Zajęcia teatralne, dziennikarskie, muzyczne i sportowe - projekt unijny w SOSW (galeria)

NOWY TARG. Mija 4. miesiąc realizacji projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 9-L, przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1.
Jego realizację zaplanowano na 23 miesiące, a wysokość uzyskanego dofinansowania to prawie pół miliona złotych. Te środki zostaną przeznaczone częściowo na zorganizowanie dzieciom specjalistycznej pomocy terapeutycznej, która pomoże im uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Dotychczas przeprowadzono 325 godzin z zakresu terapii korekcyjno-kompensacyjnej, logopedii, psychoterapii z elementami socjoterapii oraz gimnastyki korekcyjnej. Do pracy terapeuci korzystają z bogatej bazy, jaką dysponuje SOSW nr 1 m.in. EEG Biofeedback i Tomatis.

Poza tym w projekcie zaplanowano dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które rozwijają zainteresowania i zamiłowania dzieci. Ta forma działań dokonuje się z wykorzystaniem alternatywnych metod pracy. Dostarcza ona uczniom wiele radości, satysfakcji, toteż dzieciaki z radością w nich uczestniczą. Największą popularnością cieszy się nauka pływania na basenie. Już sześć razy uczniowie pod kierunkiem instruktora rozwijali swoje umiejętności sportowe w Termach Podhalańskich w Bańskiej Niżnej.

Prawdziwe talenty objawiają się podczas zajęć artystycznych: muzycznych, teatralnych i plastycznych. Pierwsze owoce tych działań to wyróżnienie w Konkursie Plastycznym organizowanym przez nowotarski MDK pt. „Niepodległość” dla ucznia klasy V Rafała Potocznego, występ zespołu teatralnego podczas Spotkania z Mikołajem. "Siły teatralne" zostały tu wzmocnione przez artystów muzyków z działających w ramach projektu „Wesołych Nutek”. Obecnie trwają gorączkowe przygotowania do premiery Jasełek - także w wykonaniu połączonej grupy teatralnej i muzycznej. Owa premiera będzie miała miejsce podczas Spotkania Noworocznego, które tradycyjnie jest organizowane w SOSW. W dalszej kolejności mali artyści pojadą na tournee po zaprzyjaźnionych szkołach…

„Od Orawy aż po Spisz” - to tytuł zadania, podczas którego uczniowie poznają swoją „małą ojczyznę”. W październiku miała miejsce realizacja pierwszego z 3 etapów zadania: wycieczka na Orawę, do Zubrzycy Górnej, gdzie wszyscy uczestnicy projektu poznawali historię, kulturę, tradycje mieszkańców tej części naszego regionu. Podczas lekcji edukacyjnych „wypiekali chleb” oraz uczyli się „rafać len”. W orawskiej karczmie mieli okazję skosztowania regionalnych potraw i potańczyć przy góralskiej kapeli.

Zajęcia dodatkowe proponują też uczniom rozwijanie umiejętności matematycznych i doskonalenie znajomości języka angielskiego. Dokonuje się to poprzez zabawę, zdrową rywalizację (konkurs Matematyczny „główka pracuje”), z wykorzystaniem konkretnych sytuacji dnia codziennego. Wtedy liczenie nie jest takie trudne, a staje się umiejętnością niezbędną w życiu i przydatną na co dzień.

Wszystkie te działania są skrzętnie monitorowane nie tylko przez osoby zarządzające projektem, ale głównie przez zespół „małych dziennikarzy”, który redaguje gazetkę szkolną „Echo Szkoły”. Podpatrzyli oni warsztat dziennikarski podczas wizyty w „Tygodniku Podhalańskim”. Zostali „przeszkoleni” przez profesjonalistę, pana Józefa Figurę, który zdradził im kilka zawodowych tajemnic i receptę na sukces wydawniczy. Piętnastoosobowa ekipa pilnie pracuje i wydała już – zgodnie z planem - dwa numery gazetki. Ostatni numer, grudniowy liczy aż 14 stron. Oby tak dalej….

Nie ma co ukrywać, że realizacja projektu wymaga wiele wysiłku od całej szkolnej społeczności. Niemniej daje poczucie satysfakcji i właściwego wykorzystania szansy dla stworzenia większych możliwości dla uczestników projektu. A przecież o to chodzi.

Halina Szewczyk

Zdjęcia - z archiwum szkoły

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.12.2009 18:31