Posłanka Jagna Marczułajtis zapowiada zmiany w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych

- Przekonałam się na własnej skórze, jak trudno jest walczyć z przeciwnościami losu każdego dnia. Problemy opiekunów osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bliskie, dlatego po wielu rozmowach z innymi opiekunami postanowiłam wprowadzić w Sejmie długo wyczekiwane zmiany ustawowe - zapowiedziała podczas konferencja prasowej w Sejmie Jagna Marczułajtis-Walczak.
W konferencji wzięła udział także posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, a całe spotkanie dotyczyło realizacji wyroków TK w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

- Z tematem wychowywania niepełnosprawnego dziecka nieustannie zapoznaje się od 5 lat. Przekonałam się na własnej skórze, jak trudno jest walczyć z przeciwnościami losu każdego dnia. Problemy opiekunów osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bliskie, dlatego po wielu rozmowach z innymi opiekunami postanowiłam wprowadzić w Sejmie długo wyczekiwane zmiany ustawowe - powiedziała posłanka z Podhala.

Jak podkreślano "spraw i potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnościami jest bardzo wiele i wszystkie są bardzo istotne, ale najbardziej pilna jest realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego:
- K 38/13 prowadzący do przywrócenia równego traktowania opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami,
- SK 2/17 uprawniający do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego osób na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy.”



Projektowane zmiany:
W celu realizacji wyroku TK K 38/13 proponuje się wprowadzenie w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania stanowiącego, że wszystkim osobom, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze tj. świadczenie pielęgnacyjne.
Zgodnie z wyrokiem TK SK 2/17 proponuje się przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które pobierają:
- emeryturę,
- rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka,
- rentę socjalną,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
- zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Osobom tym, świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać w pełnej kwocie, o ile zawieszą pobieranie środków z innych tytułów na czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wprowadza się również definicję opiekuna faktycznego tak, aby obejmowała nie tylko przyszłych rodziców adopcyjnych, ale również rodzinę – krewnych i powinowatych do 2 stopnia pozostających we wspólnym gospodarstwie - czyli osoby rzeczywiście zajmujące się niepełnosprawnym i nie ograniczała możliwości korzystania ze świadczenia wyłącznie w stosunku do osób opiekujących się małoletnimi.

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 19.03.2021 10:23