Konrad Guzik: Odejście z MMKS-u to dla mnie szansa zagrania w wyższej lidze

Aktualny Mistrz Polski Comarch Cracovia Kraków pozyskała w minionym tygodniu nowego zawodnika. Jest nim obrońca wychowanek Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego w Nowym Targu - Konrad Guzik.

Zawodnik ten zagrał w barwach MMKS-u we wszystkich meczach I ligi. Zespół z Nowego Targu udanie rozpoczął sezon, notując 10 wygranych z rzędu i z kompletem punktów przez długi czas był liderem pierwszoligowych rozgrywek. Niestety, w ostatnich spotkaniach ze spadkowiczem z ekstraligi - Unią Oświęcim doznał dwóch porażek, co spowodowało spadek w tabeli na pozycje wicelidera. Jest to zdecydowany postęp w porównaniu z ubiegłym sezonem, kiedy nowotarska drużyna w całej rundzie zasadniczej zdobyła zaledwie 6 punktów. - Drużyna grała dobrze. Chłopcy pokazali się z dobrej strony, nawet w meczach przegranych z Unią - podsumowuje 1 okres występów MMKS-u w I lidze, przebywający na zgrupowaniu reprezentacji U-18 trener Jacek Szopiński.

Dobra gra zespołu została zauważona przez władze innych klubów, którzy szukają wzmocnień dla zbyt szczupłych kadr swoich zespołów. MMKS ma obecnie dość szeroką ławkę zawodników, więc kluby w poszukiwaniu nowych graczy w pierwszej kolejności sięgają po jego zawodników. Juniorski zespół MMKS-u stanowi również zaplecze I drużyny Wojas Podhale SSA, z którego wyszło już wielu utalentowanych hokeistów.

Takimi zawodnikami są na pewno bracia Guzikowie. Młodszy z nich, 16-letni Kacper od trzech lat występuje w amerykańskiej juniorskiej lidze AAA, w zespole Detroit Little Caesars. Natomiast starszy o 4 lata Konrad - wchodzi powoli w świat dorosłego hokeja i właśnie został wypożyczony do zespołu Mistrza Polski. - Grą w hokeja zainteresowała mnie moja siostra Monika (jedna z najlepszych hokeistek w kraju, pierwsza zarejestrowana w związku, która obecnie gra w Tychach w Atomówkach - przyp. Sz.P.). To ona wyciągała mnie na lodowisko na codzienne trening - wspomina swoje pierwsze kroki na lodzie nowy obrońca Cracovii. - Kiedy pierwszy raz poszłam z Konradem na trening bardzo mi się to spodobało i od tego czasu, to ja go budziłam i pilnowałam treningów i wyjazdów. Dzięki mnie ciągle grał - dodaje Monika Guzik.

- Grać zacząłem chyba od 8 roku życia - kontynuuje Konrad - Zdobyłem kilka tytułów Mistrza Polski z drużynami młodzieżowymi MMKS-u w tym raz, jako najlepszy obrońca. Po gimnazjum wyjechałem do USA i zdobyłem tytuł mistrza stanu Michigan. Od początku tego sezonu występowałem w MMKS-ie Nowy Targ, a teraz zagram w Cracovii - opisuje krótko swą karierę świeżo upieczony gracz Cracovii Konrad Guzik.

Już przed sezonem Cracovia kusiła do gry w swych szeregach paru nowotarskich graczy m.in. Dominika Cecułę, Sebastiana Hajnosa, czy Bartłomieja Niesłuchowskiego. Ale nie zdecydowali się oni na zmianę klubu. Teraz szansę na pokazanie swego talentu w zespole Mistrza Polski otrzymał Konrad Guzik. - Takiej szansy nie miał i nie zanosiło się, aby ją dostał od Wojasa Podhale - przekonuje Jacek Szopiński. - Niech, więc próbuje szczęścia w Krakowie.

MMKS jest klubem młodzieżowym, który stawia sobie za cel szkolenie nowych zawodników. Nie otrzymują oni jednak honorarium za swoją grę. - Jeśli ktoś przyjdzie do klubu, a później stwierdzi, że chce przejść do innego zespołu, to trudno robić mu jakieś problemy. Niech gra i podnosi swój poziom tam, gdzie ma szansę podpisać kontrakt, z którego będzie mógł żyć - przedstawia sytuację trener MMKS-u.

Sam Konrad Guzik na temat swojej decyzji zmiany klubu mówi w następujący sposób: - Odejście z MMKS-u to dla mnie szansa zagrania w wyższej lidze i możliwość poszerzenia umiejętności hokejowych. To nie była pierwsza oferta z ekstraligowych klubów, jednak Cracovia jest tym klubem, z którym zdecydowałem się związać na zasadzie wypożyczenia do końca tego sezonu. Myślę, że mam szansę na występy w tej drużynie. W Wojasie Podhale Nowy Targ na pewno tej szansy nie dostałbym, ponieważ tu rzadko daje się młodym hokeistom możliwość ogrania się, a bez tego nie da się podnosić swoich umiejętności. Jeśli dostałbym od nowotarskiego klubu ofertę, na pewno rozważyłbym ją, lecz niestety, niczego konkretnego mi nie zaproponowano.

Na pytanie, czego oczekuje po grze w zespole Cracovii - odpowiada: - Mam nadzieję, że uda nam się obronić tytuł Mistrza Polski, i że w jakimś stopniu przyczynie się do tego. Czas pokaże, czy sobie poradzę. Przede wszystkim w Krakowie chciałbym się ograć i wpaść w rytm hokeja na poziomie ekstraklasy.

Trener Szopiński chwali Guzika. - Konrad ma duży potencjał na zostanie dobrym zawodnikiem, lecz kontuzje przeszkodziły w rozwoju jego hokejowej kariery. Jest bardzo ambitny i waleczny, gonił stracony czas i dość szybko doszedł do niezłej dyspozycji. Nie jest ona jeszcze taka, aby mógł pokazać wszystkie predyspozycje, jakie posiada, lecz na pewno zrobił ogromny postęp. Jest tylko kwestią czasu osiągnięcie przez niego jeszcze lepszej formy.

Konrad Guzik został na razie tylko wypożyczony do klubu Comarch Cracovia Kraków, więc Mistrzostwa Polski Juniorów rozegra w barwach swojego macierzystego klubu, MMKS Podhale Nowy Targ.

Szymon Pyzowski
www.podhale-hokej.pl

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.11.2008 19:48