Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Zakopane i okolice
Clear
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 81
Clear
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 81
Clear
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 81
Clear
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clear
12°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
12.07.2010, 18:30 | czytano: 737

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą (wyniki i zdj.)

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbył się 44 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Towarzyszyły mu 43 Targi Sztuki Ludowej organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. W festiwalowe pokazy, po raz trzeci, włączył się również Klub Festiwalowy Tryndyryndy Stowarzyszenia Dom Tańca.

Zapoczątkowany w 1967 roku Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbywa się rokrocznie w czerwcu. Celem festiwalu jest ochrona, popularyzacja i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. W czasie przeglądu oceniana jest autentyczność tradycji danego regionu, oryginalność strojów i instrumentów oraz zgodne z tradycją wykonanie. Jest jedną z najważniejszych i największych w Polsce imprez folklorystycznych propagujących i prezentujących kulturę ludową. Podczas festiwalu prezentują się również mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy wraz ze swoimi uczniami.

W tegorocznym festiwalu wzięło udział ok. 800 artystów ludowych z 12 województw. W konkursie wzięło udział 16 kapel, 29 zespołów śpiewaczych, 13 instrumentalistów i 22 solistów śpiewaków. W konkursie „Duży – Mały” (mistrzów z uczniami) uczestniczyły 22 grupy wykonawców. Gościnnie wystąpiły zespoły z Litwy i Chorwacji.

Zmagania konkursowe oceniało 10 - osobowe jury złożone z najwybitniejszych znawców folkloru pod przewodnictwem prof. dr hab. Jana Adamowskiego. Najwyższe oceny otrzymali artyści prezentujący autentyczną twórczość ludową nieskażoną naleciałościami nowoczesności i estradową stylizacją. W każdej kategorii przyznawane były nagrody główne tzw. „Baszty” oraz I, II i III nagrody, a także wyróżnienia.

Trzy z pośród czterech głównych nagród – „Baszty” przyznane zostały artystom z Podhala. W kategorii kapel nagrodę główną – „Basztę” otrzymała kapela „Z Bukowiańskich Wierchów” z Bukowiny Tatrzańskiej. W kategorii zespołów śpiewaczych nagrodę główną – „Basztę” wyśpiewały dziewczęta z zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej. W kategorii instrumentalistów „Basztę” wygrała na skrzypcach Stanisława Galica Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Czwarta „Baszta” w kategorii solistów śpiewaków przyznana została Mariannie Bączek z Bandyś, woj. Mazowieckie.

„Komisja stwierdza szczególnie wysoki w tym roku poziom artystyczny w poszczególnych kategoriach oraz pojawienie się w konkursie głównym znacznej grupy utalentowanych młodych wykonawców. Daje to nadzieję na realizację podstawowych założeń festiwalu także w przyszłości” – zapisało jury w protokole.

Obok laureatów nagrodzonych w konkursie, nagrodami za najpiękniejsze prace uhonorowani zostali również twórcy ludowi prezentujący swoje wyroby na kazimierskim rynku. Wśród nich znaleźli się także twórcy z woj. małopolskiego: Marek Mazur z Zakopanego (kowalstwo), Michał Łukaszczyk z Poronina (meblarstwo i snycerka), Zofia Majerczyk Owczarek z Zakopanego (malarstwo na szkle) i Magdalena Cięciwa z Marcinkowic (koronczarstwo).

„Jury apeluje do władz samorządowych wszystkich szczebli, aby wspierały artystów ze swoich obszarów administracyjnych, traktując ich działalność również jako sposób promocji lokalnej kultury oraz własnych regionów na forum ogólnopolskim” – zaapelowali jurorzy festiwalu w uwagach i zaleceniach komisji artystycznej.

W ostatnim dniu festiwalu, po oficjalnym ogłoszeniu wyników i koncercie laureatów, na festiwalowej scenie wystąpili laureaci ubiegłorocznego 43 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, a wśród nich nagrodzona „Basztą” grupa śpiewacza zespołu „Polaniorze” z Kościeliska.

Tegoroczny 44 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zakończył się pięknym koncertem „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych”.

Zdj. Stanisława Górkiewicz

opr. s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij