nowego Targu"

- Będziemy mieć własny katering, ale to będzie tylko jeden posiłek dla zawodników. Pozostałe osoby także będą musiały coś jeść. Do tego dochodzą śniadania i obiado-kolacje, które będą szukane tu na miejscu. Restauratorzy na pewno będą bardzo zadowoleni - mówią organizatorzy.

Fundacja Skarbowości to organizacja pożytku publicznego istniejąca od 20 lat. - Nasz jubileusz zbiega się przepięknie z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II i Nowy Targ będzie wyjątkowym miejscem do świętowania tych dwóch rocznic. To dodatkowy bonus dla miasta, które jest bardzo mocno związane z papieżem. My jesteśmy pokoleniem JP2, bardzo mocno osadzonym w wartościach i nauczaniu papieża. Wszystko co robimy jest inspirowane nauczaniem Jana Pawła II. Zgodnie z jego prośbą budujemy żywe pomniki wokół szlachetnych celów i naszym głównym celem jest działanie i konkretna zmiana świadomości i wprowadzanie ludzi w świat wartości i temu służą Mistrzostwa Polski o puchar Ministra Finansów, które organizujemy po raz 19. To jest nasza jedyna tak wielka impreza, którą organizujemy cyklicznie i zbieramy całe środowisko skarbowe. Na tych mistrzostwach przewija się ok. 70 procent jednostek skarbowych z całego kraju. Olimpiada Skarbowców ma na celu zintegrowanie skarbowców poprzez sport, ale i konkurencje dobroczynne, które towarzyszą tej imprezie. Bo to są także finały naszych działań dobroczynnych, które wspierają nie tylko skarbowców ale i społeczności lokalne. Ta impreza ma też wydźwięk osadzony w patriotyzmie i duchu historycznym. Przez sport i zabawę pomagamy, integrujemy się i jednocześnie podnosimy godność i misyjność zawodu urzędnika skarbowego - mówi Magdalena Dworska.

A prezes fundacji, Sławomir Dworski dodaje: - Wykorzystujemy fakt, że nasza piękna ojczyzna ma wiele wspaniałych miejsc i co roku staramy się organizować mistrzostwa w innym obszarze kraju. Wybór Nowego Targu ze względu na wspomniane rocznice był jasny, ale ja często jeżdżę w góry, ale dopiero niedawno odkryłem Nowy Targ i jestem już w nim zakochany. Cieszę się, że dzięki temu, że zmieniamy miejsca mistrzostw ludzie poznają piękne zakątki. W piątek czeka nas wielkie otwarcie - zapraszamy państwa, bo to będzie jak otwarcie prawdziwej Olimpiady. Skarbowcy się przebierają, śpiewają, przygotowują hasła. Cieszymy się, że możemy pokazać pozytywne oblicze urzędników skarbowych. Wśród nas jest wiele wspaniałych osób, które mają swoje pasje i są ludźmi dobrej woli. Zapraszamy do wspólnej zabawy, do kibicowania, będą imprezy integracyjne. Zależy nam na sukcesie, bo nasz sukces, to sukces Nowego Targu.

Aby goście do nas wracali

W planach trzydniowej imprezy jest na przykład "dyskoteka pod chmurką", która odbędzie się w Szaflarach, a w której udział zapowiedziało już około tysiąca osób. Inne imprezy wieczorne odbędą się w Nowym Targu w rejonie hali lodowej.

- Noclegi w Nowym Targu zostały wykupione zanim oficjalnie ogłosiliśmy miasto-gospodarza. Po kilku dniach nie było już miejsc. Żałujemy, że nie ma w Nowym Targu noclegów dla kilku tysięcy osób, bo to by było dla nas wygodne. Zawodnicy zatrzymają się w Szaflarach i Białce Tatrzańskiej. Problem logistyki noclegów jest dużym problemem nie tylko Nowego Targu. Są miejsca, które mają bazę noclegową i te, które mają bazę sportową. Nie jest łatwo to połączyć. Nie bez znaczenia jest życzliwość miejscowej ludności. My Podhale znamy i znamy Podhalan. Wiemy, że to ludzie o szerokich sercach i się dobrze tu czujemy - podsumował szarmancko prezes Dworski.

W rewanżu burmistrz podziękował Fundacji za zaufanie. - Nie jest to łatwe zadanie, ale stwierdziliśmy, że mamy bazę sportową wystarczającą do rozegrania tych dyscyplin. Dla nas to ważne i miłe, że przeszliśmy weryfikację i spełniliśmy wymagania, by być miastem-gospodarzem tych mistrzostw. I może branża noclegowa zostanie zainspirowania, że warto inwestować w Nowym Targu, że miasto zostanie pokazane ze strony atrakcyjności i możliwości rozgrywania tu zawodów. Mocno stawiamy na rowery i liczymy, że będą kołem zamachowym dla rozwoju turystyki w naszym mieście. Liczymy, że goście wyjadą z dobrymi wspomnieniami i będą wracać do Nowego Targu - dodał Grzegorz Watycha.

Fundacja nosi się z zamiarem posadzenia w Nowym Targu kilku drzew i ufundowania pamiątkowej tabliczki nawiązującej do pobytu skarbowców z całej Polski w Stolicy Podhala.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.03.2020 18:20