Ogłoszono kolejną edycję Konkursu "Osobowość Ziem Górskich"

W tej edycji konkursu organizowanego przez Koalicję Marek Ziem Górskich znaleźli się kandydaci z naszego regionu. Wśród nich m.in. wójt Gminy Czarny Dunajec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowy Targ i wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego Ziem Górskich KARPATIA z/s w Bukowinie Tatrzańskiej, a także sportowcy - Piotr Huzior i Piotr Biernawski.
Do konkursu zgłaszane są osoby fizyczne, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorstwa z terenu Polski, Słowacji i Czech, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do rozwoju i promocji ziem górskich. Kandydaci zgłaszani są w kategoriach: Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich, Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich, Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich, Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich, Dziennikarz Ziem Górskich, Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich, Osobowość Ziem Górskich oraz Sportowiec Ziem Górskich.

Głosowanie rozpocznie się jutro - 7 listopada i potrwa 9 dni, a Kapituła dokona wyboru laureatów spośród nominowanych - zwykłą większością głosów.

Nie ujawniono jeszcze wszystkich kandydatów, ale niektórych już znamy.

W kategorii Samorządowiec/ Polityk Ziem Górskich nominowano Marcina Ratułowskiego, wójta Gminy Czarny Dunajec.

W opisie czytamy: "Pan Marcin Ratułowski w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju i promocji ziem górskich, poprzez szereg inwestycji opartych o walory przyrod.-kultur.-historycz., w tym innowacje: 1) w zakresie turystyki (rozwój infrastruk. tras pieszo-rowerowych przebiegających po unikatowych obszarach przyrodniczych, w tym torfowiskach, liczące już ponad 70 km; rozpoczęcie inwestycji budowy tarasu widokowego na wzgórzu Bachledówka); 2) w zakresie ochrony dziedzictwa kultur.-historycz. (realizowane działania w zakresie renowacji dawnych stacji PKP i przekształcenie ich na miejsca obsługi turystycznej, rozpoczęcie remontu budynków zabytkowej Synagogi i Sądu Grodzkiego oraz utworzenie w nich odpowiednio Centrum Dialogu Międzynarodowego oraz Centrum Nauki i Techniki); 3) w zakresie społecznym (zaawansowane inwestycje drogowe, wod.-kan. i gazownicze; odzyskanie praw miejskich przez Czarny Dunajec); 4) w zakresie prozdrowotnym (budowa nowoczesnych stref rekreacyjno-sportowych; rozwój strefy Uzdrowiska).

Drugim kandydatem jest Jan Łapsa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowy Targ, radny 5 kadencji. "Dodatkowo w Państwowej Straży Pożarnej zajmował stanowisko dowódcy zmiany, a po przejściu na emeryturę zajął się działalnością w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu obejmując stanowisko Naczelnika. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej nieprzerwanie od 1970 roku, a obecnie jest członkiem Komisji Rewizyjnej OSP. "

Trzecim - Alojz Lajcin, burmistrz słowackiego miasta Habovka.

W kategorii Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich nominowano Vislow Resort Sp. Z o.o. Sp. K. Wisła, Browar Zamkowy Cieszyn, EKO-WTÓR Jakubiec sp. z o.o. - Wilkowice, Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia w Bukowinie Tatrzańskiej i Liptovskie muzem w Rużomberoku.

W kategorii Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich - wskazano Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar z Rabki-Zdroju - założone przez grupę pasjonatów interesujących się historią przedwojennej Rabki. Głównym celem stow. jest promocja i upowszechnianie wiedzy o kulturze, tradycji i historycznym dziedzictwie naszego miasta. W latach (2018-2022) byli organizatorami corocznej imprezy plenerowej pod nazwą Dawnej Rabki Czar. Uczestnikami i odbiorcami tych wydarzeń są nie tylko mieszkańcy, ale również turyści i kuracjusze. Sztandarowym działaniem Stowarzyszenia jest trzydniowe Wydarzenie Dawnej Rabki Czar. To najważniejsza impreza kulturalno-edukacyjna w mieście, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz imprez. Atutem jest niekomercyjność, spójna koncepcja, wysoki poziom art., różnorodność działań.

Kolejni kandydaci to Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe - Wisła, Klub Fotograficzny "Start" z Cieszyna, Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej - jedno z najstarszych organizacji w regionie, które w tym roku, dokładnie 29 października 2022 r. świętowało jubileusz 100-lecia oraz Ludowy Klub Sportowy "Klimczok-Bystra" z Bystrej.

O tytuł "Osobowość Ziem Górskich" zawalczy Antoni Piechniczek z Wisły - trener reprezentacji w piłce nożnej, Józef Michałek z Istebnej, Wiesław Pawlus z Wieprza, Tadeusz Ozimiński właściciel - Pasieka Radziechowska Barć Radziechowy, Przemysław Kubaszek wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego Ziem Górskich KARPATIA z/s w Bukowinie Tatrzańskiej, Jadwiga Czarny - dyrektor Skansenu w Sidzinie, Józef Niesyt z Jasienicy i Szymon Baron - prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku - Białej.

Kandydatami do tytułu "Sportowca Ziem Górskich" są - pochodzący z Juszczyny dwuboista, dwukrotny medalista Zimowej Uniwersjady, uczestnik Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2015, 2019 oraz 2021 i medalista mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej - Szczepan Kupczak, a także - ultramaratończyk Roman Ficek, który m.in. w 2018 roku w ciągu 127 godzin zdobył wszystkie 55 tatrzańskich dwutysięczników. W trakcie wyczynu przebiegł 340 km, pokonując 22 tyś.m przewyższenia. W 2019 roku w rekordowym czasie 39 dni i 11 godzin pokonał Łuk Karpat. W 2021 roku Roman Ficek zrealizował zimowy projekt „Rysy Sky”, który polegał na jak największej ilości wbiegnięć w ciągu 24 godzin na Rysy ze schroniska nad Morskim Okiem. W ciągu wspomnianej doby liczącą 3,5 km trasę o przewyższeniu 1300 metrów pokonał 9 razy.

Kolejni nominowani w tej kategorii to nowotarżanie Piotr Huzior i Piotr Biernawski, którzy w tym roku wygrali najbardziej prestiżowy i najtrudniejszy w świecie polskich biegów górskich "Bieg Rzeźnika". Ponad 80 kilometrów biegu po Bieszczadach należy pokonywać w parze i nowotarscy zawodnicy sięgnęli po zwycięstwo po razy drugi (pierwszy raz w 2017). Zawodnicy od lat należą do czołówki polskich biegaczy górskich i ulicznych. W Mistrzostwach Polski w maratonie dla weteranów w Krynicy w 2020 roku zwyciężył Piotr Huzior przed Piotrem Biernawskim. W roku 2022 obaj zawodnicy meldowali się w czołówce czołowych zawodów w biegach górskich, tj.: Maraton Bieszczadzki, Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Turbacz Summer Trail, Turbacz Winter Trail, 14. Mistrzostwa Polski w biegach górskich na krótkim dystansie, Wysokogórski Bieg Marduły. Piotr Biernawski jest pomysłodawcą tras zawodów biegowych z cyklu Turbacz Trail, które odbywają się latem i zimą w paśmie Gorców i promują to miejsce wśród biegaczy amatorskich.

Głosowanie rozpocznie się 7 listopada na stronie Koalicji Marek Ziem Górskich.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.11.2022 13:34