Konwencja programowa KWW Razem Nowy Targ. "Generał i oficerowie" (zdjęcia)

NOWY TARG. - "Bądźmy razem" oznacza razem działajmy, zwiększmy udział mieszkańców w życiu Miasta. To nie są puste słowa, razem twórzmy - mówił o haśle wyborczym lider KWW Razem Nowy Targ Bartłomiej Garbacz podczas prezentacji programu wyborczego.
Spotkanie w hoteli Ibis miało oprawę niczym gala boksu - światła, mocne rockowe akcenty podkreślające wejście na salę kandydatów na radnych.

- Jeżeli chcemy coś zmienić, to trzeba się spotkać, porozmawiać. Temu służy konwencja. Dziękujmy, że przyszliście, że wam zależy na tym, by coś dobrego zdarzyło się w naszym mieście - witał uczestników prowadzący konferansjerkę Bolesław Bara.

Gościem specjalnym był Czesław Borowicz, były burmistrz i wicewojewoda poprzez łącza internetowe połączył się z Nowym Targiem, będąc w Chicago. - Śledzę kampanię od samego początku - zapewnił.

Porównał Nowy Targ do Insbrucku, ale Nowy Targ określił jako bardziej urozmaicone miasto. - Mamy cztery parki narodowe, trzy pasma gór, torfowisko. Starań, by to miasto się rozwinęło przyświeca wszystkim kandydatom. Nie bez znaczenia jest - kogo wybierzecie na burmistrza. Bartłomiej Garbacz jest dobrym duchem starostwa, najlepiej przygotowanym do roli burmistrza. Jego olbrzymia wiedza, charakter, otwartość na problemy i na ludzi - może skutkować tym, jak Miasto będzie się rozwijać - przekonywał Czesław Borowicz.

Kandydatów KWW Razem Nowy Targ, Bolesław Bara określił żartobliwie mianem "generała i jego oficerów".

Bartłomiej Garbacz mówił o swojej i obecnych radnych pracy w tej kadencji, o inicjatywach uchwałodawczych klubu, z których nie wszystkie znalazły uznanie w oczach całej Rady Miasta. Jak mówił - "przychodzi moment wyboru", który porównał do pociągu. - Ten pociąg na czas wyborów - zatrzymuje się. Możemy do niego teraz wsiąść. Kolejny przystanek dopiero za pięć lat i może nas tu już nie być.

Zaprezentowano 9 tez programowy. - Nasze pomysły nie są "z kosmosu". To realne pomysły, koncepcje na kolejną kadencję - mówił lider ugrupowania.

Poszczególne działy programowe omawiali Szymon Fatla, Wojciech Krauzowicz i Mariusz Wcisło.

To Infrastruktura, mobilność i natura - czyli ogólnodostępne parkingi, przekształcenie MZK w nowoczesną spółkę, która teraz mocno dofinansowywana jest z budżetu miasta a nie oferuje w zamian nic konkretnego, "zakopianka" w nowej odsłonie, czyli modernizacja jednej z głównych arterii komunikacyjnych. - Od września, po oddaniu nowej zakopianki stanie się ona drogą wewnętrzną Miasta. Będziemy chcieli ją przejąć i odblokować wszystkie historyczne skrzyżowania - Kolejowa, Podtatrzańska, Mickiewicza, Królowej Jadwigi. To ułatwi przejazd w osi wschód-zachód, dzięki czemu zmniejszy się ruch na ul. Ludźmierskiej. Dodatkowo wzdłuż drogi powstałyby chodniki, ścieżki rowerowe, zieleń. Chcemy by była to normalna miejska ulica - przekonywał Szymon Fatla.

Inne pomysły to modernizacja strefy płatnego parkowania (w tym abonament dostępny tylko dla mieszkańców, reorganizacja strefy płatnego parkowania, rozwój infrastruktury rowerowej, bezpieczne i wygodne trasy dla rowerzystów, remonty i modernizację ulic miejskich, poprawia komfortu jazdy i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz chodników, miejsce pochówku dla zwierząt, rozwój alternatywnych instytucji kulturalnych i społecznych w miejsce istniejącego Muzeum Drukarstwa, które jak zauważono "świeci teraz pustkami", budowa mostu na Ibisorze, poprawa komunikacji między "dzielnicami", parkingi na Marfianej Górze i Buflaku

Zieleń, aktywność i wspólnota - tu była mowa o utworzeniu parków miejskich wzdłuż Białego oraz Czarnego Dunajca, ogólnodostępnego sadu miejskiego, z którego owoce będą dla wszystkich mieszkańców, rozszerzenie powierzchni obecnego Parku Miejskiego o dodatkową infrastrukturę sportową - w tym stałe lodowisko i przestrzeń dla rolkarzy, dodatkowe strefy wypoczynkowe z wykorzystaniem terenów będących pod zarządem Wód Polskich, nowe single tracki w kilku wariantach w kierunku schroniska na Łapsowej oraz w kierunku Turbacza, dla miłośników pojazdów mechanicznych - profesjonalny tor motocrossowy, dla "cichej turystyki" - szlaki rowerowe piesze i konne.

Nowy Targ w ruchu - w tym dziale mieści się program stypendialny "Team Nowy Targ" dla młodych sportowców z Nowego Targu, którzy odnoszą znaczące sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych, programy dotacyjne dla OPP , ustalenie obiektywnych kryteriów oceny wsparcia oraz umożliwienie organizacjom wyboru formy wsparcia (finansowej lub organizacyjnej, utworzenie spółki akcyjnej z udziałem Miasta Nowy Targ, która będzie właścicielem Klubu Podhale Nowy Targ, stworzenie Strategii Rozwoju Sportu w Nowym Targu, zarezerwowanie części budżetu obywatelskiego na projekty związane z rozwojem infrastruktury sportowej oraz promocją aktywności fizycznej wśród mieszkańców, trasa narciarstwa biegowego przy Białym Dunajcu - nowa atrakcja dla miłośników biegówek, nowe zasady wynajmu infrastruktury sportowej (wynajem infrastruktury sportowej, które premiują wynajem stały, długookresowy i grupowy), przywrócenie lig międzyszkolnych w piłce nożnej i unihokeju.

Nowy Targ miastem zrównoważonym - zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w celu ograniczenia kosztów funkcjonowania jednostek miejskich oraz zagospodarowanie terenów nieprzydatnych inwestycyjnie, zadbanie o ograniczanie skutków ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, walka ze smogiem - uzupełnienie działań w tym zakresie we współpracy z Alarmem Smogowym, obejmujące m.in. monitoring jakości powietrza oraz implementację
programu wymiany kopciuchów ze 100% dotacją, monitorowanie jakości wody, poprzez wdrożenie automatycznych stacji monitorujących jakość wody na Białym i Czarnym Dunajcu i rozszerzony program wsparcia bezpańskich zwierząt o dokarmianie, sterylizację i promocję adopcji.

Usługi publiczne w nowym wydaniu - tu mówiono o optymalizacji działalności podmiotów utworzonych przez Miasto - audyt kompetencji oraz zadań, tak aby zmaksymalizować efektywność sektora publicznego, nowej siatce połączeń MZK we współpracy z partnerami z gmin oraz powiatów ościennych, przygotowanie transparentnych kryteriów awansów i wynagradzania pracowników Urzędu Miasta oraz podmiotów zależnych, ograniczenie lub całkowite zaniechanie zlecania przez Urząd zadań, które mogą być zrealizowane przez jego pracowników, w tym także zwiększenie budżetu szkoleniowego i odpowiedzialności kierowników komórek organizacyjnych. "Dobrze pracujący urzędnicy zasługują na godne wynagrodzenie.

