Środa, 16 październik 2019, Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Szczawnica i okolice
Clear
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clear
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clear
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clear
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.01.2013, 19:00 | czytano: 2264

"Kiermasz muzycznych rozmaitości" - koncert w nowotarskiej szkole muzycznej (zdjęcia)

zdj. Stanisław Zachwieja

NOWY TARG. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina podsumowali pierwsze półrocze nauki gry na instrumentach koncertem pt. Kiermasz muzycznych rozmaitości, który przygotowała wicedyrektor, Agnieszka Derebas. Koncert odbył się w Małej filharmonii podhalańskiej PSM. Prowadzili go - Emilia Żurek I Jakub Szewczyk.

Koncert oprócz zasadniczego programu, jakim była gra na różnych instrumentach, miał też akcent świąteczny związany ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Rozpoczęły go piosenkami o zimie, św. Mikołaju i kilkoma kolędami - dzieci z klasy I i II oraz Chór dziecięcy i młodzieżowy pod dyrekcją Kseni Miśkiewicz. Akompaniowała Joanna Zmarz.

Widownia w większości składająca się z rodziców i dziadków gorąco oklaskiwała każdy występ młodych artystów.

Druga odsłona koncertu to popis instrumentalistów uczniów szkoły podstawowej i średniej muzycznej. Pięknie zaprezentował grę na akordeonie Maciej Jakub Galica z klasy Macieja Inglota w utworze Taniec Spartan CH. Camilleriego.

Utwór Sammertime G. Gershwina zagrały na fortepianie Julia Mokracka i Karolina Lichaj z klasy fortepianu Urszuli Krauzowicz.

Z akompaniamentem fortepianu przy którym zasiadł Jarosław Olszewski utwór A. Vivaldiego z Koncertu a cz. I Allegro na skrzypcach wykonał Szymon Łapsa z klasy fortepianu Jarosława Olszewskiego.

Popis na trąbce dał Dawid Zając z klasy trąbki Józefa Pańszczyka w utworze ze Suity angielskiej R.B. Fitzgeralda. Akompaniowała na fortepianie Barbara Kaperska.

Pieśń weneckiego gondoliera F. Mendelssohna-Bartholdy’ego na fortepianie zagrała Weronika Bujak z klasy fortepianu Joanny Zmarz.

Paulina Krupa z klasy klarnetu Stanisława Rakoczego wykonała Sonatinę C.M. Webera. Akompaniował na fortepianie Marcin Augustyn.

Z kolei Joanna Czesak z klasy fletu Magdaleny Margańskiej – Dec wykonała Nokturn L. Boulangera. Akompaniowała na fortepianie Joanna Zmarz.

Burzę oklasków zgotowała publiczność Annie Trebuni z klasy skrzypiec Moniki Chrzanowskiej, wykonawczyni Preludium i Allegro w stylu Paganiniego F. Kreislera.

Publiczność podobnie reagowała po utworze Kalina krasnala W. Siemionowa w wykonaniu Jakuba Hubickiego z klasy akordeonu Macieja Inglota. Ten sentymentalny i wzruszający utwór zachwycił publiczność, zwłaszcza pięknie zabrzmiał na nieco mało popularnym obecnie akordeonie.

Choć trzeba powiedzieć, że utwory ludowe lub stylizowane na ludowości są często grane właśnie na akordeonie.

Maciej Kiełpiński z klasy fortepianu Joanny Zwarz wykonał Barkarolę Piotra Czajkowskiego, Magdalena Jarząbek z klasy wiolonczeli przy akompaniamencie fortepianu Jarosława Olszewskiego wykonała VI Sonatinę A cz. II Allegro L. Boccheriniego.

Tę część koncertu zakończyli, Justyna Dąbek z klasy saksofonu Wojciecha Inglota w utworze Miniatura saksofonowa nr 5 A. Thomysa i Katarzyna Lassak z klasy skrzypiec Moniki Chrzanowskiej w utworze Hora Staccato Dinicu Heifetza.

Koncert zakończył się popisowym występem Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Publiczność wysłuchała trzech standardów jazzowych – Jaffa Taylora T. J’Boogie, Sammy Nestico 88 Basie street oraz Henry Mancinie’go Pink panter.

Każdy taki koncert pokazuje, jak zdolna muzycznie jest podhalańska młodzież i dzieci. Wielu z nich, idąc w ślady swoich dziś popularnych w świecie muzycznym starszych kolegów, zapewne wybierze zawód muzyka i będzie się kształcić dalej na Akademiach Muzycznych.

Jak mówią ich pedagodzy, nie jest łatwo godzić naukę w szkole z dodatkowymi lekcjami muzyki. Ale dla wielu uczniów to godzenie jest wielką przyjemnością. A możliwość wystąpienia przed publicznością, chociażby w takim koncercie, jak ten podsumowujący pierwsze półrocze nauki, sprawia im wielką satysfakcję i pobudza do dalszej mozolnej pracy nad kształceniem techniki i wrażliwości muzycznej.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij