Czwartek, 23 maj 2019, Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Jabłonka i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
14°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
13.10.2012, 14:00 | czytano: 2547

W Galerii Tadeusza Olesia, Wystawa przyrodnicza ….i nie tylko

zdj. Stanisław Zachwieja

KROŚCIENKO. W prywatnej Galerii w Krościenku nad Dunajcem otwarta została uroczyście „Wystawa przyrodnicza… i nie tylko”, zwierząt spreparowanych przez Tadeusza Olesia, emerytowanego pracownika Pienińskiego Parku Narodowego. Wcześniej przez 17 lat pracował w Muzeum Przyrodniczym PAN w Krakowie.

Na wystawie można, także obejrzeć haft jego żony Anny Oleś, prace koronkarskie i obrazy malowane igłą córek oraz malarstwo wnuka.

Tadeusz Oleś zawodu uczył się od najwybitniejszych specjalistów, m. inn. Arkadego Fiedlera, prozaika, przyrodnika i podróżnika.

Przez wiele lat gromadził okazy zwierząt – ptaków, ssaków, gadów, płazów, owadów - występujących nie tylko na terenie Pienin i Podhala, ale też i egzotycznych zwierząt pozyskanych z ogrodów zoologicznych Chorzowa, Krakowa i Łodzi.

Miał swoje autorskie wystawy w Pienińskim Parku Narodowym, Tatrzańskim Parku Narodowych, Ojcowskim Parku Narodowym, Gorczańskim Parku Narodowym, Babiogórskim Parku Narodowym i Bieszczackim Parku Narodowym.

Tadeusz Oleś zapewnia, iż okazy najczęściej pochodzą z wypadków, lub są mu podarowane przez ogrody zoologiczne. Są też okazy pochodzące z polowań i takie, które zginęły podczas koszenia traw.

- Aż się nie chce wierzyć ile zwierząt ginie na drogach lub jest wplątywanych w sieć kabli energetycznych i telefonicznych – mówi Oleś.

Wystawa jest udostępniona bezpłatnie we wszystkie dni tygodnia. Nauczyciele mogą w galerii prowadzić lekcje z przyrody.

Państwo Olesiowie są miłymi ludźmi, bardzo się cieszą gdy ktoś zawita do ich galerii. To – jak mówi Tadeusz Oleś – znak, że ludzie interesują się światem zwierząt i chcą dbać o ich środowisko.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij