Gaz w Pieninach

W Zakopanem rozmawiano o stanie infrastruktury gazowej i możliwości finansowania projektu „Gazyfikacja rejonu Szczawnicy i gmin ościennych”, wdrażanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Na terenie Małopolski są realizowane obecnie trzy ważne wydarzenia z zakresu infrastruktury gazu ziemnego, w tym „Gazyfikacja rejonu Szczawnicy i gmin ościennych”, projekt o wartości 85,5 mln zł i dofinansowaniu Unii Europejskiej 23,7 mln zł. Obszar realizacji projektu obejmuje gazociąg wysokiego ciśnienia w gminach Słopnice i Kamienica (powiat limanowski), gazociąg średniego ciśnienia w gminach Kamienica i Łącko (powiat nowosądecki), Ochotnica Dolna, Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica (powiat nowotarski). Projekt rozpoczęty się w czerwcu 2016 roku jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z naciskiem na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. Planowane zakończenie przypada na rok 2022.

W Zakopanem spotkali się Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG; Paweł Firlej, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie, Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. i gospodarz regionu marszałek Witold Kozłowski. Dotychczas wykonano ponad 51 km sieci w ramach projektu „Gazyfikacja rejonu Szczawnicy i gmin ościennych”. 32 km sieci odebrano, a zgodnie z umową łączna długość rurociągu ma 73 km.

- Najbardziej cieszy rezultat inwestycji jakim jest bezpośrednie zapewnienie przesyłu gazu w ramach projektu. Nie mniej ważne są również korzyści społeczno-gospodarcze i środowiskowe - zapewnił marszałek Witold Kozłowski.

Źródło: UMWM, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.06.2020 17:00