Wyznaczono obwody łowieckie w Małopolsce

Podczas XXXVI Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, przyjęto m.in. uchwałę w sprawie podziału Małopolski na obwody łowieckie i skrócenia okresu polowań na ptactwo łowne.
- Podział województwa małopolskiego na 242 obwody łowieckie pozwoli na prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej oraz stanowi wykonanie zapisów znowelizowanego prawa łowieckiego, które realizują zapisy wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Umożliwi to udział właścicieli i dzierżawców nieruchomości w procesie wytyczania granic obwodów łowieckich - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Mapa ilustrująca podział województwa małopolskiego na obwody łowieckie oraz przebieg wyłączeń, o których mowa w art. 26 ustawy Prawo łowieckie znajduje się m.in. na stronie Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej .

Sejmik przyjął także uchwałę w sprawie skrócenia okresu polowań na ptactwo łowne: krzyżówkę, głowienkę, cyraneczkę, czernicę, łyskę, gęś gęgawę, gęś zbożową oraz gęś białoczelną na terenie województwa małopolskiego w obszarach Natura 2000: Dolina Dolnej Soły PLB120004, Dolina Dolnej Skawy PLB120005 i Stawy w Brzeszczach PLB120009.

- Ta uchwała jest bardzo ważna, ponieważ przedmiotowe obszary stanowią ostoję różnorodnej i licznej grupy gatunków ptaków wodno-błotnych, lęgowych oraz migrujących. Stwierdzono na ich terenie lęgi co najmniej 29 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 12 gatunków z „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” - tłumaczył wicemarszałek Łukasz Smółka.

Skrócenie okresu polowań następuje poprzez przesunięcie jego rozpoczęcia z 15 sierpnia na 15 września każdego roku, co jest ważne dla ochrony ekosystemu. Na ww. obszarach Natura 2000, liczebność lęgowych populacji czernicy i głowienki w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat spadła o ok. 75%. Głowienka z uwagi na silny spadek liczebności została uznana za gatunek zagrożony wyginięciem w skali globalnej.

UMWM, opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 12.03.2021 08:40