11,5 mln dla ratowników górskich. Środki unijne dla bezpieczeństwa w górach

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski przekazał ratownikom w Nowym Targu promesę na termomodernizację dyżurek GOPR w Rabce-Zdroju, Waksmundzie i Limanowej. W planach na ten rok jest również termomodernizacja budynku Zarządu Głównego GOPR w Zakopanem.
Wcześniej ze środków Województwa Małopolskiego dofinansowano m.in. TOPR poprzez zakupienie sprzętu ratowniczego w postaci samochodu terenowego i skuterów śnieżnych.

- Zgodnie z zawartym w 2019 roku porozumieniem sukcesywnie wspieramy służby ratunkowe w tym i GOPR. Przekazujemy środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu jak i na modernizację istniejącej infrastruktury – budynków w których działają dyżurki pogotowia górskiego. Prace na które przekazujemy właśnie dzisiaj pieniądze oprócz innych skutków spowodują też, że uzyskane oszczędności w związku z mniejszymi kosztami ogrzewania będzie można przeznaczyć na inne wydatki. Podnoszenie jakości wyposażenia i wyszkolenia służb ratunkowych to poprawa bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i turystów wypoczywających w Małopolsce. A na tym Zarządowi Małopolski, którym kieruje szczególnie zależy, ratownikom GOPR życzę skutecznych interwencji i bezpiecznych powrotów z akcji - mówił Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Przekazane dzisiaj pieniądze zostaną wykorzystane na termomodernizację budynków GOPR w Rabce-Zdroju, Waksmundzie i Limanowej. Zakres prac obejmuje m.in. roboty budowlane polegające na wykonaniu termoizolacji budynków pod powierzchnią gruntu i nad gruntem, dociepleniu stropodachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej, wymianie instalacji, montażu instalacji fotowoltaicznej oraz montażu stacji ładowania aut elektrycznych.


Jak zapewniał marszałek "to nie ostatnie pieniądze jakie przekazuje na ratownictwo górskie w najbliższym czasie". - W ciągu najbliższych kilku tygodni zapadnie decyzja o sfinansowaniu prac termomodernizacyjnych budynku GOPR w Zakopanem gdzie swoją siedzibę ma m.in. Zarząd Główny tej organizacji.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało w ostatnich latach m.in. pojazd terenowy ATV oraz dwa skutery śnieżne. Dodatkowo zakupiono systemu monitoringu pogody - zadanie obejmowało budowę systemu pozyskiwania danych meteorologicznych służących w szczególności prognozowaniu zagrożenia lawinowego, ostrzeganiu i informowaniu o zagrożeniu lawinowym i innymi, wyjątkowymi zjawiskami atmosferycznymi mającymi wpływ na bezpieczeństwo osób wchodzących na obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego.

UMWM, opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.03.2023 16:19