Pilotażowy projekt: elektrycznym samochodem w góry (zdjęcia)

ZAKOPANE. - Zaczynamy dzisiaj wspólny projekt z firmą InnogyGO - ogłosił dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski. Zorganizowane przed siedzibą dyrekcji TPN spotkanie mało na celu przedstawienie nowego projektu, którym jest wypożyczanie elektrycznych samochodów i prezentacje pojazdów.
- To pilotażowy projekt. Nasz główny cel, jako parku - to ochrony przyrody Tatr, ale nie można myśleć o ochronie gór nie wychodząc trochę za te góry. Trudno chronić tatrzańską przyrodę bez ochrony otoczenia. Nam bardzo zależy na tym, żeby powietrze i środowisko było jak najlepsze i najczystsze. Dlatego zdecydowaliśmy się na wspólne to przedsięwzięcie - wyjaśniał dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak mówił - idea polega na możliwości wypożyczenia elektrycznych samochodów w trzech miejscach. Wybrano Kuźnice - obok siedziby dyrekcji TPN, przy Centrum Informacji Turystycznej na ul. Chałbińskiego i w rejonie Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się parking, z którego można dalej wędrować do Morskiego Oka. - Z tych trzech miejsc będzie można wypożyczyć samochód, a potem zostawić też w jednym z tych trzech miejsc. Lokalizacja została wybrana ze względu na duże natężenie turystów - podsumował Szymon Ziobrowski.

- Samochody, które będą jeździły w ramach projektu, to BMW i3. Są to samochody bez-emisyjne. W samej Warszawie jeździ 500 takich samochodów i cieszą się bardzo dużą popularnością - tłumaczył Andrzej Popławski z firmy InnogyGO. Jak dodał - usługa jest testem, a sam projekt potrwa do końca października.

- W ramach usługi będzie dostępnych 10 samochodów BMW i3. Co ważne samochody mają dedykowane miejsca parkingowe, co jest istotne np. na Palenicy Białczańskiej. Dodatkowo te miejsca parkingowe są bezpłatne. Minuta jazdy to 1,29 zł, ale w pakiecie wychodzi znacznie taniej. Auto w pełni naładowane może przejechać od 150 do 170 km - wyjaśniał szef elektomobilności w InnogyGO.

Do współpracy została też zaproszona firma MAN, która udostępniła samochód osobowy typu wan. Będzie on woził osoby niepełnosprawne oraz przewodników tatrzańskich z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

pks/ zdj. Barbara Hadowska

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.09.2020 19:06