"28 grudnia to czarny dzień polskiej turystyki zimowej". Posłowie Koalicji Obywatelskiej proponują "model słowacki"

ZAKOPANE. - Mimo że stoki naśnieżone, hotele gotowe, w Polsce mamy 4 miliony ozdrowieńców, to premier Mateusz Morawiecki wprowadza lockdown - mówiła podczas konferencji prasowej w Zakopanem posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, prezentując wspólnie z posłem Ireneuszem Rasiem propozycje poluzowania obostrzeń.
80% mieszkańców Podhala, rejonów górskich, żyje z turystyki - mówiła - a okres świąteczno-noworoczny to był zwykle czas, gdy rozpoczynał się szczyt sezonu. Jej zdaniem, to najgorsze z możliwych rozwiązań, żeby zamykać turystykę właśnie w tym momencie.

- Wielu ludzi straci pracę, wielu będzie na granicy bankructwa i upadłości. Wielu tego nie wytrzyma - mówił. - Najbardziej przykre jest to, że wszyscy czują się oszukani. Ludzie zostali zostawieni na lodzie. Branża turystyczna teraz właśnie powinna zbierać żniwa, żeby odrobić to, co stracili przez pandemię.

Posłanka przypomniała, że Koalicja Obywatelska apelowała o rozłożenie ferii, o poluzowanie obostrzeń, o tym, że branża turystyczna może funkcjonować w zaostrzonym reżimie sanitarnym, ale nikt tego nie słuchał.

- Nie ma słońca, i tutaj w Zakopanem, i dla polskiej turystyki. Zamrożenie turystyki w tym czasie i w stylu, w jakim zaproponował rząd PiS-u, to są dla turystyki nieodwracalne konsekwencje - mówił Ireneusz Raś, przewodniczący przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, poseł KO.

Poseł zaapelował do rządu, by jego przedstawiciele spotkali się z branżą turystyczną i wypracowali korzystne dla obu stron rozwiązania, które by pozwoliły funkcjonować branży turystycznej. Zaapelowali o przyjęcie modelu słowackiego, by np. można było korzystać z usług np. wyciągów narciarskich po przedstawieniu negatywnego testu na koronawirusa czy na obecność przeciwciał. - Są ozdrowieńcy, są testy i to dla nich mogłoby funkcjonować - mówił. Inną propozycją jest wprowadzenie lockdownu regionalnego na ferie, by mieszkańcy Małopolski mogli wypoczywać w Małopolsce.

Jak dodał, już dziś Polacy jeżdżą na wypoczynek na Słowacji, bo tam udało się wypracować rozwiązania korzystne dla turystyki i dla bezpieczeństwa.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.12.2020 12:20