Gmina zawarła umowę z AGH. W Czarnym Dunajcu powstanie nowoczesne centrum nauki i techniki

Wygląda na to, że uda się rozwiązać trudny i ciągnący się od lat problem zniszczonego, zabytkowego budynku starego sądu w Czarnym Dunajcu.
Dyskusja na ten temat toczy się od lat. Budynek przy ul. Mościckiego jest w złym stanie technicznym i wymaga poważnego remontu. Nie będzie to tanie, bowiem jest wpisany do rejestru zabytków.

Wśród wielu propozycji, co zrobić z budynkiem, na pierwszy plan wysunął się pomysł stworzenia w nim centrum nauki i techniki, a pieniądze na ten cel gmina chce pozyskać z programu rządowego Polski Ład.

Przed wszystkimi Świętymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz gmina Czarny Dunajec podpisały porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia Centrum Nauki i Techniki im. Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum będzie zajmowało się m.in. popularyzacją nauki i nowych technologii wśród dzieci i młodzieży oraz turystów.

Ośrodek naukowo-dydaktyczny ma pełnić także funkcje inkubatora dla twórców innowacyjnych pomysłów z dziedziny nauki i nowych technologii. Nowe miejsce na mapie południowej Polski ma sprzyjać rozwojowi talentów oraz pasji naukowych, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

Budynek, w którym będzie mieściło się centrum, powstał na początku XX w. Na chwilę obecną będzie to jedyne takie centrum w południowej Małopolsce. Będzie to miejsce umożliwiające poznanie najnowszych osiągnięć technologicznych, m.in. w dziedzinie fizyki, odnawialnych źródeł energii czy cyberbezpieczeństwa. Mogą się tu odbywać także warsztaty z automatyki, robotyki czy informatyki. Centrum będzie stanowić jedną z większych atrakcji turystycznych w okolicy.

Rolą AGH będzie współpraca przy opracowaniu koncepcji realizacji centrum, w tym ustalenie głównych założeń dla funkcjonowania obiektu. Współpracę merytoryczną z gminą w tym zakresie koordynuje Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, który podejmie się opracowania tematyki zajęć dla osób korzystających z usług centrum. Przedstawiciele wydziału zajmą się także wsparciem merytorycznym w zakresie wykorzystania w centrum współczesnych i atrakcyjnych dla młodych ludzi form przekazywania wiedzy.

Prace koncepcyjne ruszą już w listopadzie br., a projektowe w I kwartale przyszłego roku. Przystąpienie do realizacji inwestycji może nastąpić w roku 2023 lub 2024.

Źródło: AGH, UG Czarny Dunajec, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.11.2021 11:20