Encyklopedia schronisk tatrzańskich Janusza Konieczniaka (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.864 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
10°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.488 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
20.10.2010, 19:47 | czytano: 2848

Encyklopedia schronisk tatrzańskich Janusza Konieczniaka (zdjęcia)

Takiej publikacji w dotychczasowym piśmiennictwie tatrzańskim, szczególnie schroniskowym, jeszcze nie było. Encyklopedia przytacza informacje źródłowe, bogatą ikonografię historyczną i współczesną schronisk, dokumenty archiwalne i wpisy do ksiąg pamiątkowych sięgających XIX wieku.

Zdj. Ryszard M. Remiszewski
Zdj. Ryszard M. Remiszewski
Zawiera szczegółową dokumentację wszystkich obiektów schroniskowych po polskiej i słowackiej stronie Tatr, począwszy od roku 1806. Bibliofile zwrócą uwagę na bogatą bibliografię przedmiotu. Dzieło opatrzone zostało przypisami i indeksami, które ułatwiają poruszanie się po tak obszernej publikacji. Nie bez znaczenia jest staranne opracowanie edytorskie, twarda oprawa i gustowna obwoluta.

Janusz Konieczniak jest przewodnikiem tatrzańskim, prezesem Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie, publikuje na łamach „Wierchów”, „Tatr”, „Gazety Górskiej”, „Maćkowej Perci”.

- Zależało mi, żeby encyklopedia nie była naukową cegłą, ale miała swój klimat. Dlatego znalazły się w niej różnego rodzaju anegdoty i ciekawostki z poszczególnych schronisk - mówił Janusz Konieczniak, podczas spotkania autorskiego w Gliwicach. - Zależało mi na przedstawieniu historii powstawania schronisk na całym obszarze Tatr, począwszy od realizacji pierwszych obiektów, po obecnie istniejące. Pamiętajmy, że dzieje altan, schronów, schronisk to również historia stowarzyszeń, instytucji, przedsiębiorców, przede wszystkim to historia ludzi z nimi związanymi.

Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej, zorganizowane zostało przez Koło Przewodników Tatrzańskich im. Tadeusza Szczerby w Gliwicach, wspólnie z Biblioteką Politechniki Śląskiej.

Ryszard M. Remiszewski
Zdjęcia: Ryszard M. Remiszewski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas