Spotkanie na Kopieńcu (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
52 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
18.09.2011, 15:37 | czytano: 3273

Spotkanie na Kopieńcu (zdjęcia)

W niedzielę odbyło się kolejne „Spotkanie na Kopieńcu”. Jak co roku zeszły się na Polanę pod Kopieńcem te rodziny góralskie, które od wielu pokoleń prowadziły w tej części Tatr wypas owiec i krów (np. Skupinów, Gałów) a także wielu zakopiańczyków, mieszkańców Podhala i turystów.

zdj. Adam Kitkowski
zdj. Adam Kitkowski
Polana Kopieniec lub Polana pod Kopieńcem, dawniej nazywana też Skupniową Polaną – polana u południowo-wschodnich podnóży Wielkiego Kopieńca w polskich Tatrach Zachodnich. Dawniej polana wchodziła w skład Hali Kopieniec, była intensywnie użytkowana. Stały na niej liczne szałasy ustawione w klasycznej rzędówce, obecnie ostały się tylko nieliczne z nich (służyły kiedyś za zabudowania pomocnicze przy wypasie owiec). Wypas owiec zajmował wtedy większy teren niż obecnie, bo docierał aż na wyższe partie zboczy Kopieńca. Sama polana jest miejscem wypoczynku i nabierania sił przed wspinaczką na szczyt. Jest jedną z nielicznych tatrzańskich polan, na których utrzymał się jeszcze wypas owiec, obecnie jest to tzw. wypas kulturowy. Wczesną wiosną na polanie masowo zakwitają krokusy. Pierwszego wejścia na Wielki Kopieniec dokonali Mariusz Zaruski i Mieczysław Karłowicz zimą na nartach w 1908 roku.Polana Kopieniec widoczna jest częściowo ze Skupniowego Upłazu, którym dotrzeć można do Doliny Gąsienicowej.

Spotkanie poprzedziła Msza Święta polowa odprawiona przez ks. prałata Franciszka Skupnia rodem ze Stołowego. Po mszy głos zabrali: radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Franciszek Bachleda Księdzularz, który mówił o potrzebie powrotu pasterstwa w Tatry (na dawne polany) i wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Skupień, który podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na „posiady” przy szałasach. Życzenia zdrowia i pomyślności złożył zebranym baca Andrzej Zięba Gal. Jest on obecnie najsławniejszym bacą w Tatrach. Wyrabia on nie tylko najsmaczniejsze oscypki w Tatrach, ale także tworzy historię. To on właśnie gościł w swoim szałasie w Dolinie Chchołowskiej Jana Pawła II. Bardzo chętnie rozmawia ze wszystkimi turystami, którzy przychodzą do niego. Mimo swoich 81 lat jest bardzo sprawny i żywotny. W niedzielę na Kopieniec wyszedł pieszo Na moje pytanie co robi, że nie widać żadnych zmarszczek na jego twarzy, „na ucho” zdradził mi sekret doskonałej pielęgnacji i zapobiegania zmarszczkom.

W spotkaniu wzięli również udział: dyrektor TPN dr Paweł Skawiński i rektor PPWSzZ w Nowym Targu prof. Stanisław Hodorowicz (wnuk słynnej skrzypaczki ludowej Bronisławy Koniecznej-Dziadoń).

Po części oficjalnej rodziny i turyści „rozpierzchli” się po polanie i biesiadowali przy szałasach pasterskich. To pokoleniowe spotkanie wywarło wielkie wrażenie na przybyszach. Wielu z nich po raz pierwszy zetknęło się z żywą kulturą pasterska górali tatrzańskich. Pięknego kolorytu dodały – kapela góralska, śpiew pasterski i konie. Szkoda, że tradycja spotkań górali tatrzańskich w pejzażu górskim zanika i zdarza się tylko od „święta”, np. zjazd rodu Gąsieniców czy Gutów.

Do zobaczenia na Kopieńcu za rok.

Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas