PTPN promuje akcję "Zostań w domu"

NOWY TARG. "W związku z sytuacją epidemiczną, która dla wielu jest czasem trudnym, przyłączamy się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU” - pisze w liście do Czytelników Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu oraz Redakcja Almanachu Nowotarskiego.
Publikujemy ich apel w całości.

"Drodzy Przyjaciele Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Almanachu Nowotarskiego oraz miłośnicy historii Naszego Miasta i Regionu nowotarskiego.

W związku z sytuacją epidemiczną, która dla wielu jest czasem trudnym, przyłączamy się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU”.

Oddajemy do Waszej dyspozycji i zachęcamy do lektury wybranych tekstów, publikowanych w numerach Almanachu Nowotarskiego z ostatnich lat. Wybrane teksty zawierają materiały historyczne z rozmaitych okresów dziejów Nowego Targu i okolic, opisują sprawy bieżące, obyczajowość, sztukę, literaturę. Liczymy, że ciekawa lektura pozwoli Wam zająć czas, a przy okazji powiększyć swoją wiedzę dotyczącą Naszego Miasta i regionu. Wybrane teksty są udostępnione na Naszej stronie www.ptpn.nowytarg.pl, w nowej zakładce „ZOSTAŃ W DOMU”.


Almanach jest przewodnikiem po miejscach i sytuacjach na tyle ważnych, że należy je utrwalić, aby ocalić od zapomnienia. Zawarte w nim teksty, to spora dawka informacji dla miłośników poszukujących ciekawych śladów z przeszłości, dla czytelników interesujących się historią, ale niekoniecznie będących specjalistami w tej dziedzinie. Niektóre artykuły wzbudzają nostalgię, zabierając czytelników w sentymentalną podróż do przeszłości.
Na stronie Towarzystwa czytelnik znajdzie również szczegółową Kronikę Nowotarską, upamiętniającą ważne wydarzenia w Mieście od 1996 do 2018 roku (zakładka KRONIKA).

Przedstawione artykuły są udostępnione w całości. Z uwagi na ochronę praw autorskich, Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystanie udostępnionych materiałów.
Zachęcamy młodzież do przekazania informacji i udzielenia pomocy w udostępnieniu publikowanych tekstów swoim bliskim seniorom, dla których lektura tych tekstów może czasami stanowić sentymentalną wycieczkę do przeszłości.

Zapraszamy do lektury.

Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu
Redakcja Almanachu Nowotarskiego.


Almanach Nowotarski, Nr 20, Rok 2016
Grzegorz Zamoyski – Opis granic miasta Nowego Targu i nazwiska jego mieszkańców w Metryce Józefińskiej z 1787 r.
Stanisława Trebunia-Staszel – On dał nam to, co nas dziś ponad codziennością trzyma. Kazimierz Przerwa-Tetmajer w kulturze i historii Podhala.
Stanisław A. Hodorowicz – CZŁOWIEK – NAUKA – ŚWIAT.

Almanach Nowotarski, Nr 21, Rok 2017
Adam Sawina – Wielki Redyk 1972 roku.
Ryszard M. Remiszewski – Kurier słowa Bożego.

Almanach Nowotarski, Nr 22, Rok 2018
Joanna Gronkowska, Stanisław A. Hodorowicz – Wojciech Tylka-Suleja – słynny przewodnik tatrzański

Almanach Nowotarski, Nr 23, Rok 2019
Andrzej Skorupa – Gotyckie malarstwo tablicowe na Podhalu
Ks. Franciszek Florczyk, Krystyna Jasinski – Historia Koła nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ Związku Podhalan Ameryki Północnej

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 30.03.2020 11:43