Podatki dla rozwoju - ulga w podatku od nieruchomości dla mieszkańców- wprowadzenie systemu obniżek w podatku od nieruchomości dla mieszkańców za działania proekologiczne, pomoc dla przedsiębiorców - wprowadzenie możliwości zredukowania kwoty podatku od nieruchomości za działania związane z przeprowadzeniem rewitalizacji kamienic w centrum Miasta (na wzór Łodzi), Urząd Miasta ma być pomocny inwestorom poprzez prowadzenie rozsądnej polityki proinwestycyjnej uwzględniającej, ulga w podatku od nieruchomości dla eko-mieszkańców, pomoc dla przedsiębiorców dbających o estetykę centrum, realna pomoc dla inwestorów,

Miasto Mieszkańców - utworzenie publicznego żłobka oraz nowego publicznego przedszkola, dopłaty do miejsc w przedszkolach prywatnych, Karta Mieszkańca honorująca posiadacza poprzez zniżki na usługi, dopuszczanie do głosu mieszkańców - raz do roku konsultacje społeczne w tematach istotnych dla rozwoju Miasta, zwiększenie finansowania OPS w Nowym Targu, nowy Budżet Obywatelski - w każdym okręgu wyborczym, w każdym roku kadencji, istotna pula z przeznaczeniem na realizację zadań, które sami mieszkańcy uznają za najważniejsze, aktywizacja seniorów, wsparcie mieszkaniowe dla osób niepełnosprawnych, no i temat bezdomności, czyli utworzenie noclegowni oraz miejsca, gdzie osoby potrzepujące mogłyby w cieple spędzić noc.

Nowy Targ tworzy, inspiruje i ożywia - przeprowadzenie rzetelnej analizy potrzeb i projektów kulturalnych (przykładem był Konkurs fotograficzny im. Jana Sunderlanda Krajobraz górski, który ma "wrócić do MCK, a nie być zepchniętym do wieży wodnej i zapomniany"), kwestia estetyki Miasta - logotypy, oznaczenia, tabliczki, witacze ujednolicenie czcionki i symboliki, plenery malarskie, którego owocem będą murale tematyczne na ścianach budynków (w pierwszym kroku - Wojska Polskiego od strony zakopianki), zagospodarowanie zielonych części rond poprzez instalację rzeźb lub form artystycznych nawiązujących do regionu i charakterystyki Nowego Targu, umieszczenie popiersi znanych i zasłużonych nowotarżan w parkach miejskich jako element promocji lokalnej historii i kultury, stworzenie rzeźby upamiętniającej hokeistów na placu przy Parku Miejskim, kontynuacja i rozbudowa Szlaku Owiec - także przy współpracy z biznesem, scena z zadaszeniem w istniejącym Parku Miejskim - umożliwiająca organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych na świeżym powietrzu.

Si vis pacem para bellum - czyli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Ten dział zawiera organizację regularnych szkoleń i kampanii edukacyjnych dla mieszkańców w zakresie postępowania w przypadku różnych sytuacji kryzysowych, opracowanie planu ewakuacji dla mieszkańców oraz określenie tras ewakuacyjnych w przypadku zagrożenia, przygotowanie schronień dla ludności w razie potrzeby, takich jak schrony przeciw-bombowe lub miejsca tymczasowego schronienia, wdrożenie systemu alarmowego, który ostrzeże mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu i przekaże instrukcje dotyczące postępowania, plan komunikacji w przypadku awarii, który obejmuje środki kontaktu z mieszkańcami oraz instytucjami odpowiedzialnymi za reagowanie na sytuacje kryzysowe, nawiązanie współpracy z lokalnymi służbami ratowniczymi, strażą pożarną, policją oraz innymi instytucjami odpowiedzialnymi za reagowanie na sytuacje kryzysowe, czy wdrożenie systemu ostrzegania i informowania mieszkańców poprzez różne kanały, takie jak media społecznościowe, SMS-y czy dźwiękowe syreny, a także opracowanie planu świadczenia pomocy i wsparcia psychologicznego dla mieszkańców po przejściu sytuacji kryzysowej.

Przedstawiając kandydatów na radnych Bartłomiej Garbacz mówił o ich wysokiej moralności, niespożytej energii, fachowości, wiedzy, doświadczeniu, analitycznych umysłach, przebojowości, ambicjach, celach i ideach.

Sabina Palka, zdj. Andrzej Pabian

-----
Przypomnijmy listy kandydatów do Rady Miasta Nowego Targu w poszczególnych okręgach.



copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.03.2024 19:03