Sobota, 24 październik 2020, Imieniny: Marcina, Rafała, Arety
Nowy Targ i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clouds
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clouds
15°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 75
Clouds
14°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 82
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.07.2010, 15:58 | czytano: 551

Rada Artystyczna: Zachwyciła nas różnorodność podejmowanych tematów

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Rada Artystyczna XXVI Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych do udziału w Centralnym Sejmiku Teatru Wsi Polskiej w Tarnogrodzie rekomendowała "Na Orawie dobrze" Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka oraz "Rzniontki na skorupaf" w wykonaniu Zespołu Regionalnego Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju.

Komunikat Rady Artystycznej XXVI Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych

Rada Artystyczna w składzie: Włodzimierz Jasiński, Andrzej Róg, Benedykt Kafel obejrzała 6 widowisk przygotowanych przez zespoły z województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Rada odnotowuje w tym komunikacie najważniejsze uwagi przekazane zespołom w trakcie warsztatowych spotkań.

Młodzieżowy Zespół Teatralny PROWDA z Szaflar (woj. małopolskie, pow. nowotarski), program GÓRALSKI SĄD W. Czubernatowej. Scena pierwsza, w tym wypadku, ekspozycyjna winna być jasna, by widz mógł dowiedzieć się o co chodzi. Nie zaczynać z niczego, lecz w jakimś stanie w odpowiednim klimacie. Zróżnicować mowę aktorów z zależności od roli. Dobra rola oskarżonego. Mikrofony zbyteczne. Dostosować tempo i głośność mówienia do warunków scenicznych.

Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie, pow. nowosądecki), program RZNIONTKI NA SKORUPAF. Bardzo dobry początek spektaklu. Symultana miedzy sceną górną a dolną właściwa ciekawa, wymagająca dyscypliny. Prawdziwy dialog przy pracy – dobry rytm i tempo sceny. Piękny śpiew, dobre tańce. Ciekawy temat przedstawienia, brawurowe wykonanie.

Zespół Obrzędowy LASOWIACZKI z Baranowa Sandomierskiego (woj. podkarpackie, pow. tarnobrzeski), program PRZEPALANIE PROSA I ZIELONE ŚWIĄTKI. Opowieść obrzędowa bez konfliktu, dramaturgii. Udział wykonawców – aktorów autentyczny, prawdziwy. Walkowo – główna rola – barwna i b. dobra. Błędy w kompozycji obrazu scenicznego – aktor na aktorze (scena pierwsza). Wszystkie wejścia i sytuacje z prawej strony sceny.

Zespół Regionalny CEPELIA PODHALE, grupa spiska z Jurgowa (woj. małopolskie, pow. tatrzański), program WKUPUWANIE DO PAROBKOK. Początek jakby przypadkowy, „przeleciany” a powinien skupić uwagę widza. Teatr zaczyna się od „pasowania” na parobka, przysięga prowadzona dowcipnie i wartko, podobnie następne sprawdziany aż po zbójnicki taniec włącznie, po nim zapomniano o teatrze i oglądaliśmy dobry występ zespołu regionalnego pieśni i tańca. Koniec ponownie teatralny. W spektaklu teatralnym taniec jest integralną częścią dramatu – nie popisem samym w sobie.

Zespół Obrzędowy GRUSZA z Rzęrzeczyc (woj. śląskie, pow. częstochowski) przedstawił widowisko JAK TO ZE LNEM BYŁO. Opowieść bez dramaturgii ze śpiewem swataniem w czasie pracy. Ładny obraz sceniczny prządek przy kołowrotkach. Rytm i tempo opowieści – spokojne. Kilka nieprawidłowości etnograficznych. Przedstawienie z miłością opowiada o obrzędzie, który jest już przeszłością, ale który łączył ludzi. Dziękujemy.

Orawska Grupa Teatralna im. Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (woj. małopolskie, pow. nowotarski) z widowiskiem NA ORAWIE DOBRZE. Komedia pana Roberta Kowalczyka instruktora zespołu ma znakomite zacięcie satyryczne. Bawi, śmieszy i obnaża nasze słabości. Bardzo dobre role wójtów, żon wójtów zaskakują swoją dojrzałością i prawdą. Pozostałe role równie dobrze przygotowane. Cieszymy się, że mamy nową dobrą komedię wykonaną przez bardzo dobry wyrównany zespół aktorski.

Zachwyciła nas różnorodność podejmowanych tematów opartych na tradycyjnej obyczajowości wsi.

Do udziału w Centralnym Sejmiku Teatru Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (październik 2010) rekomendujemy dwa najlepsze równorzędne widowiska: NA ORAWIE DOBRZE Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (woj. małopolskie, pow. nowotarski) oraz RZNIONTKI NA SKORUPAF w wykonaniu Zespołu Regionalnego DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie, pow. nowosądecki).

Przedstawienia te wyróżniają się oryginalną treścią i formą oraz widowiskowością i wysokim poziomem wykonania.

Komisja Artystyczna dziękuje Gospodarzom DOMU LUDOWEGO w Bukowinie Tatrzańskiej i organizatorom z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu za stworzenie miłej atmosfery i zagwarantowanie sprawnego przebiegu SEJMIKU.

Dziękujemy także wszystkim instruktorom i uczestnikom widowisk za ich aktywność i zaangażowanie. Właśnie one dają nam nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

Rada Artystyczna
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij