Wtorek, 13 kwiecień 2021, Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Rabka Zdrój i okolice
Rain
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 12.888 km/h Wilgotność: 90
Rain
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
13.11.2011, 23:45 | czytano: 7151

Rajd Niepodległościowy SPISZ 2011 (zdjęcia)

zdj. organizatora

Na Spiszu obchody Dnia Niepodległości zostały upamiętnione zorganizowaniem Rajdu Niepodległościowego SPISZ 2011. Celem imprezy było przybliżenie wydarzeń odzyskania niepodległości w 1918r oraz rozwijanie patriotyzmu w młodym pokoleniu.

W sposób niekonwencjonalny, poprzez zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, angażując młodzież do wykonywania zadań - przybliżano tematykę patriotyczną, związaną z wydarzeniami minionych lat. Zagospodarowując czas wolny zmobilizowano dzieci i młodzież do aktywnego spędzania Dnia Odzyskania Niepodległości. Dnia ważnego dla każdego Polaka.

Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło w kościele pod wezwaniem św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której Julian Kowalczyk przypomniał wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości na terenie Spisza. Przybliżył sylwetki Józefa Wiśmierskiego, Wojciecha Halczyna oraz bł. ks. Józefa Stanka.

Po mszy, wszyscy udali się na grób J. Wiśmierskiego oraz pod tablice upamiętniające wydarzenia z tamtych lat, gdzie władze samorządowe oraz delegacje młodzieży złożyły kwiaty i znicze.

Po odśpiewaniu Hymnu i Roty, wystąpieniu wójta Pawła Dziubana uczestnicy udali się na wyprawę górską. Trasa prowadziła z Łapsz Niżnych przez Krymerwist i Łazy do Kacwina. Na trasie marszu na uczestników czekały zadania. Należało się wykazać znajomością topografii, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawnością fizyczną przy zjeździe na linach nad przeszkodą wodną i wchodzeniu na ściankę wspinaczkową. Były również podchody i strzelanie z broni ASG. Na mecie w remizie OSP Kacwin na wszystkich czekały drobne nagrody, upominki oraz ciepły posiłek.

Rajd zgromadził 252 uczestników. Byli to między innymi reprezentanci takich szkół, jak: Prywatne LO dla Młodzieży w Nowym Targu, Gimnazjum nr 1 im. O. i A. Małkowskich w Zakopanem, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Cichem, Szkoła Podstawowa w Borze, Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Kacwinie, Szkoła Podstawowa im. bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Józefa Rajskiego w Nowym Targu, Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach.

Tegoroczną edycję Rajdu Niepodległościowego zorganizowała Grupa Inicjatyw Lokalnych „GIL” w Borze, Podhalańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne w Nowym Targu, Urząd Gminy Łapsze Niżne, Związek Polskiego Spisza z siedzibą w Łapszach Niżnych, Szkoła Górska w Mszanie Górnej.

Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Łapsze Niżne Paweł Dziuban. Do zorganizowania Rajdu przyczyniło się wiele osób. Szczególne podziękowania należą się księżom z parafii w Łapszach Niżnych, Wójtowi Gminy Łapsze Niżne Pawłowi Dziubanowi, Dorocie Wasielak z UG w Łapszach Niżnych, dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych Julianowi Kowalczykowi, Naczelnikowi OSP w Kacwinie Stanisławowi Molitorysowi oraz Wójtowi Gminy Czarny Dunajec Józefowi Babiczowi za nieodpłatne udostępnienie autokaru. Podziękowania należą się również opiekunom i wychowawcom grup szkolnych, kierowcom autobusów, obsłudze kuchni oraz instruktorom ze Szkoły Górskiej w Mszanie Górnej prowadzącym zajęcia terenowe.

Rajd został zorganizowany przy współudziale Podhalańskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Kulturalnego w Nowym Targu realizującego projekt: „Akademia Oficerów - kształtowanie postaw patriotycznych, dyscypliny, tężyzny i sprawności umysłowej” współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich za pośrednictwem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie

Adam A. Kustwan
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
dunajcok hej!22:32, 17 listopada 2011
śmieszne są te wasze pokazowe imprezy w tej gminie. ciągle widze tych samych - to chyba raczej chodzi o zabłyśnięcie i pokazanie się niektórych osób ....
jo!!!20:17, 15 listopada 2011
może by tak jaką olimpiadę w tych łapszach zrobić - jeszcze tego tam niema ...
łapsanin02:25, 15 listopada 2011
ten przedostatni akapit i te podziękowania są naprawdę śmieszne!!!
faszysta z TVN11:10, 14 listopada 2011
Okazuje się, że można godnie świetować, gdy media nie jątrzą i nie napuszczają na siebie ludzi!!!
dobry09:44, 14 listopada 2011
Bardzo dobry POmysł !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij