Fontanny nie działają. Powód? Koronawirus

NOWY TARG. Za nami kilka upalnych dni. W poprzednich sezonach ochłody można było szukać przy fontannach, albo uruchamianych specjalnie w tym celu - kurtynach wodnych. Jednak nie w tym roku. Burmistrz tłumaczy, że fontanny nie zostaną włączone "z troski o zdrowie mieszkańców".
Sprawą fontann zainteresował się Paweł Liszka. Radny w imieniu mieszkańców poprosił o ich uruchomienie. - Mimo pełni sezonu nie działają od zeszłego roku. Czy w tym czasie była wykonywana ich naprawa, czy jest inny powód ich wyłączenia - dopytywał radny i wyprzedzająco dodał, że "nie ma przeciwwskazań Sanepidu do działania fontann" - przytaczając komunikat w tej sprawie Głównego Inspektora Sanitarnego.

W odpowiedzi burmistrz także powołał się na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. - Mając na uwadze obowiązujący na terenie naszego kraju stan epidemii, przykładem większości samorządów została podjęta decyzja o nie uruchamianiu fontann. W przytoczonym przez Pana komunikacie GIS informuje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem staniu epidemii nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania fontann oraz tężni ulicznych. W tym samym jednak komunikacie podkreślono, że fontanny przyciągają licznych odwiedzających, co może utrudniać utrzymywanie przez nich dystansu społecznego - jednego z głównych środków zapobiegania szerzenia się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. GIS zwraca również uwagę, że w przypadku fontann o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu „dry-plaza”, a takie mamy przed Ratuszem, konieczna jest dodatkowa dezynfekcja oraz nie dopuszczanie do zawilgocenia maseczek - wyjaśnia Grzegorz Watycha.

Burmistrz dodaje, że "na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych wiemy, że fontanny w naszym mieście przyciągały dużą liczbę osób, które nie koniecznie stosowały się do obowiązujących zaleceń. Dlatego biorąc pod uwagę rosnącą liczbę potwierdzonych przypadków wystąpienia choroby COVID-19 w naszym powiecie i sąsiednich, w trosce o zdrowie mieszkańców i turystów, fontanny nie zostaną uruchomione."

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.08.2020 09:20